Hepimiz biliriz, diğer bütün ayakkabılar gibi Vans ayakkabılar da en güzel görünüme temiz ve yeniyken sahiptir. Vans ayakkabılar, beyaz tabanlı bez ayakkabıların çeşitlerindendir. Eğer Vans ayakkabınız tekrar yeni gibi görünsün istiyorsanız, onları temizlemek, beyaz olan taban kısımlarını ağartmak ve uzun vadede kullanabilmek adına ara sıra derinlemesine temizlemek için birkaç küçük ve kolay ipucu öğrenebilirsiniz. Bu ipuçları diğer spor ayakkabılarda da işe yarayacaktır.

1. Yöntem: Vans’ınızı Hızlı Temizleme

Üzerindeki toprak, çamur gibi kirleri yok edin.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/10/vans-ayakkabi-nasil-temizlenir-1.jpeg)
Eğer Vans gerçekten çok çamurluysa, çok kirliyse ve temizlemek istiyorsanız, onu dışarı bir yere alın ki toprak ve çamur etrafı kirletmesin. Dışarı bir yere aldıktan sonra ayakkabınızdaki kurumuş çamur, toprak gibi kirlerin düşmesi için ayakkabılarınızı sallayın.

Eğer üzerindeki ya da tabanındaki çamur kuru değilse, fırçalamadan önce kurumasını bekleyin, bu sayede temizlemesi çok daha kolay olacaktır.

Yumuşak bir fırça, örneğin diş fırçası, kullanarak kurumuş çamuru temizleyin.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/10/vans-ayakkabi-nasil-temizlenir-2.jpeg)
Tabandaki dişlerin arasında kalan toprak kalıntıları temizlemek için ayakkabı tabanlarını birbirine vurabilirsiniz. Bu sayede fırçanın alamadığı kalıntıların çoğu da dökülecektir.

Bulaşık deterjanı ve ılık su kullanın.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/10/vans-ayakkabi-nasil-temizlenir-3.jpeg)
Bir kovayı yarısına kadar ılık su ile doldurun ve üzerine 15-30 ml bulaşık deterjanı ekleyin. Ardından köpürene kadar karıştırın.

Geniş, orta yumuşaklıkta bir fırça alın, köpüklü suya batırın.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/10/vans-ayakkabi-nasil-temizlenir-4.jpeg)
Ayakkabını bir elinize alın ve fırçayı ayakkabınızın yüzeyinde ileri geri hareket ettirmeye başlayın.

Eğer ayakkabılar çok kirliyse, yüzeyi yavaşça suya batırabilirsiniz. Ayrıca ayakkabı tabanını temizlemek için fırçalamak yeterli olmayacaktır. Kuruduktan sonra dökülen toprakların ardından kalan kalıntılar da suyun içine bastırdığınızda yumuşayacak ve daha kolay temizlenecektir.

Ilık ve temiz su ile durulayın.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/10/vans-ayakkabi-nasil-temizlenir-5.jpeg)
Ayakkabı yüzeyini fırça ile iyice ovalayıp temizledikten sonra, ılık ve temiz su dolu başka bir kovanın içinde hızlıca durulayın. Musluktan akan suyun altında da durulayabilirsiniz ama ılık su olmasına dikkat etmelisiniz.

İyice kurulayın.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/10/vans-ayakkabi-nasil-temizlenir-6.jpeg)
Ayakkabıları duruladıktan sonra, temiz bir havlunun üzerine koyun ve havlunun kenarlarını ayakkabıların üzerine kapatın. İyice bastırarak havlunun fazla suyu almasını sağlayın.

Ayakkabılarınızı, açık alana ve kuru havaya bırakın.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/10/vans-ayakkabi-nasil-temizlenir-7.jpeg)
Nemli havada ayakkabılarınızın kuruması zorlaşır. Eğer ayakkabılar beyazsa, daha çok beyazlaması için onları doğrudan güneş ışığına bırakabilirsiniz.

Suyu emmesi için, içlerini el-yüz havlusu ya da kağıt havlu ile doldurun.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/10/vans-ayakkabi-nasil-temizlenir-8-1.jpeg)
Bu hem ayakkabının kururken büzüşmesini engeller, hem de yürürken kıvrılan yerlerde oluşan koyu çizgilerin oluşumunu önler.

2. Yöntem: Beyaz Şeridi (Tabanı) Beyazlatma

Beyazlatıcı bir temizleme ürünü seçin. Herkes, daha canlı ve yeni görünmesi için Vans’ın beyaz tabanının temiz olması ister. Bu yüzden eski ayakkabınızın kutudan çıkmış gibi yeni ve canlı görünmesi biraz uğraştırıcı görünebilir ancak bahsedeceğimiz yöntem hem kolaydır hem de diğer bez ayakkabılar için de yararlı olacaktır. Ayakkabınızın beyaz kısmını temizlemek için evinizdeki maddelerin birçoğunu kullanabilirsiniz:

  • Çamaşır suyu
  • Aseton
  • İspirto
  • Cam temizleyici
  • Hidrojen peroksit
  • Karbonat ve su
  • Limon suyu

Ayakkabılarınızı beyazlatma işlemini bir örtü ya da poşetin üzerinde yapın. Beyazlatma işlemine başlamadan önce çalışacağınız alana bir örtü hatta ıslanma ihtimaline karşı bir poşet sermenizde fayda var. Eğer çamaşır suyu kullanacaksanız serdiğiniz örtü ya da poşetin damlamalara karşı yeterli olacağından emin olun. Balkonunuzda ya da banyoda da yapabilirsiniz. Temizleyici ve ayakkabılarınızı hazırladıktan sonra temizleyiciyi uygulamak için eski bir diş fırçası ya da ayakkabı fırçası kullanabilirsiniz.

Aseton ya da çamaşır suyu kullanacaksanız, havalandırmanın iyi olduğu bir yerde bulunmanızda fayda var.

Ayakkabınızın renkli kumaşını kaplayın. Yukarıda listelenen temizleyicileri kullanmak, ayakkabınızın renkli kısımları üzerinde lekeler bırakabilir. Bu yüzden ayakkabınızın bazı bölümlerini kapatmanı gerekiyor ki, sadece beyaz taban daha çok beyazlasın ve renkli bez kısım renkli kalsın. En azından bez kısmın tabanla birleştiği yerleri kapatmaya özen gösterin.

Alternatif olarak, bazı insanlar çamaşır suyu lekeleri olan Vans’ın da hoş göründüğünü düşünüyor, seçim tabi ki sizin.

Fırçayı temizleyiciye batırın. Fırçanızı temizleyici ile ıslattıktan sonra beyaz tabanları iyice ovun. Dairesel hareketlerle çalışın. İhtiyaç duyduğunuzda fırçanızı temizleyiciye tekrar batırın. Beyaz tabanın kenarlarını ve dilerseniz ayakkabınızın altını temizleyebilirsiniz.

Temiz su ile silin. İki ayakkabı tabanını da sildikten sonra, ikisini de hafifçe nemlendirilmiş kağıt havlu ile silin. Deterjan kalıntıları zamanla lekeler oluşturur. Bu yüzden iyice silmelisiniz. Tüm bu işlemler sonunda ayakkabılarınız daha beyaz olacaktır.