Saç bantları saç aksesuarları arasında tokadan sonra yerini en üst seviyelere çıkardı. Birbirinden farklı kombinleri ile taşlı saç bantları gelin duvaklarında ve özellikle abiye kombinlerde sıklıkla kullanılıyor. Taşlı saç bantlarının yapımı ise göründüğünden son derece kolay! Kendinize uygun taşlı saç bandını bulamıyorsanız, kendi taşlı saç bandınızı kendiniz yapın! Peki taşlı saç bandı nasıl yapılır, taşlı saç bandını yapmak için nelere ihtiyacınız var işte bilmeniz gerekenler,

Gerekli Malzemeler

• Pul, payet, boncuk, doğal taşlar, metal detaylar kendinize en uygun saç bandınızda görmek istediğiniz malzemeleri tedarik edin.

• Silikon tabancası/silikon ya da 504 yapıştırıcı

• Kumaş

• Makas

Taşlı Saç Bandı Yapımı

  1. Saç bandı yapacağınız kumaşı baş çevrenize uygun kesin ve bağlama opsiyonunu belirleyin. Saç bandınızın uçları açık olabilir ve istediğiniz boyutta ayarlayabilirsiniz; ancak arzuya göre saç bantlarını lastik, çıt çıt gibi materyaller ile sabitleme şansına da sahipsiniz.

  2. Taşlı saç bandı yapımında dikkat etmeniz gereken düz ve şık bir kumaşta saç bandı oluşturmanız. Üzerine gelecek aksesuarlar ile şekillenecek ve renklenecek saç bandınızı fazla karmaşık desenlerde oluşturmamaya gayret gösterin.

  3. Saç bandınızı başınıza bağladığınızda kafanızın sağında ya da solunda olacak şekilde taşlarınızı özenle dizmeye başlayın. Taşlarınızı dizerken karışık ve üst üste bir tasarıma yönelebileceğiniz gibi çiçek motifi gibi detaylar ile de saç bandınızı oluşturabilirsiniz.

  4. Saç bandı kumaşına çeşitli taş ve boncukları dizmeden evvel, saç bandına sabitleyeceğiniz boncuğu elinize alın ve silikon tabancası ile üzerine çok hafif yapıştırıcı ilave edin. Saça bandının üzerindeki kumaşa silikon sıkmamaya özen gösterin. Saç bandına ilave edeceğiniz taşların üzerine silikon tabancası sıkın ve sonrasında kumaşın üzerine taşları tutturun.

  5. Taşları saç bandının üzerine oturttuktan sonra 1 dakika kadar üzerinde oynama ve yapışmış mı diye kaydırma yapmayın. Tamamen kurumasını beklemek kusursuz bir saç bandı yapmak için gerekli ilk hamledir. Taşları saç bandınızın üzerine itina ve sabır ile yapıştırdıktan sonra geriye şık kombinlerinizde taşlı saç bandınızı kullanmak kalıyor!

İpuçları:

Taşlı saç bandı yapmak için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, Eminönü/Tahtakale güzergahında bulabilirsiniz. Özellikle Zaza Han’da aklınıza henüz gelmemiş çeşitli malzemelere rastlamanız mümkün.