Eğer bir çocuk sahibiyseniz ya da çocuk bakıcısıysanız siz de zaman zaman çocuğu oyalama konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çocuklar genel olarak dikkatin kendi üzerine toplanmasına ve onunla ilgilenilmesine dikkat eder ki bu sebepten dolayı çocuğu oyalamak istiyorsanız onunda sürece dahil olduğu oyunlar yapmalısınız.

Adım Adım Çocuğu Oyalamak

1.Beraber süslü mandallar yapın. Özellikle yaz tatilinde çocuğun canı sıkıldıysa onu oyalamak için evde bulunan malzemeleri kullanmak sizin için de kolaylık sağlayacaktır. Burada anlatılanların dışında sizin ve çocuğunuzun hayal gücüne göre daha farklı çalışmalar da yapabilirsiniz.

Gerekli malzemeler: Kumaş boyası, oje, fırça, ahşap boya, 1 paket tahta mandal, küçük objeler, yapıştırmak için sıcak silikon ya da ahşap tutkalı.

İlk olarak ahşap mandalları ahşap boyası ile istediğiniz renge boyayın. Dilerseniz her birini farklı renkte yaparak renk ahengi oluşturabilirsiniz.

Boyadığınız ahşap mandallar kuruduktan sonra oje mandalları süsleyin. Bu aşamada simli oje kullanırsanız daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Son olarak seçmiş olduğunuz objeleri sıcak silikon ya da ahşap tutkalı ile yapıştırın ve son hali elde edin.

2.Çocuğunuzun yaşına uygun bir oyun oynayın. Çocuğunuzun 1-2 ,3-4, 5-6 yaş arasında olmasına göre oynayabileceği oyunlarda farklılık gösterecektir. 1-2 yaşındaki bir çocukla daha basit oyunlar oynamanız gerekirken, daha büyük çocuklarla daha kompleks oyunlar oynamanız mümkündür.

3 yaşından daha büyük olan çocuklarla lego gibi akıl geliştirici oyunlar oynayabilirsiniz.

4 yaşından daha büyük olan çocuklarla ufak sayma alıştırmaları yapabilirsiniz.

3.Tabletten, telefondan ya da pc’den çocuğun yaşına uygun oyunlar bulun. İnternet üzerinde Google Play gibi yerlerde çocukların da ilgisini çekebilecek birçok oyun bulunmaktadır. Mutlaka sizin gözetiminizde olmak kaydıyla 4-5 yaş civarında olan çocuklar için oyalayıcı oyunlar bulabilirsiniz.