Siyah renk kıyafetler giyim sektörünün kaçınılmaz parçalarındandır kuşkusuz, asil bir görünüm elde edebileceğiniz gibi son derece spor ve şık da olabileceğiniz siyah renkle kimi zaman kazak kimi zaman etek ile kendinizi iyi hissedersiniz. Alt ya da üst giyimi ayırt etmeden tercih ettiğimiz siyah kıyafetleri uzun yıllar kullanabilmek için soldurmamak için elinizden gelen her şeyi yaptığınıza emin misiniz? Siyah giysilerinizi birkaç temel yıkama uygulaması ile solmadan temizleyebilir gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Siyah giysilerin renklerinin solması en çok karşılaşılan sorunlardan biridir, işte siyah giysilerin solmaması için ipuçları;

siyah giysilerin solmaması için öneriler

Siyah Giysilerin Solmaması Nasıl Önlenir?

1. Siyah giysilerin solmaması için sirke ekleyin. Siyah giysilerin solmaması için çamaşırınızı yıkarken çamaşır makinenizin içerisine sirke ilave edebilirsiniz. Sirkeyi çamaşır makinenizin deterjan bölmelerinden birine değil direk olarak çamaşırların olduğu yere dökebilirsiniz. Sirke ilave ederek  siyah giysilerinizin rengi solmayacağı gibi ayrıca dikiş kısımlarında şerit halinde deterjan kalıntıları da kalmayacaktır.

 • Sirke ayrıca doğal bir çamaşır yumuşatıcısıdır ve giysilerinizin sertleşmesini önler. 1 çamaşır haznesine 1 su bardağı (250 ml) sirke koyabilirsiniz.
 • Sirkenin siyah giysilerinizin rengini korurken kokusundan endişe edenlerdenseniz, çamaşırlarınızı sıkma ve kurutma aşamasında sirkenin buharlaşarak yok olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Alışkın olduğunuz deterjan kokusunun yanında yine de hafif bir sirke kokusu kalacaktır, bunun için ise siyah giysilerinizi açık havada havalandırmalısınız.

2. Siyah giysileri yıkarken tuz deneyin. Siyah giysilerinizi yıkarken çamaşırlarınızı koyduğunuz hazneye yarım fincan (125 ml) oranında kristal tuz ilave edebilirsiniz. Siyah giysilerinizi yıkarken koyacağınız tuz sayesinde çamaşırlarınızın renginin solmasını engellersiniz.

 • Tuz yapısı gereği giysileriniz üzerindeki renk boyalarının devamlılığını sağlar. Özellikle yeni değil de 1-2 yıllık siyah giysileriniz için tuzun renk solmasındaki gücünü kolaylıkla farkedeceksiniz.

Siyah Giysiler için Karabiber Kullanımı!

3. Siyah giysileri yıkarken karabiber kullanın. Çamaşır makinenizin kazanına çamaşırlarınız ile birlikte öğütülmüş tane karabiber ekleyerek, siyah giysilerinizin solmasını engelleyebilirsiniz. 1 çamaşır haznesine 2 çay kaşığı (10 ml) karabiber ilave etmeniz önerilir.

 • Karabiber, siyah giysilerin yıkama esnasında renk boyalarının tutulmasını sağlar ve böylelikle siyah giysilerinizin solmasının önüne geçmiş olursunuz.

4. Kabartma tozu koyun. Çamaşır makinenizin çamaşırları koyduğunuz bölgesine yarım fincan (125 ml) kabartma tozu ekleyerek siyah giysilerinizin rengini koruyabilirsiniz. Siyah giysilerin solmasını önlemek için karbartma tozunu kesinlikle deneyin.

 • Kabartma tozu genel olarak beyaz giysilerin rengini ağırtmak için kullanıldığı bilinse de tüm renk giysiler için rengi koruma ve parlaklığa sebebiyet vermeyi sağlar. Kabartma tozu, herhangi bir renkte çamaşırı beyazlatmaz. Siyah giysilerin de solmasını engelleyerek, capcanlı bir şekilde rengi korur.

