Antika mobilyalar geçmişte var olan güzellikleri günümüze aktarmak o güzellikler ile bir arada yaşamak adına birçok insan tarafından tercih edilir ve bu sebepten ötürü de değerli bir konumdadır. Son senelerde antika mobilya kavramınden ziyade “vintage mobilya” kavramı öne çıkmaktadır. Antika mobilyalar gibi geçmişin izlerini taşıyan bu vintage mobilya nedir? Antika mobilyadan farklı tarafları nedir? Vintage mobilyanın özellikleri nelerdir?

Vintage mobilya ile antika mobilya arasındaki fark nedir?

Vintage mobilya en basit şekilde 20 ile 90 yıl arasında bir geçmişe sahip mobilya olarak tanımlanabilmektedir. Antika mobilyalar temelde daha eski bir geçmişe dayanan mobilyalardır. Genel olarak bir mobilya 100 yıldan daha fazla bir geçmişi barındırıyorsa bu mobilyalar “antika mobilya” ismi ile anılıyor. Temelde iki mobilyanın ayrıldığı nokta burası. Birisi yakın geçmiş tabir edilebilecek vintage mobilya, diğeri ise daha uzak geçmişin izlerini taşıyan antika mobilyalardır.

Vintage mobilya, geride kalan 100 yıl gibi bir sürede öne çıkmış mobilya ile moda olmuş akımları yansıtır. 1930 ile 1940 seneleri civarında toplum tarafından ilgiyle satın alınıp kullanılan İskandinav tarzında ve modernist çizgilere sahip olan mobilyalar günümüzde vintage mobilya olarak insanlar tarafından tercih edilmektedir. Daha eskilere gidecek olursak 1920’li senelerden 1940’lı senelere kadar hakim olan Art Deco sitili de bugün vintage mobilya olarak satılmakta ve kullanıcılar tarafından da tercih edilmektedir. Anneannelerimizin, babaannelerimizin, dedelerimizin geçmişte kullandığı müzik kutuları, gramafonlar, sehpalari, aynalar, koltuklar, oymalı dolaplar, sandalyeler gibi o dönemde popüler olmuş olan aksesuarlar günümüzde “vintage eşyalar” olarak kendine yer bulmuştur.