Bebekler doğdukları günden itibaren günlerinin büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Gerek bebek yatağı gerekse bebek yastığı seçimlerinde ebeveynlerin son derece titiz davrandıkları aşikar. Bebeklerin ilk aylarında yastık ile uyutulmaları fazla önerilmezken, ilk üç ayını dolduran bebeklerde ise yastık kullanımı yatak kullanımından bile daha önemli bir hal almaktadır. Peki bu kadar hassas bir konu ile ilgili endişelerinizi bir kenara bırakarak, bebek yastığı seçimlerinizde profesyonel hissedeceğiniz tavsiyelere bir göz atalım;

Bebek yastığı seçimi

  1. Yeni doğan bebeklerin yatırıldığı yerde yastık olmamalıdır. Bebeğinizin hem sağlıklı bir uyku geçirmesini hem de sağlıklı bir büyüme süreci geçirmesini istiyorsanız, özellikle ilk ayında bebeğinizi yastıksız doğal ortamında uyutun. Bebeğin yatacağı zemin için fazla yumuşak olmayan, şekil değiştirmeyecek sertlikte olan bir şilte seçilmesi de ayrıca önemlidir.

  2. Bebeklerde ilk zamanlar pamuklu yastıklar tercih edilmelidir. Bebeğiniz yastıksız doğal ortamında uyuduğu zamanı geçirdikten yani ilk ayını doldurduktan sonra, bebek yastığı seçimlerini dikkate almaya başlamalısınız. Pamuklu bebek yastıkları, bebeğinizi hem konforlu hissettirecek hem de yattığı süre boyunca yüzünün yastığa değiyor olması tahriş etmeyecektir.

  3. Bebek yastığı ince ve yassı olmalıdır. Bebeğiniz için seçeceğiniz bebek yastığında kesinlikle ince yastıkları tercih etmelisiniz. Böylece bebeğinizin boyun kasları ve omuriliği daha iyi gelişir. Boyun ile omuz arasındaki mesafeden daha kalın bebek yastıkları tercih ederseniz, ileri vadede omuriliği ile sıkıntılarda yaşamazsınız.

  4. Bebek yastığı nefes alabilmelidir. Bebeğiniz yetişkin bir insana nazaran üç kat daha fazla uyuduğundan, vaktinin büyük bir çoğunluğunu yastıkla haşır neşir olmakla geçirmektedir. Bebek yastıklarının, kolaylıkla temizlenebilen, sterilliği korunabilecek materyallerden seçilmelidir. Bebek yastığı günde bir kere havalandırıldığında nefes almışcasına yenilenebilmelidir. Eğer bebeğinizin ev tozuna vb. alerjisi varsa kesinlikle yün yastık ve yorgan tercih etmemelisiniz. Yün yerine elyaftan doldurulmuş yastık ve yorgan kullanabilirsiniz. Bebeklerde ortopedik yastık seçimi yapılırken ortopedik yastığın yeterince yumuşak ve şekil alabilen cinsten olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bebeklerin omurgaları yumuşak ve hassastır. Sert yastıklar bebeğinizi yorar ve uykuya dalmasını zorlaştırır.