Odanıza uygun aksesuarlar seçmenin ve odanızı bu aksesuarlar ile süslemenin birçok yolu vardır. Yatak odanızda yapacağınız değişiklikler bu alanı sadece rahatça uyuyabileceğiniz bir oda haline getirmez ayrıca size özel bir sığınak haline de getirecektir. Yazımızda anlatılan önerileri okuyun ve tarz sahibi bir yatak odasına sahip olmanın ilk adımlarını atın.

İhtiyacınız olan şeyler:

 • Yatak çarşafları
 • Perde
 • Kilimler
 • Vazo
 • Fotoğraf çerçevesi
 • Kitaplar
 • Boya
 • Boya fırçası
 • Sanat çalışmaları
 • Resimleri duvara tutturmak için gerekli araçlar
 • Çekiç

Adım Adım Yatak Odası Dizaynı

1. Yatak odanızda hangi parçanın sizin için en önemli en vazgeçilmez parça olduğuna karar verin. Televizyon izleyerek uykuya dalan bireylerden iseniz, kullanmadığınız zamanlarda televizyonunuzu göz önünden kaldıracak bir bölme edinmeyi düşünün. Yatakta kitap okumak sizin vazgeçilmezlerinizden bir tanesi ise kitap okumak için en konforlu ortamı oluşturmak için elinizden gelen her şeyi yapın ve dilediğiniz aksesuarı kullanın. Yumuşak yastıklar kullanın, sizi sıcacık tutacak battaniyeler satın alın. Bu aksesuarlar hem odanıza bir stil kazandıracaktır hem de size daha rahat bir ortam sağlayacaktır.

2. Odak noktanızı belirleyin. Birçok yatak odasında, odanın merkez noktası yataktır çünkü odanın en büyük alanını bu obje kaplamaktadır.

Bütçenizin karşılayabileceği en lüks çarşaf takımlarını satın alın.

Sevdiğiniz renklerden oluşan bir renk şeması oluşturun. Eğer duvarlarınız göze çarpan renklerden oluşmuyorsa, nötr renklerde ise , rengarenk yastıklar satın alarak odanızın dizaynına hoş bir katkı sağlayabilirsiniz. Odanıza renk kazandırmanın bir diğer yolu ise bütün duvarları tek bir nötr renge boyarken yatağınızın karşısında bulunan duvarı çok farklı bir renk ile boyayabilirsiniz. Hatta tam zıt bir renk kullanmak yatak odanıza çok farklı bir ambiyans kazandırabilir.

Renkli kırlentler ile yatağınızın üstünü bezeyebilirsiniz. Uyumadan önce bu kırlentleri kolayca dolabınıza veya bir sandalyenin üzerine kaldırabilirsiniz.

3. Yatak takımınız ile uyumlu ve tamamlayıcı bir perde seçin.

4. Duvarınızda kullanacağınız sanat eserlerini sade bir şekilde yerleştirin. Yalnızca sizi memnun edecek sanat eserlerine duvarınızda yer açın. Sert renklerdeki aksesuarlar sizi rahatlatmaz aksine rahatsız eder.

5. Eğer yatak odanızın duvar rengi sizi memnun etmiyorsa odanızı baştan aşağıya yeniden boyayabilirsiniz. Yumuşak ve pastel tonlarda renkler kullanmak yatak odaları için idealdir çünkü bu renkler sizi dinginleştirme özelliğine sahiptir. Bu renkler sayesinde daha kolay uykuya dalabilirsiniz.

6. Odanızın aydınlanmasını düzenleyin. Sert ve çok parlak ışık kaynaklarını daha yumuşak ve düşük voltajlı ışık kaynakları ile değiştirin. Eski ve kırık abajurlarınızı da değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

7. Odanıza çeşitli saksı bitkileri veya güzel bir vazoya yerleştirilmiş canlı çiçekler alın. bu çiçekler odanıza daha taze bir hava katacaktır.

8. Renkli küçük kilimlerinizi yatağın yanına veya kapının yakınlarına yerleştirin. Yatak odanızın yer döşemesini yeni değiştirmişseniz fakat yeni bir halı satın almayı bütçeniz karşılayamadıysa birkaç küçük kilim edinerek bu açığı kapatıp odanıza yeni bir soluk getirebilirsiniz.

9. Tamamen simetrik bir tasarım yaratmaktan kaçının bunu sağlamak içinde yeni aldığınız aksesuarları ilginç sayılarda aksesuar içerecek gruplara ayırın. Farklı renkte , uzunlukta ve dokuda aksesuarlar kullanın. Örneğin , uzun bir heykel ile örgü bir sepeti yan yana yerleştirebilirsiniz. Yada taze çiçekler ile dolu vazonuzun yanına kitaplarınızı yerleştirebilirsiniz.

İpuçları:

Eski eşyalar satan dükkanları dolaşmayı ihmal etmeyin. Bu dükkanlarda ucuz fiyatlara çok hoş görüntülere sahip aksesuarlara erişebilirsiniz.

Dağınıklıkları anında ortadan yok edip düzenlerseniz yatak odanızın görünümü daha göz alıcı olacaktır.

Odanıza güzel çerçeveler ile kombine edilmiş resimler ve çıkartmalar da asabileceğinizi unutmayın.

Evlerin bahçesinde yapılan istenmeyen eşya satışlarından çok uygun fiyatlara aksesuarlar satın alabilirsiniz.

Sadece sevdiğiniz resimleri odanızın duvarların asmak bile yatak odanıza yeni bir görünüm kazandıracaktır.

Uyarılar:

Eğer odanızı boyamaya karar verdiyseniz, yatak odanızın düzgünce havalandığından emin olmalısınız. Boya işlemi tamamlandıktan sonra birkaç saat pencereleri açık tutun ve boya kokusunun odadan çıkmasına izin verin.

Çok fazla aksesuar kullanmaktan da kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Çok fazla aksesuar ve mobilya kullanarak yatak odanızda dingin bir ortam hazırlamanın aksine huzursuz bir ortam oluşmasına neden olursunuz.