5.Kahve ya da çayın gücünden yararlanın. 2 su bardağı (500 ml) çay ya da filtre kahveyi siyah giysilerinizi yıkarken çamaşırlarınızın içerisine serpin. Kahve ve siyah çay doğal boyalar olarak da kullanıldıklarından, syah giysilerinizin rengini korumada ve solmamalarını sağlama da büyük bir rol oynamaktadırlar. Siyah giysilerinizin, siyah rengini kuvvetlendirir ve parlamasını sağlarlar.

Aslında tüm tekstil ürünlerinin bir ömrü vardır ve yıkanmasına ne kadar dikkat edilirse edilsin belirli bir yıl sonra dokunmuş kumaş solmaya başlayacaktır ya da daha büyük boyutlarda eriyecek ve yırtılacaktır. Yazıda belirtilen tüm yıkama talimatları siyah giysilerinizin renk hassasiyetini koruyucu hamlelerden oluşmaktadır, siyah giysilerin renklerinin solması sorununu ortadan kaldırmak için tüm ipuçlarını sırayla takip etmelisiniz.

Siyah Giysilerin Solmaması için Temel Yıkama Prensipleri

1. Kıyafetlerin renklerini soldurmamak için daha az yıkayın. Siyah giysiler yıkama esnasında pembe ya da yeşil bir giysinin rengini üstüne beyaz kadar çıkartmaz ve gözününüzle bariz bir şekilde görümez; ancak siyah renk de diğer renkleri absörbe ederek solma yapar. Siyah giysiler, siyah giysilerle ya da siyaha yakın koyu giysiler ile birlikte yıkanmalıdır.

 • Özellikle siyah giysiler yıkanırken çamaşırların yıkanma esnasında birbirine sürtünme ve sıkışma ihtimalini azaltmak da fayda vardır. Örneğin; çamaşır makinenizin yıkama kapasitesi 7 kilogram ise 5 kilogramını alacak şekilde siyah giysiler ile doldurmanız, siyah rengin solmaması açısından avantajlıdır.

2. Kıyafetleri renkleri ve ağırlıklarına göre ayarlayın. Yukarıda siyah giysileri yine koyu ve siyaha yakın renkler ile birlikte yıkanması gerektiğinden söz etmiştik.

 • Siyah giysileri yıkarken bu ayarlamayı yapmanın dışında siyah giysilerin yıkanırken ağırlıklarına göre de ayarlanması gerekemektedir.
 • Siyah bir çarşaf ile siyah bir tişört aynı ağırlığıa sahip değildir, yahut bir başka açıdan siyah bir kazak ile siyah bir çorap aynı ağırlığa sahip olmayacaktır.
 • Siyah giysilerinizi yıkarken ağırlık bakımından birbirine yakın ürünleri aynı makine programının içine attığınızda daha hafif daha zayıf kumaşlara sahip giysileriniz makinenin dönme hızı yüzünden arada kaybolup deforme olmayacak ve solmayacaklardır.
 • Örgü ve ipek gibi hassas ayarlarda yıkanması gereken siyah giysilerinizi yanında aynı ağırlığa ve dokuya sahip bir başka giysi ile yıkamamanız önerilir. Bu tarz siyah giysilerinizi tek başlarına yıkamalısınız.

Siyah Giysileri Tersten Yıkayın

3. Siyah giysileri yıkarken tersini çevirin. Özellikle siyah giysileriniz için denemeniz gereken bir diğer yöntem de siyah giysilerinizin tersini çevirerek yıkamaktır. Çamaşır makinesi içerisinde dönerek temizlenen kıyafetler dönme hızının etkisinde birbirlerine temas ederek giysilerin yüzeyindeki kumaşı deforme edebilmektedirler.

 • Özellikle siyah renkli giysiler de bu deformeyi daha kısa sürede fark etmeniz mümkün, bu sebepten dolayı siyah giysilerinizi yıkarken terslerini çevirerek en azından ön yüzeylerinin deforme olmasına engelleyebilirsiniz.
 • Ayrıca siyah giysilerin renklerinin solmaması için yıkarken fermuar, klips gibi metalik detaylara da özen göstermelisiniz. Yıkanma esnasında su ve dönme kuvvetinden dolayı kolaylıkla rengini siyah giysilerinizin üzerine bırakabilecek bu ayrıntılar için de siyah giysilerinizi tersine çevirmeniz de fayda var.

