B12 vitamini insan beslenme listesinin en önemli parçalarından bir tanesidir. B12 vitaminini yeterli miktarda almazsanız zihniniz tam manasıyla çalışmaz ve hafızanızın gücü git gide azalır ve hatta eksikliği depresyon sebebi bile olabilmektedir. Bu yüzden tercihiniz vegan olmak ise B12 vitaminini almayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bu yazımızda sizin için uygun B12 vitamini alma yolları anlatılacaktır , adımları takip edin ve sağlıklı kalmaya biraz daha yaklaşın.

B12 Vitamini Nasıl Alınır?

[dropcap]1[/dropcap]Doktorunuza görünün. B12 takviyesi almadan önce kan tahlili yaptırıp vücudunuzdaki B12 değerini öğrenmeniz sizin için iyi ve sağlıklı bir başlangıç olabilir. Sonuçlara bağlı olarak , tablet , kapsül , iğne formuna sahip B12 takviyeleri almaya başlayabilirsiniz veya düzgün bir besin listesi ile B12 değerlerinizi normal seviyeye çekmeye çalışabilirsiniz. Bu durum sadece B12 vitamin seviyenizi yükseltmek için değil , aynı seviyede tutmak içinde uygulanabilen bir metottur.

Doktorunuzla seçimleriniz hakkında konuşun ve olası seçenekleri tartışın. Fakat doktorunuz vegan olma tercihinizi anlayıp olumlu bir şekilde yaklaşmazsa size verdiği diyet listesi tercihlerinize uymayabilir. Durum bu yönde ilerler ise başka bir doktor aramak için ilk adımları atın , yeni doktorunuzun sizin seçimlerinize saygı duyması sizin en önemli kriteriniz olmalıdır. Doktorunuz size karşı çalışmamalıdır , sizin lehinize ve sizinle çalışmalıdır.

[dropcap]2[/dropcap]Yaşınıza göre ne kadar B12 vitamini almanız gerektiğine karar verin. B12 takviyesinin yaşlılar üzerinde uygulanması ile gençler arasında uygulanması birbirinden farklıdır. Yaşlı insanlara daha yüksek dozda B12 vitamini vermek gerekirken , genç insanlara daha az bir doz uygulamak yeterli olabilmektedir.

Genç bireyler için günde; 2 mikrogram

50 yaşını geçmiş bireyler için günde; 25 mikrogram

Vegan dernekleri günde 10 mg B12 vitamini alınması gerektiğini belirtirken hangi yaş aralığı için bu miktarın uygun olduğundan bahsetmemişlerdir bu yüzden sorunlu bir açıklama olarak görülebilir.

[dropcap]3[/dropcap]Endişelenmek yerine diyetinizi yeniden gözden geçirmeyi deneyin. Çoğu yerde bitkiler vasıtasıyla düzgün bir şekilde B12 vitamini alınmadığını savunan görüşler ile karşılaşabilirsiniz , bu görüşlere göre siz demans anemi hatta daha kötü sağlık sorunları için bir numaralı aday olarak gösterilebilirsiniz. Bu yorumlar sizin tamamen isyankar bir tavır takınmanıza, aşırı endişelenmenize veya umursamaz bir tavır takınmanıza neden olabilir. Dengeli beslenmeyi asla başaramayacağınızı düşünebilirsiniz. Gerçek olansa şudur ki , B12 vitamini bitkisel besinlerden de çok rahat bir şekilde alınabilir. Hayvansal gıdalardan alacağınız B12’den farkı çok az veya hiç fark edilmeyecek ölçüdedir.

B12 yi besinlerden sağlayabilmek uzun vadeli ve zor bir süreçtir bu süreci hızlandıracak olan şeyler ise B12 takviyeleridir. Dikkat etmeniz nokta ise kullandığınız B12 takviye materyalinin hiçbir şekilde hayvansal ürün içermemesidir.

