Yaşınız ilerledikçe, iyi bir yatak sizin için daha değerli bir hal alır. İyi bir yatak sizin sırt ve eklem ağrılarınızı azaltır iken güzel bir yatağa sahip olmak evinizi daha çekici bir hale sokabilir. Ama asıl soru gerçekte şudur: bizim için doğru olan yatağı nasıl bilebiliriz? Yatak satın almak için çeşitli mağazalara girince, çeşit ve model fazlalığından tüketicinin kafası karışabilir ki bu durum çok doğaldır. Öncelikle kendinize uygun olan bütçeyi belirleyip, daha sonra yatak satın almak için son kararınızı verirken aşağıda belirtilen hususları kendinize rehber olarak alabilirsiniz.

İlk Aşama: Yatak Seçimi

1. İnternette araştırma yapın (fakat internetten satın almayın). Mağazaya gitmeden önce, internetten istediğiniz yatak çeşitlerinin özellikleri ve fiyat aralıkları hakkında bilgi edinebilirsiniz. İnternetten bu konu hakkında alışveriş yapmak teoride size iyi bir fikir gibi gelse de, yatağınızı mağazadan kişisel olarak deneyimleyerek almak daha iyi bir fikirdir. Yatak satıcılığından emekli olmuş ve bu konu hakkında da bir kitap yazan Ron Czarnecki’ye göre, internetten alışveriş yapan müşteri yatak hakkında önemli bir sorunla karşı karşıya kalırsa sorunu çözümlenemeyebilir. Mağazadan bireysel olarak alışıveriniz yaparsanız karşılaşacağınız sorunu mağazaya geri dönüp rahatça çözebilirsiniz.

2. Üç ana çeşidi olan yataklardan ayrımınızı yapın. Marka seçiminizi yapmadan önce hangi çeşit yatak almak istediğinizi seçin.

Yaylı yatak, en yaygın olarak kullanılan yatak çeşididir ve de ayrımı genellikle yaylarının özelliklerine göre yapılır. Yatağın üst kısmını oluşturan yaylar küçük ve daha sıkı olmalıdırlar. Yatağın alt kısmını oluşturan yaylar ise daha geniş olmalıdırlar. Bu yatak çeşidi her fiyat aralığında bulunabilir.

Süngerli yatak, süngerli yataklar oldukça yumuşak ve de rahat olan bir yatak çeşididir. Ayrıca bu yatak çeşidi insan vücuduna rahatlık sağlar bu sebepten dolayı hassas insanlar için vazgeçilmez bir çeşittir. Süngerli yataklar yaylı yataklardan pahalıdır, fakat sağlam bir yapıya sahip oldukları için, değişik vücut yapılarına sahip olan insanları rahat ettirirler. İnsanların birçoğu bu çeşit yatağı çok severken birçoğu da nefret eder. Bunun sebebi ise bu yatağı kullanan insanların kolayca yatağın içine doğru batmalarıdır.

Şişme yataklar, uyku yatakları arasında en çok bilinen türüdür. Bu çeşit yataklar iki farklı alana ayrılırlar ve de iki farklı uzaktan kumanda ile havası şişirilip azaltılabilir. Şişme yataklar geleneksel yaylı yataklardan daha pahalıdır. Şişme yatağın özellikleri size ve de partnerinizin isteklerine uymuyorsa biraz daha para ayırıp farklı bir çeşit yatak satın alabilirsiniz.

3. Yatak seçimlerinizi yaparken partnerinizin de görüşlerini kesinlikle göz önünde bulundurun. Çünkü size uygun olan yatak çeşidi partnerinizin vücut özelliklerine ve de kişisel isteklerine uymayabilir bu sebepten dolayı yatak seçimine beraber karar vermeniz daha uygun olabilir. Böyle bir durumda karşılaşılırsa mantıklı olan şudur ki yatağı iki parçaya bölmek ve bu ayrı olan iki parçayı birbiriyle iletişim halinde kalmasını sağlamak. Bu durum insanlar tarafından çok sevilmiyor çünkü tam yatağın ortasında boşlukta kalan bir alan var ve bu durum insanların tercih etmek istemedikleri bir durumdur. Örneğin, kilosu fazla olan insanlar güçlü yaylı yataklara sahip olmak istiyorlar çünkü diğer yatak çeşitleri onların uyuma kalitesini düşürebiliyor aynı zamanda onların sağlık problemlerini tetikleyebiliyor. Bu sebepten dolayı bazı insanlar özel yapım yataklara sahip olmak durumunda kalabiliyorlar.Bazı firmalar bu tür yatakları özel müşterileri için onların isteklerine göre tasarlayabiliyorlar.

