Bir çoğumuzun düştüğü hatalardan birisi de vücut tipine uygun giyinmemekten ya da bunu nasıl gerçekleştireceğini bilememekten geçiyor. Vücudunuzu tanımak kadar vücudunuza uygun giysileri seçme konusunu da öğrendiğiniz takdirde iyi görünmemeniz ve harika kombinler oluşturmamanız için hiçbir sebep yok! Güzelliğinizi gizlemeyin, kusurlarınızla barışın ya da onları örtün ancak kesinlikle iyi görünün! Vücut tipine uygun nasıl giyinirsiniz, vitrinde görüp beğendiğiniz her kıyafet size göre midir, işte sizin için altın öneriler:

Adım Adım Vücut Tipine Uygun Giyinme Taktikleri

1. Vücudunuzu değerlendirin. Ayna karşısına çıplak şekilde geçerek vücudunuzu değerlendirin ve kesinlikle dürüst olun. Ayna karşısında vücudunuzun tüm ayrıntılarını inceledikten sonra kendinizi giyindiğinizde iyi hissetmek için kendinizi ve vücudunuzu dışlamamak için bir liste oluşturun.

Vücudunuzda beğendiğiniz üç yer: Vücudunuzda sevdiğiniz muhakkak bazı yerler vardır, örneğin benim için bacaklarım, boynum ve omuzlarım vücudumun sevdiğim bölgeleri. Ayna karşısında duruyorum ve bunu teyid ediyorum.

Vücudunuzda beğenmediğiniz üç yer: Vücudunuzda beğenmediğiniz sevmediğiniz(tabiki bunların hepsi kendinizce) yerleri belirleyin ve kendinize karşı dürüst olun. Örneğin benim vücudumda beğenmediğim bölgeler, kalçalarım, karnım ve ayak parmaklarım.

Vücudunuzun olumlu ve olumsuz yanları ile ilgili kendinize dürüst olarak karar verdiğiniz bölgelere karar verdiniz. Şimdi giyinirken de neleri ön plana çıkaracağınızı, neleri gösterişsiz bırakmak isteyeceğinizi biliyorsunuz. Yazlık bantlı bir topuklu ayakkabı beğendiğiniz, ayak parmaklarınızı da kesinlikle beğenmiyorsunuz. Nasıl olacak? Beğendiğiniz ayakkabı ne kadar mükemmel ve harikulade gözükse de siz sadece ayağınıza giydiğiniz andan itibaren ayak parmaklarınızın çirkinliği ile ilgilenecek ve huzursuz hissedeceksiniz. Bu ve bu gibi durumlar için vücudunuzun beğenmediğiniz yönlerine yüklenmemeyi öğrenmelisiniz. Elbette kendinizin ve vücudunuzun her noktasını beğenmeyi kendiniz ile barışmayı öğrenmelisiniz, bırakalım da bu işi psikologlar üstlensin!

2. Gardrobunuzu değerlendirin. Bir gün üşenmeyerek gardrobunuzda bulunan her kıyafeti deneyin ve kendinize şu soruları sorun: Üzerime oturdu mu? Bu elbise ile rahat hissediyor muyum? Bu uzun mu? Bu gevşek bir gömlek mi? Bu trend mi? Bu ayakkabıyı seviyor muyum? Bu sorularınıza cevap vermeniz sizin kendiniz ile barışmanızın ve iyi giyinmenizin ilk adımlarından biri. Herhangi bir sebepten aceleyle aldığınız giysileriniz olabilir, şu an denediğinizde beğenmiyor musunuz? Ondan kurtulun. Kilo aldınız, kilo kaybettiniz bir şekilde denediğiniz etek bedeninize uygun değil mi? Ondan da kurtulun. Gardrobunuzda sizi mutsuz eden ya da aklınızda soru işareti bırakacak tüm kıyafetleri ihtiyacı olan birine verin, ikinci el giysiler satan mağazalara satın ya da yeterince vintage ise internet üzerinden ilgililerine sunun ve birilerini mutlu edin.

3. Alışverişe çıkın. Gardrobunuzun yüzde 30’una yakın bir kısmını boşalttığınızdan eminim, şimdi vücudunuzda sevdiğiniz ve sevmediğiniz yanları bilerek alışverişe çıkmanın tam zamanı. Yaşam tarzınıza göre alışverişinizi yönlendirmelisiniz. Çalışan biri iseniz, kot pantolon ve kazaklar iş kombinleri için ideal olmayacaktır. Pantolon etek takımlar, elbiseler klasik ve sade ürünlere yönelmeli elbette vücut ölçülerinizi ve sevmediğiniz yanlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

4. Vücudunuzun sevmediğiniz ve beğenmediğiniz yanlarını gözden geçirin. Alışveriş yaparken başta planladığınız ve hazırladığınız; sevmediğiniz ve sevdiğiniz yönlerinize sadık kalmalısınız! Alışveriş merkezlerindeki birbiriden farklı çeşit ve tarzlara aldanmayın.

Kalçalarınızı mı beğenmiyorsunuz? O halde parlak üstleri, parlak ayakkabıları ve desenli pantolonları satın almaya kalkmayın onlara yönelmeyin bile, bu ürünler kalçanızı kamufle etmektense ortaya çıkarır.

Göğüslerinizi mi beğenmiyorsunuz? Bol, üstünüzden akan cinsten bluzları tercih etmeyin, küçük göğüslerinizi yok edecek, büyük göğüslerinizi ise istemediğiniz kadar ön plana çıkaracaktır. V yaka bluzlar ile sevmediğiniz göğüslerinizi arka plana plana atmanın yolu ,köprücük kemiğinizi ön plana çıkarmaktır.

Belinizi mi beğenmiyorsunuz? Belden oturtmalı, vücudu saran elbiseleri görmeyin, shift elbiselere, boyfriend gömleklere yönelin.

Vücudunuzda beğenmediğiniz sevmediğiniz bölgeler için, nötr olun. Düz renkler seçin, desensiz parçalar deneyin.

Vücudunuzda beğendiğiniz ve sevdiğiniz bölgeler içinse, abartılı olun. Parlak detaylar, göz alıcı renkler ile sevdiğinizi ön plana çıkarın.

5. Aksesuar seçiminizi güçlendirin. Güzel giyinmenin ve iyi görünmenin baş rolünde aksesuar seçimini doğru yapabilmek geçer. Aksesuarı da vücut tipinize göre seçmeli kulaklarınızdan hoşlanmaz ve onları sevmezken tüm dikkati kulaklarınıza çekecek kocaman parlak küpeler takmamalısınız. Atkılar, şallar, takılar, yüzükler, çantalar aksesuarlar ile bambaşka bir görünüme sahip olmanız elinizde! Temel renklerde canlı ve yaşayan aksesuarlar seçin, demodelikten uzaklaşın.

6. Kendinize güvenin. Güzel görünmenizin yüzde 50’si kendinize güvenmekten geçer. Yukarıda anlatılan tüm bilgileri uygulayabilmeniz için kendinize güvenmeniz ve başarılı olacağınızı bilmeniz şart! Vücudunuzun şeklini ve boyutlarını sevin ve giyinerek onu ödüllendirin. En güzel sizsiniz ve büyük bir zevkle giyinerek bunu sergileyin.