Kesinlikle kayıtsız bir tavır takınmayın. Diyetinizi yeniden gözden geçirmek gerçekten dengeli beslenip beslenmediğinizi algılayabilmek için çok önemli bir fırsattır. Vücudunuzun ihtiyaçlarını ihmal etmemeli , açıklarınızı nasıl gidereceğinizi düşünmeniz gerekmektedir. B12 vitamini beyniniz ,sinir sisteminiz ve kırmızı kan hücreleriniz için çok önemlidir. B12 vitamini eksikliğiniz yaşınız ilerledikçe daha da artmaktadır.

[dropcap]4[/dropcap]B12 takviyesi yapılmış besinler tüketin. Bu konuda birçok B12 ile desteklenmiş besin seçeneği vardır. Bu seçenekler ülkeden ülkeye değişim gösterebilmektedirler. Satın alacağınız besinin içeriğinden emin değilseniz ve hayvansal madde olması ihtimali sizi şüpheye düşürüyorsa besinin içindekiler kısmını okuyunuz ve gerekirse müşteri hizmetlerini arayarak besin değerleri ve içerik açısından bilgi alma yoluna başvurunuz. B12 vitamini ile desteklenmiş bazı besinler şunlardır ;

Soya sütü ve diğer hayvansal süt içermeyen içecekler

  • Enerji barları
  • Mısır gevrekleri
  • B12 ile desteklenmiş mayalar
  • Maya içeren ekmekler

Vegan besin ürünleri; bu ürünleri veganlara hitap eden marketlerden özel olarak temin edebilirsiniz.

[dropcap]5[/dropcap]B12 içerdiği iddia edilen birçok besinin B12 vitamini içermemektedir veya yeterli oranlarda içermemektedir. Bu besinlere beslenme listenizde ancak bir şart ile yer verebilirsiniz. O şart da B12 vitamin takviyesi almaktır. Bu besinleri yemek size olumsuz bir etki yapmaz fakat beslenme düzeninizi ve B12 dengenizi bu besinlerin içeriğine inanıp kurarsanız büyük bir yanılgı ile karşı karşıya kalırsınız. İnternette yaptığımız araştırmalar sonucunda B12 vitamini içerdiği iddia edilen besinlerin büyük oranda yanlış bilgi olduğu veya bilgilerin birbirleri ile çelişti sonucunu elde ettik.

[dropcap]6[/dropcap]Etiketleri kontrol edin. B12 desteği içerdiği iddia edilen besinlerin etiketlerini kontrol edin. belki de bu ürün gerçekten B12 vitamini ile desteklenmemiştir.

İpuçları

B12 takviye ilaçlarınızı güneşten uzak bir ortamda muhafaza ediniz.

B12 desteğini en iyi alma yollarından biri takviye ürünü çiğnemektir. Böylece içeriğin büyük bir kısmını vücudunuza almış olursunuz. Bunu yaparken takviye ürünün reçetesini okumayı da ihmal etmemelisiniz.

Uyarılar

İğne formunda olan ilaçlar genel olarak kas içine zerk edilirler. Bu ilaçları vücuda almak acılı bir süreçtir. Bu konudan çok fazla endişe ediyorsanız tablet veya kapsül formunda B12 vitamini almak istediğinizi doktorunuza belirtin. Bu tabletler veya kapsüller vücudunuza herhangi olumlu bir etki sağlamazlarsa kendinizi cesaretlendirmeye başlayın çünkü durum iğneye mecbur kaldığınızı gösteriyor.

Anemi, sinir sistemi hastalıkları, hafıza kaybı, demans hastalıklarının arkasında yatan sebep B12 eksikliği olabilir. kalp hastalıkları ve hamilelik komplikasyonları da B12 eksikliğinin birer sonucu olarak karşımıza çıkabilmektedirler.

Hayvansal gıdaları pişirmek bu gıdaların içinde bulunan B12 vitaminini büyük ölçüde öldürmektedir bu yüzden etsever arkadaşlarınızın da B12 takviyesine ihtiyaç duyabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve onları uyarın.