4. Yatak seçiminizi kendi vücut ölçülerinize göre yapın. Yatağınızın genişliği bel ve kalça oranınıza göre olmalıdır. Güçlü vidalarla desteklenmiş olan yataklar sizin için avantajlı olabilir.

5. Doğa dostu etiketli olan ürünlere güvenmeyin. Satın almadan önce kesinlikle ürünü araştırın. Doğa dostu ürün kesinlikle diğer ürünlerden daha pahalı olacaktır. Ayrıca size bu durumu vaat eden ürünün Global Organik Tekstil Sertifikası olup olmadığını kesinlikle araştırın.

6. İyi bir yatak seti almanız için en az 2500 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Kişinin uyku problemleri ya da çeşitli sağlık problemleri varsa düşük ücretli olan ürünleri satın almamalıdırlar eğer satın alırlarsa yıllar içerisinde yeniden yatak değişikliği yapmak zorunda kalabilirler. Yatak setleri genellikle 2500TL ve 4000TL arasında şekillenmektedir eğer siz alışverişte sıkı pazarlık yapan biriyseniz bu ücreti 700 TL ile 1500TL aralığında bir seviyeye düşürebilirsiniz.

7. Yatağınızı birçok kez test edin. En az on beş dakika boyunca yatakta vakit geçirmelisiniz ve de bu süre boyunca sıkça yataktaki pozisyonunuzu değiştirmelisiniz. Asla test etmediğiniz yatağı satın almayın çünkü her vücudun değişik yumuşaklık beklentisi vardır. Alacağınız yatağı sadece siz kullanmayacaksanız, yani bir partnere sahipseniz yatağınızı almadan önce kesinlikle ikinizde alacağınız yatağı test etmelisiniz.

8. Ünlü hotel zincirlerinin kullandıkları yatakları araştırın. Bir hotelde rezervasyon yaptırırken onlara hangi tür yatak kullandıklarını sorun. Bir yatağı sekiz saat için test etmek o yatağın rahatlığını anlayabilmek için en etkili yöntemdir.

İkinci Aşama: Yatağın Boyutunu Seçme

1. Yatağınızı yerleştireceğiniz alanın ölçüsünü alın. Yatağınızın boyutu odanızın genişliği ve de sizin vücut ölçülerinize göre şekillenmelidir.

İkiz yatak 99 cm’ye 178 cm boyutlarında yer kaplar.

Çift kişilik bir yatak ise 137 cm’ye 190 cm ölçülerindedir. Bu çeşit yatak çift ya da standart yatak olarak da adlandırılmaktadır.

Büyük boy yatak ise yaklaşık olarak 152 cm’ye 203 cm ölçülerindedir.

Ekstra büyük boy yatak ise 193 cm’ye 203 cm ölçülerindedir.

California yatağı olarak adlandırılan, en büyük boy olan yatak ise 183 cm’ye 213 cm ölçülerindedir.

2. Yatağın çerçevesinin ölçülerine karar verin. Yatakta ayak boşluğu bırakıp bırakmayacağınıza karar verin. Yatak odanız geniş ölçülere sahipse ayak boşluğu bırakabilirsiniz ama küçük bir alanınız varsa ayak boşluğu bırakmamaya gayret gösterin. Ayak boşluğunuz metal ya da tahta olabilir.

3. Platform yatak düşünün. Mağazada yatağınız için karar verirken odanızda yer problemi yoksa platform yatakları tercih edebilirsiniz. Platform yataklar bazalı yataklara göre daha sağlam olabilir.

