Siyah gıda boyasını lokman hekimlerde ve süpermarketlerin pastane reyonlarında bulabilirsiniz ancak diğer siyah gıda boyası diğerleri kadar yaygın değil. Şekerlemeleri, pişireceğiniz hamur işlerini ve yemeklerinizi renklendirmede siyah gıda boyası kullanmak istediyseniz ancak bulamadıysanız, evde diğer renkli gıda boyalarını karıştırarak siyah renk elde edebilirsiniz.

1. Yöntem: Gıda Boyası Karıştırma

Kırmızı, mavi ve yeşil renk gıda boyası alın. Bu renkleri karıştırarak koyu gri bir renk elde edeceksiniz ki bu renk siyah boya bulamadığınız zaman en iyi seçeneğiniz olacaktır.

Eğer pasta şekeri ya da krema yapacaksanız jel gıda boyalarından kullanın. Sıvı gıda boyaları daha az etkili olacaktır ve kremayı sulandırabilir.

Kakao tozu ile karıştırın (sadece beyaz krema için). Koyu renkli maddeleri kullandığınızda sonuç her zaman daha iyi olacaktır. Ancak beyaz krema kullanıyorsanız biraz koyu renge ihtiyacınız var demektir, bunu da kakao ile halledebilirsiniz. İstediğiniz koyuluğa göre beyaz kremaya ekleyin.

Bu adımı geçerseniz, koyu rengi elde edebilmek için daha çok gıda boyası kullanmanız gerekir. Bu da tadı bozacaktır.

Eşit miktarda kırmızı, yeşil ve mavi renk gıda boyası ekleyin. Bir damla ile başlayarak, eşit miktarda gıda boyalarını karıştırın. Karışım koyu gri renge dönene kadar ekleme yapmaya devam edin. Her seferinde farklı renklerden eşit miktarda eklemeyi unutmayın.

Yeşil yerine sarı da kullanabilirsiniz ancak açık renklerin siyaha dönüşmesi daha zor olacaktır.

Rengi ayarlayın. Renkte uyumsuzluk var ise ya da bir renk diğerlerinden çok eklenmiş gibi görünüyorsa aşağıdakileri uygulayın:

Karışım yeşil görünüyorsa biraz daha kırmızı ekleyin.

Karışım mor görünüyorsa biraz daha yeşil ekleyin.

Tüm bunları her seferde tek damla ekleyerek yapın ve her damladan sonra iyice karıştırın.

Son renk için bekleyin. Pasta şekeri ve krema içinde kullandığınız gıda boyalarının çoğu zamanla koyulaşmaktadır ve solmaktadır. Solmayı en aza indirmek için gıda boyasını servis etmeden yarım saat öncesinde eklemeyi deneyin.

Suyun içindeki kimyasalların, rengi değiştirdiği söylenmektedir. Pasta şekerini süt ile yaptığınız zaman daha canlı bir renk gözlemlersiniz.

Karışımınızı ısı ve ışıktan uzak tutmaya çalışın bu da rengin solmasına neden olmaktadır.