Trekking günübirlik yürüyüşler olarak bilinen yediden yetmişe herkesin yapabileceği kolaylıkla gerçekleştirilebilrecek bir spordur. Trekkingi kendi kendinize yapabileceğiniz gibi gruplar halinde de gerçekleştirebilirsiniz. Peki trekking nasıl yapılır?

Trekking yapmak için bilmediğiniz bir bölgeyi tercih edecekseniz trekking aktiviteleri düzenleyen birçok acente bulunmaktadır, onlarla irtibata geçerek turlara katılabilirsiniz. Trekking turları günübirlik olduğu gibi, daha uzun süreli de olabilmektedirler. Trekking turları sayesnde sizinle aynı amaç doğrultusunda yürüyüş keyfi yapmak isteyen farklı insanlarla tanışabilir, sosyalliğinizi arttırabilirsiniz. Ülkemizde Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ bölgelerine düzenlenen trekking turlarının süreleri kimi zaman bir haftayı bulmaktadır. Trekking acentelerinin bünyelerindeki rehberler sizin tüm danışmanlık ihtiyaçlarınızı karşılayacaklardır. Günübirlik trekking parkurlarının İstanbul’a yaklaşık olarak 1,5-2 saat uzaklıkta olmaları bu tür treking turların tercih edilme oranını arttırmaktadır.

Trekking Yapmak

[dropcap]1[/dropcap]Trekking gezileri genelde bir ya da bir kaç gün süreceğinden zaman en önemli kavramlardan birilir. Sabah erkenden trekking yapılacak yerde toplanılır. Günübirlik gezilerde, gezi bir günün içine sığdırılacağından amaç güne erken başlayarak zamanı olabildiğince iyi kullanmaktır.

[dropcap]2[/dropcap]Trekking turları bir rehber gözetiminde gerçekleşir ve trekking turunuza başlamadan önce daha evvelden planlanmış olan trekking programınızı rehberinizden temin etmelisiniz. Böylelikle trekking esnasında herhangi bir ayrıntıyı kaçırma ihtimaliniz ortadan kalkar.

[dropcap]3[/dropcap]Trekking turlarına başlamadan önce trekking parkurunuzun zorluk derecesini bilmelisiniz. Dere yatağından mı geçeceksiniz yoksa yamaç mı tırmanacaksınız. Bedenen kendinizi nelerin beklediğine hazırlıklı olarak yanınızda bir takım eşyaları bulundurmak isteyebilirsiniz.

[dropcap]4[/dropcap]Elbette trekking yaparken temkinli olacağım derken yanınıza kullanmayacağınız malzeme de almayın. Aşırı yükten kaçınmakta fayda var, zira çantanızı taşırken ekstradan yorularak trekkinginizi bir ızdıraba çevirebilirsiniz. Yürüyüş uzun olduğundan aşırı yük sizi normalden daha fazla yoracaktır. Kullanmayacağınıza inandığınız malzemeleri yürüyüşe başlamadan önce arabada bırakın.

[dropcap]5[/dropcap]Sürüden ayrılanı gerçekten de kurt kapabilir, trekking yaparken gruptan kopmayın. Bu konuda rehberlerin talimatlarına uymaya özen göstermeniz de fayda var. Kimsenin sizi göremeyeceği şekilde farklı yollara sapmayın. Eğer gruptan kısa süreli ayrılacaksanız( Örn: Su içmek ya da çiçek toplamak vb. şeyler için) mutlaka gruptan bir kişiyi durumdan haberdar edin. Yürüyüş yapacağınız yerler genellikle telefonun çekmeyeceği yerler olduğundan, bilmediğiniz bir arazide kaybolmak istemezsiniz.