Stor perdeler hem çok amaçlı hem de pratik bir pencere dekorasyonudur. Fakat evdeki diğer bütün eşyalar gibi stor perdeler de kolay bir biçimde toz toplayabilmekte ve kirlenebilmektedir. Evde doğal olarak ortaya çıkan toz, yemek kırıntıları veya küçük böcekler stor perdelerinize yerleşebilirler. Neyse ki bu perde türünü temizlemek birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Temizleme işlemlerinin sonucunda çok güzel ve temiz bir pencere dekorasyonuna kavuşabilirsiniz.

Stor Perde Temizliği için Adımlar

[dropcap]1[/dropcap] Kullanma talimatını kontrol edin. Stor perdelerin kullanım talimatlarını kontrol etmek çok önemlidir. Temizlik işlemlerinizi gerçekleştirirken perdelerinize hiçbir biçimde zarar vermediğinizden de emin olmanız gerekmektedir.

Kullanım talimatında stor perdelerinizi yıkayabileceğiniz söyleniyorsa veya perdeleriniz çok kirli olduğu için kullanılamaz duruma geldiyse küvetinizin içerisine koyarak yıkama işlemini başlatabilirsiniz.

Kullanım talimatlarında stor perdelerinizi yıkayamazsınız deniliyorsa sadece nokta odaklı bir temizleme sistemini benimsemelisiniz. Bir diğer deyiş ile sadece görünen kirleri temizlemek ile işe başlamalısınız.

[dropcap]2[/dropcap] Stor perdelerinizi pencereden çıkarın. Stor perdelerinizi pencereden çıkarın bu şekilde temizleme konusunda da olabildiğince az engel ile karşı karşıya kalırsınız. Stor perdelerin aşağı yukarı hareket etmesi için bulunan çekeceğin tam ters tarafında stor perdenin çıkması için gerekli olan aparat bulunmaktadır. Bu aparat sayesinde stor perdeniz tam olarak pencerenizden kurtulacaktır.

Sadece perdenizde bulunan birkaç lekeyi çıkarmak istiyorsanız stor perdenizi tam olarak sökmenize gerek olmadığını bilmelisiniz. Fakat bu durumda perdenizin altına gazete sererek temizlik sırasında odanızın kirlenmesini engellemelisiniz.

[dropcap]3[/dropcap] Perdelerinizi elektrik süpürgesi ile temizleyin. Perdelerinizin ciddi manada kirli ise temizlik öncesinde elektrik süpürgesi ile kirlerin kalın kısmını almak önemli bir adım olacaktır. Stor perdelerin üzerinde biriken bütün örümcek ağlarını ve büyük ölçekteki tozları bu elektrik süpürgesi vasıtası ile temizleyebilirsiniz.

Elektrik süpürgesinin yumuşak uçlu aparatı vasıtası ile stor perdenizi kolay bir biçimde temizlemenize ve perdenin üzerine yapışmış olan küçük partiküllerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Perdenin iki tarafını da elektrik süpürgesi ile temizlemek kirlerden mümkün olabildiğince kurtulmanız için ideal adımdır.

Elektrik süpürgesi kullanma gibi bir imkanınız yoksa eski bir bez ile veya mikro fiber bir bez ile tozlardan kurtulma yoluna gidebilirsiniz.

[dropcap]4[/dropcap] Stor perdelerinizi temizlemek için küvetinizi hazırlayın. Ilık suyla küvetinizi yarısına kadar doldurun. Küvetinizin içerisine bir iki kaşık kadar temizleme jeli ekleyin. Bu temizleyici tüm suya karışıncaya kadar ve köpükler ortaya çıkıncaya kadar eliniz ile suyu karıştırmaya devam edin.

Küvetin içerisine bir kaşık kadar çamaşır suyu koymak perdeleriniz beyaz ise kullanabileceğiniz en akıllıca yöntemlerden bir tanesidir.

[dropcap]5[/dropcap] Perdeleri küvetin içerisinde temizlemeye başlayın. Birden çok perdeniz varsa her birini bir seferde yıkamaya özen gösterin. Bir seferde birden çok perde yıkamaya çalışırsanız etkili bir biçimde temizleme işlemi gerçekleştiremezsiniz. Perdenizin iyice temizlenmesi için su ile dolu küvetin içerisinde 20 dakika kadar beklettiğinizden emin olmalısınız. Bu şekilde kurumuş kirlerin yumuşamasını da sağlamış olursunuz. Küvetin içerisinde bulunan perdelerinizi yumuşak bir sünger ile temizleyebilirsiniz. Yumuşak sünger lekelerin ortadan kalkmasına da yardımcı olacaktır. Sabunlu olan perdelerinizi arındırmak için ise küvetin içerisine biraz daha su eklemeniz yeterli olacaktır.

Birden fazla stor perdeniz varsa bu perdeleri stillerine göre beraber yıkamayı düşünebilir ve sınıflandırmaya başlayabilirsiniz.

Bir diş fırçası perdelerin zerinde bulunan küçük lekelerin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Sabundan daha hızlı bir arındırma süreci istiyorsanız perdelerinizi dik bir biçimde duşun altına yerleştirebilirsiniz. Duş başlığı en kuytu köşelerde bulunan kirleri bile temizlenmesini sağlayacaktır. Unutmayın ki sabun kalıntıları kirlerin oluşumunu tetikleyebilmektedir.

[dropcap]6[/dropcap] Perdelerinizin üzerindeki bölgesel lekelerden kurtulun. Çamaşır deterjanı ve su ile harika bir sonuç ortaya çıkarmak istiyorsanız lekeleri bu yöntem ile temizlemelisiniz. Bu işlem sırasında 1 çay kaşığı deterjanı iki fincan su ile karıştırmalısınız. Ardından perdenin alt kısmında kalan zemine gazete sermelisiniz. Temiz bir bezi solüsyonunuz ile ıslattıktan sonra perdenizi temizlemeye başlayabilirsiniz. Lekeler tamamen ortadan kalkıncaya kadar bu işleme devam edebilirsiniz.

Lekelerinizin ciddiyeti normalin çok üzerinde ise bir diğer deyiş ile böceklerden veya hayvan kirlerinden oluşmuş bir içeriğe sahipse karışımınızın içine bir çay kaşığı da soda eklemelisiniz. Sodanın hafif aşındırıcı dokusu lekelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sert kirler için ise diş fırçasını kullanmalısınız. Eski bir diş fırçası vasıtası ile kirlerden kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Perdenizin yapısına zarar vermediğinizden de emin olmalısınız. Temizleme işlemi sırasında ortaya çıkan ıslaklıkları kuru bir bez yardımı ile ortadan kaldırmalısınız.

Perdelerinizi kurutun. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra perdelerinizi direkt olarak güneşe maruz kalmayacak bir biçimde kurutmalısınız. Bu işlemden sonra perdelerinizi asmak için düzenlemeli ve yerlerine yerleştirmelisiniz.

Perdelerinizi elektrikli süpürge yardımı ile düzenli bir biçimde temizlemek kirlerin kalıcı olarak ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.