4. Siyah giysilerin solmaması için yıkarken soğuk su kullanın. Çamaşır makinelerinde ılık su kullanımı çok parlak renkler ve özelllikle siyah renkler için solmaya sebep olur. Daha hızlı solma eğiliminde olan siyah giysiler için ideal yıkama suyu soğuk sulardır. Siyah giysilerin üzerindeki renk boyasını daha uzun süre tutacak ve solmasını geciktirecektir.

 • Sıcak su, çamaşır makinesindeki yıkama döngüsünden dolayı siyah giysilerin içeriğindeki lif ve elyaflar sıcaklık etkisi ile birbirinden daha kolay ayrılır ve bu da rengin solmasına sebebiyet verir.
 • Çamaşır makinenizin soğuk su döngüsü 30 – 4o derece olmalıdır, ve değişim sularında da kesinlikle ılık su kullanılmamalıdır.
 • Evler sıcak olsa da soğuk kış günlerinde çamaşır makinesinin bulunduğu yerin soğukluğu ile çamaşır makinenizin soğuk su ile çalışması daha güç olabilir. Bu gibi durumlarda çamaşır makinenizin soğuk su döngü ayarı 40 fahrenayta kadar düşürülebilir, bu gibi durumlarda sıvı deterjanlar kullanmayı tercih etmelisiniz.

Kısa Programda Yıkayın

5. Siyah giysilerin solmaması için kısa programda yıkayın. Nasıl ki çamaşır makinesini alabildiği maksimum çamaşır kapasitesine kadar doldurmak gerekiyorsa, siyah giysiler için de yıkama süresi kısa tutulmalıdır. Siyah giysileriniz suya ve deterjana ne kadar az maruz kalırsa, giysi içeriğindeki boyalar o kadar daha uzun süre sonra geçecek ve solma engellenecektir.

 • Çamaşır makinenizin narin giysi programını kullanabilirsiniz ya da kısa yıkama programlarını deneyebilrisiniz. Ayrıca çamaşır makinelerinizin siyah giysilerinizin materyallerine göre olan yıkama programlarını da tercih edebilirsiniz.
 • Siyah giysilerinizin kirlilik durumuna göre de yıkama durumunuz değişecektir ancak siyah giysilerinizi maksimum 30 dakikalık programlarda yıkamanız önerilir.

6. Deterjan seçimine dikkat edin. Son zamanlarda siyah giysiler için özel olarak hazırlanan deterjanlar siyah giysileriniz için ilk seçim olabilir.Bu deterjanlar içeriklerindeki siyah boya tutucu maddelerden ötürü sıradan deterjanlara göre yıkama döngüsü ile yıpranmayı geciktirici etkiye sahiptir.

 • Siyah giysiler için özel olarak hazırlanmış deterjanları kullanmıyorsanız, soğuk su yıkamaları için formülize edilen deterjanları tercih etmelisiniz. Bu deterjanlar sudaki kloru tutar ve yine aynı şekilde sudaki klorü nötrleştiri, böylelikle siyah giysilerinizin ağarmasını engeller.
 • Siyah giysileriniz içn sıvı deterjanlar toz deterjanlara göre daha çok önerilir, kesinlikle deterjan haznenize çamaşır suyu katmamalısınız.

Kurutma Esaslarına Dikkat Edin

7. Kurutma esaslarını ihmal etmeyin. Açık hava ve güneş çamaşır kurutma da birebirdir ancak güneş ışınları siyah giysilerinizin düşmanı gibidir. Siyah giysilerinizin için en elverişli kurutma yöntemi güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde bir açık alandır.

 • Siyah giysileriniz için çamaşır kurutma makinesi kullanacaksanız, çamaşır kurutma makinenizi hassas ayara ayarlamalı ve çamaşır makinesindeki yıkama talimatlarıyla aynı doğrultuda, makinenin kapasitesini sonuna kadar çamaşırla doldurarak kullanmamalısınız.
 • Siyah giysilerinizi aşırı ısıya maruz bırakmamalısınız. Siyah giysilerinizin kuruması için normal sıcaklıklar siyah giysilerinizin renklerinin solmasını engelleyecektir.