4. Düşündüğünüz yatağın ve de somyanın yüksekliğini belirleyin. Belirledikten sonra, yüksek ya da düşük yatak çerçevesine ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Yatak çerçevesinin çok yüksek olmamasına özen gösterin çünkü yatağa çıkıp yataktan inmek zor olabilir.

5. Yatağın altında bulunan çekmecelerinizi seçin. Az eşyaya sahipseniz yatağınızın altındaki bu çekmeceler sizin için kurtarıcı görevini görebilir. Çekmeceleri olan yataklar pahalı olabilir ama bu tür yatakların size değerde geri dönüşleri iyidir.

6. Dekorunuzun renklerini ve stilini belirleyin. Dekor dergilerinin sayfaları aracılığıyla bunu yapabilirsiniz. Bu dergiler ise genelde şunlardır: Ikea, West Elm, PotteryBarn, Restoration Hardware, Crate ve Barrel. Kendi sitilinizi belirleyin ve daha sonra markalar arasında karşılaştırmalarınızı yapın.

Üçüncü Aşama: Doğru Fiyatı Bulun

1. Kendinize uygun yatağı satın alabilmek için yeterli zamanı yaratın. Aceleyle seçiminizi yaparsanız, pazarlıktan ya da bütçenize uygun fiyatı yakalayabilmek için şansınızı kaçırabilirsiniz.

2. Yatağınızı eğer mümkünse Mayıs ayında satın alın. Yatak üretici firmaları Mayıs ve Haziran aylarında yeni modelleri piyasaya sürdükleri için perakendeciler eski model yatakların fiyatlarını daha çok düşürürler. Diğer uygun zamanlar ise İşçi Bayramı gibi olan günlerdir çünkü o günlerde birçok firma ürünlerinde büyük indirimlere giderler.

3. Kesinlikle emin değilseniz yatak takımınızı internetten almayın. Yatağınızın üstünde takılırken ya da bir arkadaşınızla beraberken göreceğiniz bir indirimi beğenip o yatak takımını satın almak isteyebilirsiniz. Ayrıca birçok parçaya sahip olan yatak takımın internet aracılığıyla almanız daha zor ve de daha pahalı olabilir.

4. İnternet sitelerinden karşılaştırmalar yapın. Birçok mağazada değişik yatakları test ettikten sonra kendinize en uygun olan fiyatı bulabilmek için araştırmanızı yapın. Ayrıca bulduğunuz ücretin içinde nakliye bedelinin ve de teminatlarının olduğundan emin olun. Bunları yaptıktan sonra mağazaya gidip, satıcılara fiyatta indirim yapıp yapamayacaklarını sorabilirsiniz.

5. Ekstra ücretleri hesaba katın. Ücretsiz teslimatı sorun. Nakliye ve teslimat ücretleri çok fazla olabilir. Mağazalar arasında karşılaştırmanızı yapın, hangi mağazanın ücreti tamamı ile bütün ücreti karşılayıp karşılamadığını öğrenin.

6. Yatağınızın ve de bazanızın garanti kapsamasının içinde olduğundan emin olun. Memnun olunmazsa otuz gün içinde ürünü iade edebilme seçeneğini mağazayla konuşun. Her mağazada zaten size en az bir yılı kapsayacak garanti belgesini verecektir ürünün teslimatıyla birlikte.

7. Ürünü satın alırken indirim durumunu konuşun. İstediğiniz indirimi yakalayabilmek için mücadeleci olun ama genellikle buna bile gerek kalmaz çünkü satıcı ürününü satabilmek için alıcıyla anlaşmaya çalışır.

8. Faizsiz miktarı düşünün. Halen birçok mağaza taksitli satışa sıcak bakmaktadır. Borcunuzu ürününüzü satın aldıktan bir sene sonra ödemeye başlayabilirsiniz.

İpuçları:

Yatağın üzerinde lekelenmeler sebebiyle oluşabilecek durumlardan korunabilmek için yatağınızın ölçülerine uygun olan bir adet alez satın alın.

Doğru yatağı seçebilmek kolay değildir ama iyi bir uyku döngüsüne sahip olabilmek için doğru yatağı seçmek gerekir ki bu da birçok adımın uygulanmasıyla sonuçlanabilir.