Sivilcelerinizi ev yapımı maskelerle, losyonlarla ve bilhassa temizleme losyonları ile geçirmeniz mümkün! Sivilce oluşumunun gerçekleşmesinde bir çok etken olsa da cilt tipine bağlı olan sivilcelenmeler de sivilcelerden kurtulmak için cildinizi sürekli temiz tutmanız gerekir. Sivilce kurutan doğal maskelerin kullanımından daha kolay, 1 dakika içerisinde cildinizdeki tüm yağı ve kiri alan tonikler ile sivilcelerinizi azaltabilir hatta oluşumlarını engelleyebilirsiniz. Peki doğal yüz temizleme tonikleri nasıl yapılır, evdeki malzemeler ile sivilceler için tonik hazırlama yöntemleri ve püf noktalarını sizler için derledik,

Sivilceler için Doğal Tonik Yapımı

[dropcap]1[/dropcap] Limon ve maden suyu ile tonik yapımı: Bir şişe sade maden suyuna, aromatik meyve içerikli olmamasına özen gösterin, bir tatlı kaşığı limon ilave edin ve karıştırın. Pamuk yardımı ile cildinize sürün özellikle sivilcelerin üzerine sürmekten çekinmeyin zaman içinde kurumalarını ve yok olmasını sağlayacaktır.

[dropcap]2[/dropcap] Elma sirkesi ile tonik yapımı: Sivilceler için tonik yaparken asidik özelliği kuvvetli evlerinizde bulunan ürünler seçildiğine dikkat edin ve cilt tipinize uygun doğru tonik seçimini yapmakta özenli olun. Bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı tuz ve yarım bardak içme suyunu karıştırın. Bu karışımı biz cezveye alın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra ateşten alın ve soğuması için bir süre bekletin. Gazlı bez ya da Amerikan bezi olarak geçen eczanelerden temin edebileceğiniz steril malzemeni karışımın içine batırın ve yüzünüzü silin. Bu tonikle silme işleminden sonra yüzünüzü durulamanıza gerek yoktur. Gece kullanımı tavsiye edilir.

Elma sirkesi ile yapılan sivilceleri kurutan bir diğer tonik ise karbonata ve pirinç nişastası karışımı ile oluşturulur. Tüm malzemeleri karıştırıp 1 çay kaşığı karbonat, 2 çay kaşığı pirinç nişastası ile karıştırın. Karışım karbonat sayesinde siz karıştırdıkça köpürecektir. Köpürme sona erdikten sonra ince bir tabaka halinde sivilceli cildinize sürün ve durulamayın.

Elma sirkesi ile yapılabilecek sivilce tonikleri arasında en popülerlerinden biri de kekik ile yapılanıdır. Elma sirkesini kekik suyu ile aynı oranda karıştırın ve bu güçlü sivilce karşıtı toniği su ile seyreltin. Suyu hafif ılık tercih edebilirsiniz. Bu sivilcelerin oluşumunu önleyen toniği buzdolabında saklayabilir ve bitene kadar kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere ayrı ayrı cildinize sürün.

[dropcap]3[/dropcap] Yeşil çay ile tonik yapımı: Yeşil çayın mucizeleri saymakla bitmez, tüm iç organlarınızı temizleyip arındırdığı gibi cildinizin de tamamen arınmasını ve temizlenmesini sağlar. Yeşil çayı sıcak su içerisine bir tutam atın ve demleyin. Demlenen yeşil çayı soğuduktan sonra pamuk yardımı ile cildinizi temizlemek için sabah ve akşam düzenli olarak kullanın. Her seferinde yenisini demlemeniz önerilir.

[dropcap]4[/dropcap] Adaçayı ile tonik yapımı: Sivilce karşıtı tonik denildiğinde ilk akla gelen tonik malzemesi kesinlikle adaçayıdır. Adaçayı cildinizin tamamen temiz kalmasını, bakteriyel oluşumların engellenmesini ve cildin yağlanmasının önüne geçer. 1 çay bardağı kolonyanın içerisine bir tutam tomurcuk şeklindeki adaçayını koyun. Karıştırın ve 2 gün ağzı kapalı ve güneş görmeyen bir yerde karışımınızı bekletin. Daha sonra kullanılmaya hazır olacak toniğinizi sabah ve akşam olmak üzere pamukla bitene kadar kullanın. Farkı kısa sürede göreceksiniz.