Spor yapmanın yanı sıra vücut kaslarını geliştirmek ve güçlendirmek bir takım ekipmanlara sahip olmayı ve para harcamayı gerektirir. Sıkı bir bütçe ile geçinmek mecburiyetindeyseniz ve spor salonuna verecek paranız yoksa spor yapmaktan ve egzersiz yapmaktan geri kalacak değilsiniz ya! Yaşadığınız yerde egzersiz yapabilmek için ve kaslarınızı geliştirmek için nelere ihtiyacınız olduğunu bilmiyor musunuz! Size ufkunuzu açacacak egzersiz yapmak ve kaslarınızı geliştirmek için öneriler,

Adım Adım Evde Egzersiz Yapmanın Püf Noktaları

[dropcap]1[/dropcap] Ağırlıklar satın almak yerine vücut ağırlığınızı kullanın. “Calisthenics” olarak bilinen dinamik gerilim ve vücut kaslarının işlevselliği manasına gelen beden sağlığı ile ağırlıklar kullanmanıza gerek yoktur. Orduların kendi eğitimleri için nasıl doğayı kullandığını ve vücudu disiplin ettiği güzel bir örnek olarak verilebilir. Bugün bir profesyonel desteği olmadan satın aldığınız spor malzemelerini kullanarak sakatlıklara sebebiyet verebilirsiniz. Vücudunuzu ve kaslarınızı geliştirmek için bedeninizi kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerek!

[dropcap]2[/dropcap] Karışık egzersizleri birarada kullanmaktansa izole olarak egzersizleri ayrı ayrı uygulayın. Kimi egzersizlerle vücudunuzda bir çok kas grubu çalışırken bazı egzersizler yalnızca bir bölgedeki kasların gelişmesine yardım eder. Bir çok çeşit egzersizle aynı bölgedeki kasları sürekli olarak çalıştırarak arada bazı kas gruplarını çalıştırmayı ihmal edebilirsiniz.Bu sebepten dolayı egzersizleri birbirine karıştırmayın. Örneğin;

Evinizde daha kolay şınav çekmek için bir taburaden destek alın ve ayakalarınızı üzerine yerleştirerek yerden de kollarınız ile destek alın. Bu pozisyonda şınavı daha kolay çektiğiniz gibi yalnızca kol kaslarındaki bölgedeki kasları çalıştırarak egzersizleri birbirinden ayırmış olursunuz.

Karın kasları için evinizde bulunan koltuktan destek alarak ayaklarınızı kıpırdatmamacısına koltuğun altına yerleştirerek ve koltuktan destek alarak mekik çekme egzersizini gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle ayak ve sırt kaslarınız mide ve karın kaslarınıza göre daha çok devre dışı kalır.

Squat ve bacak çekme egzersizleri bacak kaslarını geliştirmek için idealdir, ancak aynı zamanda sırt kaslarınızı da fazlasıyla harekete geçirir. Bacak kaslarınızı çalıştırırken egzersizleri ayırmak ve bacaklarınıza yüklenmek için asansörleri unutun ve sizde evinize çıkarken inerken sık sık merdiven kullanın. Bacak kaslarınızın nasıl güçleneceğine hayret edeceksiniz.

[dropcap]3[/dropcap] Koşmak ücretsizdir ve kardiyovasküler açıdan sonsuz bir yarar sağlar. Pahalı spor salonlarında koşu bandı üzerinde koşacağınıza markete giderken koşun. Birileri tarafından ilk etapta garipsenseniz de zamanla “Nejat yürümez koşar” diye bir mahalle efsanesi bile olabilirsiniz.

İp atlayın! Evinizin en yüksek tavanlı bölgesini seçin ya da balkonunu ya da bahçe bir alanı ip atlayın. Pahalı ekipmanlar olmaksızın nasıl zinde olacağınıza hayret edeceksiniz. Siz hareket etmedikçe kaslarınız asla gelişmeyecek, unutmayın!

[dropcap]4[/dropcap] Kaslarınızı geliştirirken kendinizi motive etmeyi unutmayın. Radyo bunun için idealdir karşıdaki sizden habersiz siz ondan bir muhabbet eşliğinde hafif de müzikli egzersizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ucuza nasıl da spor yapıyorsunuz! Pahalı bir ipod ya da mp3 çalarsız da spor yaparken müzik dinleyebilir ve motive olabilirsiniz.

[dropcap]5[/dropcap] Egzersiz yaptığınız günlerde ( arada egzersiz yapmadığınız günler olmalı) öğünlerinizi 5 adete çıkarmalı ve porsiyonlarınızı azaltmalısınız. Yemeğinizi de pahalı ve ulaşılmaz ürünlerden seçmenize gerek yoktur. Yumurtayı her halukarda temin edebilirsiniz kırmızı et satın alma konusunda sıkıntılarınız var ise;

Proteinlere yüklenin; yağsız süt tozları protein deposudur, aklınızda bulunsun.

Tuna balığı ve tavuk eti hem protein kaynağı hem de oldukça ucuz!

Makarna,fasulye ve fındık ucuz ve güçlü karbonhidratlardan!

[dropcap]6[/dropcap] Egzersizleriniz sonrasında muhakkak su için. Alkali su çok pahalı siz sadece su içseniz de yeter!

[dropcap]7[/dropcap] Uykunuza özen gösterin. Vücudunuza egzersizden sonra en iyi gelecek şeylerden biri kesinlikle derin bir uykudurç Düzenli uyuyun ve vücudunuzun dinlenmesine izin verin.

[dropcap]8[/dropcap] Egzersizleriniz yanında kilo vermek gibi bir hedefiniz varsa, internet üzerinden ücretsiz olarak size yardımcı olacak bir sürü program var. Bu kaynakları değerlendirin ve kendi kendinize zayıflayın!

İpuçları

Kitaplardan ve internetten okuduğunuz bu ve buna benzer makalelerden mucizeler beklemeyin! Mucize sizsiniz uygulayın, deneyimleyin ve başarın!

Güçlü sporcuların egzersiz rutinlerini inceleyin yine sosyal medyayı kullanarak onlara sorular yöneltebilir tüyolar alabilirsiniz.

Televizyon reklamlarındaki 2 haftada 3 beden incelten programlara ve spor malzemelerine itibar etmeyin.