Özellikle makyaj sonrası ürünü olarak kullanılan temizleme sütleri gün boyu çevresel faktörlerle kirlenen ciltlerin temizlenmesinde kullanılır. Günlük uygulanması gereken temizleme sütleri sayesinde cilt temizlenir, gözenekler açılır ve cildin nefes alması sağlanır. Temizleme sütlerinin en büyük avantajlarından biri ise kirlenmenin ve sağlıksız bir cildin belirtisi olan sivilcelerin baş göstermesini engellemeleridir. Her cilt tipine uygun olarak ve kalitesine göre çeşitli fiyat aralıklarında satılan temizleme sütlerinin tercihinde en önemli nokta cildinizi tanımak ve ona göre hareket etmektir. Aksi takdirde kuru bir cilde sahipseniz yanlış bir kullanımla cildiniz soyulabilir ya da yağlı cildiniz normalden daha da yağlanabilir.

Temizleme Sütü Nasıl Kullanılır?

Temizleme sütleri genelde kuru cilt tipine sahip kullanıcılara önerilir.

Çok yağlı bir cilde sahipseniz temizleme sütleri yüzünüzü daha parlak ve yağlı bir yapıya sokacağından uzamanlar tarafından çok da fazla önerilmez. Cildin hem nem dengesini korumak hem de temizliği sağlamak açısından kuru cilt tiplerinde temizleme sütleri doğru bir tercih olacaktır.

Günlük kullanımda cilt temizleme sütleri temizliğin yanı sıra siyah noktaların ve gözeneklerdeki iltihaplanmaların da giderilmesine yardımcı olur. Fakat burada önemli nokta sürekli temizleme sütünü kullanmaktan ziyade düzenli kullanmaya özen göstermek olacaktır. Bunun dışında yüzünüzü siyah noktalardan temizlemek için kullanılan siyah nokta bantlarının ardından da yine yüzü arındırmak için temizleme sütleri kullanılabilir.

Göz için temizleme sütü kullanımı: Cilt temizleme sütü yüzün tamamını temizlemek için kullanılacağı gibi aynı zamanda bölgesel arındırma için de tercih edilebilir. Örneğin, sadece göz makyajınızı temizlemek istiyorsanız küçük bir parça pamuğa yüz temizleme sütünüzden bir miktar dökün ve ardından gözünüzdeki makyajı temizleyin. Genelde birçok temizlik sütü durulamayı ya da yıkamayı gerektirmediğinde pratik bir temizlik sağlar.

Yüz makyajı için temizleme sütü kullanımı: Öncelikli olarak temizleme sütünü uygulamadan önce ellerinizi sabunla iyice temizleyin ve durulayın. Sütü elinize dökerek hafif masaj yapar şekilde bütün yüzünüze yaymaya çalışın. Özellikle siyah noktaların ve kirlerin çoklukla bulunduğu çene, burun ve alın bölgenize sütü biraz daha fazla uygulamaya gayret edin. 4-5 dakika temizleme sütünü uyguladıktan sonra ılık suyla yüzünüzü iyice durulayın. Temizleme sütüyle işiniz bittikten sonra açılan gözeneklerinizin temiz olarak kapanmasını sağlamak için sıkılaştırıcı toner kullanmanız tavsiye edilir. Temizliğin son adımı olarak kuruyan cildinizi nemlendirin.