Yanardağ yapma, okul projesi ya da sadece yağmurlu bir günde çocuklarınızla birlikte yapmak için ideal bir fen projesidir. Hatta yetişkinler bile bu aktiviteyi parti oyunlarının bir bölümüne ekleyip oynayabilirler. Bu yazıda yanardağ yapmanın birkaç yolundan bahsedeceğiz. Siz size en ilginç gelen birini seçebilirsiniz.

Not: Lav için olan malzemeleri boşaltırken ortamın yüksek ihtimalle kirleneceğini hesaba katın. Eğer bu kirliliğin oluşmasını istemezseniz bu projeyi açık alanda yapın.

Yöntem 1: Standart Yanardağ

 1. Bir sayfa yağlı kâğıdı düz bir yüzeye yayın.

 2. Orta kısmına bir metal kutu yerleştirin. Yanardağınızın merkezi olacak bir metal kutu(kola kutusu, plastik şişe vb.) kullanın. Bu nokta lavı karıştıracağınız yer olacak.

 3. Yanardağının tamamını ortaya çıkarmak için kil kullanın. Metal kutunun altından üst kısmına doğru kille sıvayın ve biçim verin. Gerçek yanardağlar da genelde dümdüz görünmediği için yanardağınıza engebeli şekiller vermeye çalışın.

 4. 1 saat ya da tamamen kuruyana kadar bekleyin.

5Sirkeyi karıştırın. Biraz sirkeye kırmızı gıda boyasıyla renk verin ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanıyla karıştırın.

 1. Karışımı yanardağın içine dökün.

 2. Karbonatı paketleyin. Karbonatı alın ve bir tuvalet kâğıdının ya da peçetenin içine dökün. Tuvalet kâğıdını/peçeteyi katlayın ve paket lastiğiyle kapalı kalmasını sağlayın.

 3. Karbonat paketini de yanardağın içine atın.

 4. Peçeteniz eridiğinde yanardağınız patlayacaktır.

Yöntem2: Lav Yanardağı

 1. İyi bir çalışma alanı oluşturun. Kirlenmesi sorun olmayacak bir yüzey seçmek isteyebilirsiniz çünkü yüzey çok fazla kirlenecektir.

 2. Bir şişe alın. Yarım litrelik su şişeleri gibi geniş bir şişe alabilirsiniz.

 3. Yanardağınızın dışını oluşturun. Yanardağın dışını kil, oyun hamuru, yumuşak toprak gibi malzemelerden herhangi biriyle yapabilirsiniz. Daha gerçekçi görünmesi için kahverengi ve siyaha boyayın. Tamamen kuruyana kadar bekletin.

 4. Hidrojen peroksidi dökün. Güzellik salonlarından, eczanelerden ya da kimyasal ürün satan yerlerden bir şişe hidrojen peroksit edinin. %6 çözeltili (genellikle miktar 20 şeklinde bulunur) olanına ihtiyacınız olacak. Yarım bardak hidrojen peroksidi yanardağınızın içine dökün.

Hidrojen peroksidi kullanırken dikkatli olun. Temas halinde ya da gözünüze geldiğinde çok zararlı olabilir. Yetişkin gözetiminde kullanılmalıdır.

Daha büyük bir patlama isterseniz, bulması daha zor olsa da, %30 çözeltili hidrojen peroksit alabilirsiniz.

 1. Gıda boyası ve sabunu karıştırın. En az 6 damla kırmızı gıda boyası ve 2 damla sarı gıda boyasını karıştırın. Daha sonra üzerine 2 kaşık bulaşık deterjanı ekleyin.

 2. Mayayı karıştırın. 1 kaşık kuru mayayla 3 kaşık suyu ayrı bir kapta karıştırın.

 3. Kuru mayayı yanardağın içine dökün.

Geri çekilmeyi unutmayın!