Kahvaltıların vazgeçilmezi tahin pekmez karışımı, tahini tek başına yiyemeyenlerin ya da pekmezi tek başına tüketemeyenlerin en sevdiği ikili! Türk toplumunca severek tüketilen yemeklerden sonra tatlı niyetine bile yenilen tahin pekmez karışımı belli oranlarda birleştirmek tadılan zevki de arttırıcı bir unsurdur. Tahin pekmez karışımı nasıl hazırlanır? Tahin hangi pekmezle karıştırılır? Tahin pekmez karıştırılırken hangi oranlarda hazırlanmalıdır? Tahin pekmez tüketirken nelere dikkat edilmelidir? İşte size altın öneriler ve tüm sorularınızın cevabı:

Tahin pekmez nasıl karıştırılır? Tahin pekmez karıştırma tüyoları.

Tahin Pekmez Karışımı – Tahin Hangi Pekmezle Karıştırılır?

Öncelikle tahin pekmez karışımının hangi pekmez ile yapıldığını öğrenelim. Altın oran ve doğru pekmez seçimi ile mükemmel bir damak tadı yaratmak mümkün. Bu karışım için genellikle **Üzüm Pekmezi **seçilir, fakat daha besleyici ve besin değerleri açısından önemi yüksek ya da kış günlerinde daha sağlıklı olsun isterseniz **Dut Pekmezi **ile de mükemmel karışımı elde edebilirsiniz.

1. Çocuklarda tahin pekmez karışımı nasıl hazırlanmalı? Çocuklara tek seferde tahin yedirmek mümkün olmayabilir, acımtrak bir tadı olan susam yağından yapılma tahinin çocukların büyüme ve gelişmesine katkıda bulunduğu da gerçektir. Çocuklara tahin yedirmek için tahin pekmez karışımını kullanarak hatta bu karışımın kahverengi rengini çikolata gibi düşünmelerini sağlayarak yedirmeniz daha kolay olacaktır. 1 ölçek tahine 2 ölçek pekmez katararak tahin pekmezinizi oluşturun. Kahve rengin ağır basması mühim

2. Yetişkinlerde kilo problemi olanlar tahin pekmez karışımını nasıl hazırlamalı? Aslında kilo problemi olan yetişkinler, özellikle göbek bölgesi yağlı yetişkinler pekmezi tek başına tüketmelidirler. Tahini pekmezler karıştırmadan almak kilolu kişilerin daha fazla yağ almaması açısından daha önemlidir ve daha doğru bir beslenme şeklidir. Yağ ve şeker bakımından yüksek enerji kaynağı olan tahin pekmez ile karışınca ortaya kilolu kişilerin tüketmemesi gereken bir besin çıkar.

Pekmezin Oranının Daha Çok Olmasına Dikkat Edin

3. Tahin pekmez karışımı hazırlarken pekmezi daha çok oranda tutmanız gerekir. Yüksek karbonhidratlı tahinin, pekmezle karıştırılması aslında pekmezin daha farklı tüketme yollarından biridir. Tahin pekmez karışımı hazırlarken,

  • 1/3 su bardağı tahin
  • 2/3 su bardağı pekmez

Bu oran ile tahin pekmez karışımınızda; tahinden gelen lezzeti almış ancak pekmezden gelen bio yararlılığı çok daha fazlaca almış olursunuz. İdeal tahin pekmez karışımının olması gereken tat da budur. Kişiler damak zevklerine göre oranlarda oynamalar yapmaktadırlar, sağlıklı beslenmek adına bir su bardağı ölçüsünce açıklanan tahin pekmez karıştırma oranlarını uygulamanızda fayda var.

Tahin pekmez nasıl karıştırılır? Tahin pekmez karıştırma tüyoları.

Karışımı Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4. Tahin pekmez saklanırken dikkat edilmesi gerekenler: Tahin pekmez karışımı buzdolabında, ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır. 3-4 gün süre zarfında tahin pekmez karışımını tüketmenizde fayda vardır. Buzdolabı ortamında tahin pekmez karışımını saklamanız sonunda tadında farklılaşma ve bozulma da olabilir. Bundan dolayı tahin pekmez karışımını en fazla 5 gün içinde bitecek kadar hazırlamalı ve saklama süresini uzatmamalısınız.