Uyuz, oldukça yaygın ve uzun süreli bir deri rahatsızlığı olup ciddi kaşıntılara sebep olabilir. Genelde maytların derinizin altını yavaşça kazımasından kaynaklanır ve kolaylıkla deri-deri teması ile karşı tarafa bulaşabilir. Kaşıntı ise genellikle vücudunuzun maytlara olan alerjik bir tepkisidir, maytların dışkısı ve cildinizin altına bıraktıkları yumurtalar kaşıntı doğurur. Maytların bulunduğu bölgelerin üzerinde kırmızı noktalar oluşur ve reaksiyonlar sonucu kaşıntıya sebep olurlar. Bu durum oldukça bulaşıcıdır fakat kaşıntılardan ve sizi rahatsız eden bu maytlardan kurtularak eski hayatınıza dönebilirsiniz.

Uyuz Tedavisi

Duş alın ve ardından vücudunuzu temiz bir havlu ile iyice kurutun. Gerekli ilaçlarınızı uygulamadan önce, vücudunuzun iyice kuruması için bir süre bekleyin.

Kullanacağınız krem veya losyonu uygulayın. Kulaklarınızın arkasından başlayarak ve çene altınızı takiben aşağı doğru kremi uygulayın. Koton veya yün yapılı bir bezle, fırça veya süngerle ürünü uygulayabilirsiniz. Bütün vücudunuza yayacak şekilde aşağı doğru kremi sürün ve bu noktada uygulama görmeyen bölge kalmadığından emin olun. Genital bölge, parmak araları, sırt bölgesi ve kalça bölgesine ilacı mutlaka uygulayın. Kendi başınıza yetişemediğiniz bölgeler için yardım almayı deneyin. Bütün vücudunuza ürünü uyguladıktan sonra, elleriniz için kremi parmak aralarınıza ve tırnaklarınızın alt kısmına uyguladığınızdan emin olun. Her yıkamadan sonra kremi ellerinize tekrar sürmeniz gerekir.

Önerilen süre boyunca krem, losyon veya yağ içerikli ürünü vücudunuzda bekletin. Genelde bu süre 8 ila 24 saat arasıdır. Aynı zamanda bu süre doktorunuzun yönlendirmeleri ve ürünün yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Krem veya losyon uygulamasından sonra duş alın. Belirlenen zaman dolduktan sonra, ılık duş ile kremi vücudunuzdan temizleyin. Tedaviden sonraki birkaç hafta içerisinde kaşıntıları hissetmeye devam edebileceğinizi unutmayın. Bunun sebebi, ölü maytlar vücudunuzda bulunduğu süre boyunca da vücudunuzun yine alerjik tepki vermesinden kaynaklanır. Eğer herhangi bir şüphe duyarsanız, doktorunuza tekrar başvurabilirsiniz.

Evdeki herkesi tedavi edin. Herhangi bir uyuz durumunda, herhangi bir belirti göstermemeleri durumunda dahi evdeki her bireyin tedavi edilmesi gerekir. Bu sayede tekrar ortaya çıkma ihtimali ortadan kalkacaktır. Eve gelen ziyaretçilerinizi de unutmayın: evinizde uzun süre sizinle yaşayan aile üyeleriniz, hizmetliler veya bebek bakıcısı dahi uyuz kapmış olabilir.

Önerilen şekilde tedaviyi tekrarlayın. Genelde uygulanan krem tedavisi yedi gün içerisinde kendini yenilemelidir. Fakat bu süre eczacınızın veya doktorunuzun önerisine göre değişebilir. Bu noktada yönlendirmeleri takip etmeye özen gösterin. Büyük ihtimalle tedavinin başlamasından itibaren yaklaşık iki hafta sonra kontrole gitmeniz gerekecek ve ileriki aşamalar için yeni bir plan uygulanacaktır.

Uyuzun Tekrar Etmesinin Engellenmesi

Evinizi iyice temizleyin. Uyuzun tekrarını engellemek için, evinizi baştan aşağı temizlemeniz şart çünkü maytlar vücut dışında da bir ila iki gün canlı kalabilir. Temizlik ise arda kalan maytların yok olmasını garantileyecektir. Islak bezle banyo yüzeylerini ve yerleri iyice temizleyin. Yerleri, halıları ve kilimleri elektrik süpürgesiyle temizleyin ve süpürgenin içindeki torbayı temizliğin ardından dikkatlice ve hızlıca evin dışındaki çöp kutusuna atın. Her temizlikten sonra bezleri çamaşır suyuyla temizleyin. Halılarınızı profesyonel temizlik şirketlerinden yardım alarak temizletebilirsiniz.

Tüm havluları ve nevresimleri sıcak suda yıkayın. Kızarıklık ve şişliklerin geçtiğinden emin oluncaya kadar yaklaşık bir hafta boyunca her gün çarşaf ve nevresim takımlarınızı değiştirerek yıkayın. Yatağınızı hazırlarken kullan at eldivenlerden yararlanın. Kıyafetlerinizi ve yatak takımlarınızı kurutucunun en sıcak derecesinde kurutun veya direkt olarak güneş ışığına maruz bırakın. Eğer ikisine de ulaşamıyorsanız kuru temizlemeyi tercih edebilirsiniz.

Kıyafetleriniz günlük olarak yıkayın. Yıkayamayacağınız kıyafetleri ise vakumlu poşet içerisinde 72 saat ila bir hafta süresince bekletin. Aynı zamanda bu işlemi, fırçalarınız, tarağınız, kabanlarınız, eldivenleriniz, şapkalarınız için de uygulayabilirsiniz. Vakumlu poşetler kolaylıkla bulunabilir ve oldukça az yer kaplarlar.

Yardım alın. Eğer mümkünse, tedavi süresince başka birini ayarlayarak yemek yapımı veya herhangi bir temizlik işi için yardım alabilirsiniz. Bu sayede tedavinin bütün etkilerinden yararlandığınızdan emin olacaksınız. Ellerinizi bulaşık veya yemek yapma esnasında suyla temas ettirmeniz uyuz tedavisini geriye dönük etkileyebilir. Eğer yalnız yaşıyorsanız, pişirilmeye ihtiyaç duyulmadan ısıtılıp tüketilebilecek yiyecekleri tercih edin. Bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkayın ve kullan at özellikli ürünleri tercih edin. Eğer cildinizle su temasında bulunursanız, etkilenen bölgelere tekrar ilaç uygulayın.

Altı hafta sonra tekrar değerlendirme yapın. Eğer bu süre içerisinde hala kaşıntı hissediyorsanız, bu durum tedavinin işe yaramadığının bir göstergesi olacaktır. Farklı tedavi yöntemleri ve tavsiyeler için doktorunuzla irtibata geçin.