Tavan arası, evin diğer odalarından hep daha farklıdır daha cazip gelir insana, nedense daha hoş daha yaşanılası bir yer olarak değerlendirilir. Genellikle müstakil evlerde ya da iki katlı olarak dizayn edilmiş apartman dairelerinde bulunan tavan arası konsepti, yatak odasından oturma odasına, çalışma odasından mutfağa kadar arzu ettiğiniz gibi döşenebilmektedir. Hangi oda konseptini tercih ederseniz edin tavan arası hakkında bazı püf noktaları bilmeniz gerekir. Tavan arası nasıl döşenir?

Tavan Arası Döşeme Teknikleri ve Oda Dekorasyonu

Tavan araları hangi oda konseptinde kullanılacak olursa olsun kesinlikle aydınlık olmalıdır. Tavan kısmında çatı ile bölünen tavan arasını aydınlık gösterebilmek için beyaz duvar rengini tercih etmelisiniz. Beyaz rengi tercih etmemekte ısrarcıysanız en azından tavan kısmını beyaza boyayarak daha geniş bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Soft pembeler ve yeşiller de tavan arası için doğru duvar renkleri olacaktır.

Tavan araları, asimetrik tavanlara sahip olduklarından dış cephenin uygunluğuna göre pencereler açılarak aydınlık desteklenmelidir. Binanın her iki tarafını görebilecek şekilde önlü arkalı iki pencere ile aydınlığı artırabilirsiniz. Özellikle yan duvarlar yerine tavan kısmında yer alacak pencereler, tavan arasını çok daha fazla aydınlatacaktır. Tavan arasında aydınlık için gerekli pencere açılamıyor ise aydınlatmaya ilave olarak uygun avizeler,abajurlar yada aplikler seçilmelidir.

Tavan aralarında aydınlığı sağladıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, eşya seçimidir. Tavan araları düz tavanlı yapılara göre daha dar bir görünüm sağlayacağından fazla eşya ile boğulmamalıdır. Eşyaları seçerken minimal tipli seçimler yapmalısınız ve az eşya kullanarak tavan arasını dekore etmelisiniz. Örneğin, tavan arasını çalışma odası olarak döeşeyecekseniz büyük bir çalışma masası tercih etmeli ve kitaplıkları kesinlikle duvara bitişik şekilde tercih etmelisiniz.

Tavan arası döşenirken yüksek eşyalardan ve bitkilerden kaçınılmalıdır. Engebeli olan tavanı daha ferah ve geniş gösterecek alçak eşyalar tercih edilmelidir. Örneğin tavan arasını yatak odası olarak döşemek isterseniz odanın derinliğini arttırmak için yere yakın bir yatak tercih etmelisiniz. Gardrop yerine geniş komidinlerle tavan arasını olduğundan daha ferah gösterebilirsiniz. Tavan arasını yatak odası şeklinde dekore ederseniz kesinlikle tavan kısmında bir pencere açtırarak gökyüzünün keyfini çıkarabilirsiniz.