Şagi halılar evimizde ne kadar hoş bir hava yaratıyor olsa da temizlenmesi de bir hayli sıkıntılı ve zordur. Bu tür halıların içinde biriken toz , saç teli gibi kirleri çok fazla tutması ve halının dip aralarına ulaşmanın zorluğu da temizliğini uğraştırıcı hale getiren etmenlerin başındadır. Bu sebeplerden şagi halıların temizliğini muhafaza etmek zordur ancak aşağıdaki yöntemler halınızın yapısını bozmadan şagi halının nasıl temizlenebileceği hakkında size yardımcı olacaktır.

Adım Adım Şagi Halı Temizliği

[dropcap]1[/dropcap]Halıyı çırpmak: Bu halıları temizlemenin en pratik yollarından biri halıyı çırpmaktır. Üzerindeki tozdan ve diğer kirlerden arındırdıktan sonra da çok sert dişleri olmayan bir fırçayla dikkatlice temizlemeniz gerekir. Eğer fırçayla saçların hepsini toplayamıyorsanız gırgır ile tekrar üzerinden geçebilirsiniz.

[dropcap]2[/dropcap]Mop kullanmak: Bir başka etkili yöntem ise mop kullanmaktır. Fazla ıslak olmayan nemli bir mop, halının üzerindeki saçları ve tozları toplamakta çok yardımcı olur. Bu işlemi yaptığınızda temizlediğiniz kirin mop üzerinde biriktiğini fark edeceksiniz. Sonrasında arap sabunlu veya sıvı sabunlu su ile de silip , durulayabilirsiniz fakat halınızın tüyleri ince ise bu işlem halınıza zarar verebilir.

[dropcap]3[/dropcap]Temizleme firmaları: Şagi halı temizliği için aslında en pratik yöntem bu iş için kurulmuş özel firmalardan yararlanmaktır. Halı çırpmak ve mop kullanmak halınızın temizliğini belirli bir süre idare etse de uzun süre içerisinde içinde biriken kirleri temizlemek için bu firmalara güvenmek sizi büyük bir yükten kurtarabilir. Bu firmalar halınızı önce toz alma makinesiyle temizleyip bütün kirlerden arındırır. İkinci aşama olarak da otomatik halı yıkama makinesinde yıkayıp, durular. Kurutma işleminden sonra paketleyip, adresinize teslim eder. Eğer halınızın ebatları çok büyük değilse bu firmalar size çok kaliteli bir hizmet sunabilir.

Uyarı:

Bu tarz halıları pratik olacağını düşünerek çamaşır makinesine atmayın. Çamaşır makinesi bu halıları yıpratır ve yapısını bozar. Çamaşır makinesinde yıkadığınız halı hem tam anlamıyla temizlenmeyebilir hem de hasarlı olarak çıkabilir. Bu yüzden yukarıda verdiğimiz yöntemleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.