Düğün davetiyelerinizi oldukça uyguna mal edip, sonuçta davetlilerinizi de etkilemek ve memnun etmek istemez misiniz? Tabi ki istersiniz! Peki neden kendi davetiyelerinizi kendiniz yapmıyorsunuz? Muhtemelen evinizde oldukça ucuz malzemelerle nasıl davetiye yapılacağına dair ufacık bir fikriniz bile olmadığını düşünüyorsunuz. İnanın, hiç de zor değil, hem eğlenebileceğiniz hem de tasarruf edebileceğiniz bir seçenek olacak.

Kendi Düğün Davetiyelerinizin Yapımı

Düğününüzün resmiyetine karar verin. Bu durum davetiyelerinizin tasarımına ve kullanacağınız sözcüklere yön verecek.

İnternet araştırmaları yapın, el yapımı davetiye örneklerine göz atın. Birçok web sitesi ücretsiz olarak kullanıcılara tasarımı yapılmış veya yapılmamış bir çok şablon seçeneği sunuyor. İstediğinize uygun şablonu bilgisayarınıza indirip kullanmanız mümkün.

Davetiyenizde kullanmayı istediğiniz tasarım, yazı biçimi veya resimlere karar verin.

Davetiyenizin teması ve tarzına en uygun yazı biçimini seçin.

Düğün davetiyeleriniz için gerekli kırtasiye malzemelerini satın alın. Birçok renkte ve boyutta boş kağıtlar almaya çalışın, bu sayede herhangi bir mürekkep akıntısı veya kağıt sıkışmasında zor durumda kalmazsınız.

Mutlaka fazladan kartuş mürekkebi alın. Bu sayede işinizin en can alıcı noktasında sıkıntı yaşamak zorunda kalmazsınız.

Davetiyelerinizi tasarlamak ve çıktılarını almak için bir öğleden sonra veya akşam saati belirleyin. Bütün işlemleri tamamlamak birkaç saatten fazlasını almayacaktır.

Grafik hatalarını belirleyip her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için, tüm kopyaları almadan önce belirlediğiniz tasarımın bir kopyasının çıktısını alıp kontrol edin.

Tercih ettiğiniz yazıcının farklı kağıt boyutlarında baskı yapabildiğinden emin olun.

Davetiyelerinizi göndermeden önce düğüne katılacak aile bireyleriniz ve arkadaşlarınızın bir listesini yapın.

Evinizde ucuza ve kolaylıkla tasarladığınız düğün davetiyelerinizin verdiği mutluluğu tadın.

Eğer parşömen veya diğer özel tip kağıtlara baskı yapıyorsanız ve yazıda bulanıklık sezdiyseniz, internetten en uygun baskı seçeneklerini araştırın.

Davetiyeleriniz hazır!

İpuçları

Yazı örneklerini nereden bulacaksınız? En sevdiğiniz şarkıdan veya bir şiirden alıntı yapmaya ne dersiniz? Bir deneyin.

İşte kullanabileceğiniz bazı tasarım örnekleri: yaşadığınız bölgeyi ve sizi bağdaştıracak, aynı zamanda esprili temalar düşünebilirsiniz; mesela bir Batılı kovboy bölgesinde olsanız, ARANIYOR teması eşliğinde bir fotoğrafınızı davetiye haline getirmek oldukça eğlenceli ve çekici olabilirdi. Yaratıcı olun.

Davetiyelerinizin tasarımında zorluk mu çekiyorsunuz? Temanızı düşünün. Eğer deniz kenarı veya kır düğünü planlıyorsanız bu bölgeleri yansıtan görüntüleri davetiyenize ekleyebilirsiniz.

Birçok çift düğünlerinde mensubu olduğu dinin etkilerinin de görülmesini ister. Ayrıca aileniz, geçmişiniz ve nereden geldiğinizi de davetiyenizde onurlandırabilirsiniz.

Davetiyenizde çizgi film karakterlerini de kullanabilirsiniz: gelinin Cinderella ve damadın Charming olduğu bir davetiye davetlileri tebessüm ettirecek bir anı olarak kalacaktır.