Hiç ikinci, üçüncü hatta dördüncü dilde uzmanlaştığınızı hayal ettiniz mi? Bu kolay olmayacaktır ancak birçok dilde akıcı konuşmak mümkün ve fazlasıyla yapmaya değerdir. Bir dili öğrenmenin birkaç parçası vardır: okuma, yazma, dinleme ve konuşma yeteneklerini geliştirmek. Hepsi eşit derecede önemlidir. Bu yüzden hiçbirisinde geri kalmamaya çalışın. Bir sınıfa kaydolarak, özel ders alarak ve evde tek başınıza çalışarak da öğrenebilirsiniz. Bu yazıda özel ders alarak ingilizce ya da başka bir yabancı dil nasıl öğrenilir, öğreneceksiniz.

Özel Öğretmen İle Yabancı Dil Öğrenme

1.Çevrenizdeki özel ders veren insanları araştırın. İngilizce öğrenmenin en tamamlayıcı metodu bir özel öğretmen tutmaktır. Bu birebir çalışma sayesinde yaptığınız şeye bir sınıfta olabileceğinden çok daha yoğun bir şekilde odaklanma imkanı bulursunuz. Bunun sizin için iyi bir yaklaşım olduğuna inanıyorsanız çevrenizdeki özel öğretmenleri şu adımları izleyerek internetten araştırın.

Bulabildiğiniz kadar çok alternatif bulmaya çalışın.

Araştırmanızı güvenilir web sitelerinde yapın ve değerlendirme imkanı bulmaya çalışın.

Dersin ücretine önem verdiğiniz kadar tutacağınız özel öğretmenin yetenek ve tecrübesine de önem verin.

Hoşunuza giden bir özel öğretmen bulduğunuzda, uzun bir programa başlamadan önce deneme dersleri yapmak isteyin.

2.Skype üzerinden ders alma seçeneğini gözden geçirin. Her geçen gün daha fazla dil öğretmeni derslerini öğrencilerine skype üzerinden vermeye başladı. Eğer fazlasıyla meşgul olduğunuz bir programınız varsa bu sizin için iyi bir seçenek olabilir. Belki aynı odada yan yan dersi yapmanızdaki kadar uyum içerisinde bir çalışma şekli olmayacaktır ama skype dersleri daha ucuzdur.

3.Düzenli dersler alın. Dil öğrenmedeki her yöntemde yapmanız gerektiği gibi bunda da çalışmaya ve pratik yapmaya olabildiğince zaman ayırmaya çalışın. Özel ders almak grup çalışmasına nazaran öğretmenle daha doğrudan vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Grupla alınan ders iki saat ve daha fazla sürecekken özel öğretmenden tek başınıza aldığınız dersin süresinin bir saati geçme ihtimali azdır.

Ulaşmaya çalıştığınız noktayı ve dili neden öğrenmek istediğinizi öğretmeninize açıkladığınızdan emin olun.

Her hafta ders yapmaya çalışın, soru sormak ve konuşma pratiği yapmak için hep hazırlıklı olun.

Vereceğiniz para bir sınıf çalışmasından daha fazla olsa da daha fazla etkileşim ve ilgiyi verimli bir şekilde alıyor olacaksınız.

4.Birebir ders almanın avantajlarını kullanın. Birebir ders almanın sınıfa göre en büyük avantajı öğretmeninizle doğrudan daha çok vakit geçirme imkanı bulmanızdır. Bu en başta gözünüzü korkutabilir ancak başa çıkmaya çalıştığınız şeylere açıklık getirme açısından kesinlikle daha avantajlı olacaktır.

Eğer özel ders alıyorsanız bu vaktinizin neredeyse tamamını öğretmeninizleyabancı bir dilde konuşarak geçireceksiniz demektir.

Bu sizin dinleme ve konuşmanızın gelişmesine gerçekten çok yardımcı olacaktır. Öğretmeninizin normal bir grup çalışmasında atlayabileceği hatalarınızı son derece hızlı bir şekilde farkedip düzeltmesini sağlayacaktır.

Öğretmeninizle birbirinizi daha iyi tanıyacak kadar vakit geçirdiğinizde dersleri sizin ihtiyaç ve eksiklerinize göre ayarlama imkanı bulacaktır.

Eğer yabancı dili bir iş kolu için öğrenmek istiyorsanız öğretmeniniz dersleri bu iş kolunun terimlerini de öğretme üzerine ayarlama imkanı bulacaktır.

5.Grup konuşması imkanı bulmaya çalışın. Her ne kadar birebir dersler konuşma ve dinleme yeteneğinizi hızlıca geliştirecek olsa da grup içerisinde diğer insanlarla konuşma çalışması yapma imkanı bulmaya çalışın. Eğer sadece bir öğretmen ile çalışmışsanız seviyesi size yakın olan bir konuşma grubu araştırabilirsiniz.

Birebir eğitim almak biraz izole edici olabilir bu yüzden yakınınızdaki aynı dili öğrenen insanlarla buluşma fırsatı arayın.

Çalışmanıza sosyal bir yaklaşım eklemek çalışma ve pratik yapma hakkındaki motivasyonunuzu arttıracaktır.

Bir dili öğrenirken ve pratik yaparken eğlendiğinizi hissetmek önemlidir.