Seyahat etmek istiyorsunuz ama para kazanmadan olamaz mı diyorsunuz? Bir düzen sevdasıdır, biz Türkler pek de bu hayallerini gerçekleştirebilen insanlar değiliz, ancak bu rüya internetin yaygınlaşmasıyla çok daha farklı ve kolay da bir durum haline geliyor. Work and travel yapmayı rüyadan gerçeğe çevirmek elinizde!

Seyahati seven meslekler

Seyahat ederken becerilerinizi yanınızda götürebiliyor musunuz? Esas noktada bu, seyahat endüstrisinin içinde varolabileceğiniz bir yeteneğiniz ya da mesleğiniz varsa, work and travel yapmamanız için hiçbir sebep yok. Seyahate yatkın işlerden bazıları;

Rehber: Yaz kış dünyanın seyahat etme avantajına sahip mesleklerden biri de rehberler. Hakim oldukları dile göre uzmanlık alanlarını genişleterek daha çok seyahat etme imkanına sahip oluyorlar. Özellikle turistik mevsimler de turistlere ihtiyaç oldukça fazla.

Hemşire: Seyahat edebilen hemşireler sektörün can damarlarıdır. Hastaneler dışında , özel polikliniklerde ve ajanslarda bir çok farklı bölgede çalışabilirler. Örneğin, Amerika’daki tüm eyaletlerde hemşireler senelik işe alınıyorlar, niçin siz olmayasınız?

Seyahat uzmanı: Kamyon şoförleri, pilotlar, hostesler ve kaptanların ister istemez işlerinin bir parçası seyahat etmek var, elbette mesai saatlerinden gezip görmeye ne derece vakit bulabildikleri tartışılabilirken kesinlikle yerinizde durmayı sevmeyen biriyseniz bu mesleklerin size katacağı çok şey var.

İngilizce Öğretmeni: İngilizce dünyada en çok konuşulan diller arasında olduğundan ve ingilizce öğretmenleri dönem dönem farklı ülkelerde ya da şehirlerde eğitimlerini vermeye devam edebilirler. TOEFL sertifikası olan bir çok ingilizce öğretmenine seyahatin kapıları sonuna kadar açılıyor.

Hizmet sektörü: Özellikle turistik mevsimlerde kısa dönemli işleri tercih ederek seyahatin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için garsonluk yapabilirsiniz yahut bir yaz kampında çocuklardan sorumlu olabilirsiniz. Seyahat etmeyi düşündüğünüz yerle ilgili ne tarz aktiviteler yapılıyor, nelere katılabilirsiniz bunları öğrenmekle işe başlayın.

Sizinle birlikte gittiğiniz yere gelebilecek meslekler

Freelance işler: Bir çok yazar, fotoğrafçı, web tasarımcısı ya da grafik tasarımcısı freelance işlerde internet tabanlı olarak çalışırlar ve son yıllarda internetin yaygınlaşmasıyla da online olarak hizmet veren bir çok şirket de internet üzerinden iletişime geçebilecekleri çalışanlar aramaktalar. Çevrimiçi çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri gerçekten bir şirketle muhattap olup olmadığınızdır, bundan eminseniz ve gerekli belgelere sahipseniz laptopunuzu alıp istediğiniz yere seyahat edebilirsiniz.

Pasif gelirli işler: Bir yazma becereniz olduğunu düşünüyorsanız, blog sahibi olmayı ya da bir web sitesi üzerinden kendi tasarımınız bir ürünü satışa sürmeyi düşünmelisiniz. Work and travel ın en tatlı şekli tartışmasız bu, kendi işinizi arzu ettiğiniz ülkede yapabiliriz bunun için yalnızca internet bağlantınızın olması yeterli. Burda dikkat etmeniz gereken en mühim husus, sitenizin ya da bloğunuzun reklam ya da gerekli güncellemelerle alakalı harcamalarına; kimi zamanda kazançlarınızı elden alabilme imkanına sahip bir elektronik hesap ve bağlantılı bankaya sahip olmak. Yurtdışında bulunduğunuz bölgeler de internet üzerinden yapabileceğiniz para erişimi olmalı ki seyahatiniz kısa sürmesin.

Az ile yetinmesini bilenlerin meslekleri:

Seyahat halindeyken iş yapan insanların bir çoğu elbette kariyer hırsına sahip kişiler olmuyorlar genelde, bir şirkete bağlı kalıp pozisyon pozisyon atlaya zıplaya yükseleceği günlerin hayallerini de kurmuyorlar. Work and travel yapan seyahatseverlerin ilk amaçları gezerken para kazanmak, haliyle azıyla yetinmeyi karın tokluğuna çalışmayı ve zamanın tadını çıkarmayı başarabiliyorlar. Ardından gelen beklenmedik başarılar ve sınırsız kazançlar da onların karları.

Özgürlük, biraz da ne için para kazanmak gerektiğinin ve ne istediğinin farkında olmak!

İyi Seyahatler…