Yatağınızdaki yastıkları düzenleyerek göze hoş gelen bir görüntü yakalayıp, çok fazla para harcamadan odanızı süsleyebilirsiniz. Yastık düzenlemeleri hoş ve etkileyici olmanın yanı sıra aynı zamanda da pratik bir yöntemdir.

İhtiyacınız olan malzemeler

  • Yastıklar
  • Yastık kılıfları

Adım Adım Yatak Başı Yastıkları Düzenlemek

1. Yatağınızın boyutuyla uygun olan yastıklar kullanın. Çok fazla yastık kullanmak, özellikle büyük yastıklar kullanmak, boyutları küçük olan bir yatak için bunaltıcı olabilir.

2. Karyolanızın başucundaki tahtayı engelleyebilmek için geniş yastıklar kullanın. İki adet battal boy yastık ya da üç adet 20cm e 30cm boyutlarında olan yastık kullanın böylece yatağınızın başındaki tahtadan hiçbir boşluk bırakmadan uzaklaşmış olursunuz.

3. İki ya da üç adet orta büyüklükteki yastığı büyük yastıklara değecek biçimde koyun.

4. Üç ya da dört adet dekoratif yastığı yatay bir biçimde koyun. Böylece onlar orta büyüklükteki yastıklara karşı konumlanmış olurlar. Dekoratif yastıkları yatay olarak ya da köşeye dik bir şekilde de yerleştirebilirsiniz. Dekoratif yastıkları bir parça üst üstede koyabilirsiniz. Bu düzenleme size üç adet yatay biçimde oluşturulmuş sıra görünümü kazanmış bir yastık düzenlemesi sağlar.

5. Kırlentlerinizi yatay bir şekilde yerleştirmek istemiyorsanız, yatağınızın en üstünden başlayarak yatağın merkezine doğru ilerleyen dikey bir şerit şeklinde yerleştiriniz. Kullanacağınız ilk kırlentinizi yatak yastıklarınızın merkezinden başlayarak yerleştirmeye başlayın. Diğer yastıklarınızı da istediğiniz açıyla art arda yerleştirmeye devam edin. Yastıklarınızın ne kadarının görünmesini istiyorsanız bu açıyı ona göre belirlemelisiniz. İlk yastık ile daha sonra süregelen yastıkların arasındaki bu orantı tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

6. Yatağınızın ayakucuna bazı yastıklarınızı yerleştirmenize imkan verecek bir büyüklüğe sahip herhangi bir mobilya seçin ve yerleştirin. Bu aşamada küçük bir sandık , çeyiz sandığı veya kare bir hasır sepet bile kullanabilirsiniz. Yatağınızın ayak ucuna yerleştirdiğiniz bu mobilyanın üzerine istediğiniz yastıklarınızı yatağınızın karşısında duracak bir biçimde koyabilirsiniz.

İpuçları:

Odanızda kullanacağınız yastıkların renklerini, odanızın duvar kâğıdı ile veya odanızda kullandığınız herhangi bir aksesuar ile aynı renkte seçin.

Geceleyin , süs amaçlı kullandığınız yastıklarınızı yatağınızın üzerinden kaldırıp odanızdaki masanın veya sandalyelerin üzerlerine yerleştirebilirsiniz.

Küçük boyutlu yastıkların maliyetleri yüksek değildir bu nedenle mevsim değişimlerinde birçok yeni ve farklı yastık edinebilir ve bunları kullanabilirsiniz. Zengin ve sıcak renkler ile kalın kumaşlardaki yastıkları kış günlerinde , pastel renkteki şönil kumaşından veya ipekten yapılmış yastıkları ise yaz ve ilkbahar günlerinde kullanabilirsiniz.

Düzenlemenize kırlent yastıklar eklemek istiyorsanız renk renk ve desen desen yastıklar edinip dekorasyonunuza ekleyebilirsiniz. Odanız nötr bir renk ile boyanmış ise renkli kırlentler kullanmak odanızın dikkat çekici bir hal almasını sağlayabilir. Farklı renk ve desende birçok kırlenti bir arada kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bir ya da birden daha çok yastığınızı kişiselleştirin. Yastıklarınızın üzerine veya köşesine adınızı veya en sevdiğiniz alıntıyı işleyebilirsiniz.

Uyarılar:

Yastıklarınızı toz okarlarından korumak ve yastıklarınıza taze bir görünüm kazandırmak için ayda bir defa yıkamaya özen gösterin.