Sinüslerin tıkanması alerjik vakalardan veya enfeksiyonlardan ötürü ortaya çıkabilir. Sinüs tıkanması çok basit bir rahatsızlık gibi değerlendirilse dahi uyku kalitenizin düşmesinden tutun iş yerinizde sergileyeceğiniz üretkenliğe kadar birçok alanda yaşamınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Uzun müddetli sinüs tıkanmaları sinüslerin enfeksiyon kapmasına ve hastalığın bir adım daha ilerlemesine neden olabilir. Sinüslerde yaşanan tıkanıklıklar nedeni ile burunda da tıkanmalar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra baş ağrısı, yüz ağrısı, ateş, öksürük ve burundan yeşil kalın yapıda akıntıların çıkmasına da sebebiyet verebilmektedir. Sinüsleri boşaltmak için deyebileceklerinize bakacak olursak:

Evde Yapabileceğiniz Çözüm Önerileri

1.Buhardan faydalanın. Sinüsleri boşaltmanın en etkili yollarından bir tanesi buhardan faydalanmaktır. En basit şekilde buharı sinüslerinizin boşalması için kullanmak adına banyoya gidin ve sıcak suyu sonuna kadar açın. Sıcak suyun etkisini artırmak için banyonuzun kapsını kapatın. Sıcak suyun altında 3-5 dakika arası kalmaya özen gösterin. Bu süre sonrasında burun kanallarınızın açıldığını ve yavaş yavaş sinüslerinizin boşalmaya başladığını hissedeceksiniz. Bu yöntemi uygulamak istemeyenler büyük bir kasenin içerisine kaynama derecesine gelmiş sıcak suyu boşaltmalıdır. Ardından kasenin üzerine başını eğmeli ve bu biçimde nefes almaya başlamalıdır. Burun yolu ile nefes alımınız daha düzenli bir hale gelene kadar kasenin üzerinde nefes almaya devam etmelisiniz.

İki metodu da uygulamak için yeterli gücünüzün olmadığını düşünüyorsanız sadece açık havaya çıkın. Kendinize oturacak bir yer bulun ve derin bir biçimde nefes alıp vermeye başlayın. Birkaç dakika içerisinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Fakat bu yöntem yukarıda bahsedilen diğer iki yöntem kadar etkili değildir.

Banyoda nane, lavanta veya okaliptus gibi özel yağları kullanabiliyorsanız sinüslerinizin daha kolay bir biçimde açıldığına şahitlik edebilirsiniz. Zaman zaman doğal içerikleri kullanmak denenmesi gereken yöntemler arasındadır ve diğer yöntemlere göre vücudunuza daha büyük bir fayda katabilirler. Örneğin okaliptus yağı hem sinüslerinizin boşalmasına yardımcı olur hem de antibakteriyel özelliği sayesinde mikroplardan çok kısa bir süre içerisinde kurtulmanıza yardımcı olarak sinüslerinizin enfeksiyon kapmasının önüne geçecektir. Banyo suyunuzun içerisine veya sıcak su dolduracağınız kasenin içerisine 5-10 damla okaliptus yağı damlatarak yeterli verimi alabilirsiniz.

Özel yağları çocuklardan uzak tutmalısınız. Eğer yanlış bir biçimde kullanılırsa çok büyük problemlere sebebiyet verebilir. Hatta bazı vakalarda bu durumun ciddiyeti ölüme kadar ulaşmıştır.

2.Bir oda nemlendiricisi satın alın. Bazı durumlarda kişilerin sinüsleri çok kuru bir hal alır ve bir nebze nem ile yüz yüze gelmeye ihtiyaç duyabilir. Oda nemlendiricileri sinüslerinizin ihtiyacı olan nemlendirme özelliğini size verebilir. Genzinizin kuru bir hal almasından kurtulmak için ve evinizin daha nemli bir hale gelmesi için oda nemlendiricinizi bir süre açık bırakmalısınız.

Oda nemlendiricinizin içerisinde bulunan suya birkaç damla özel yağ damlatarak işi daha da güzel bir hale getirebilirsiniz. Örneğin nane veya okaliptus yağı bu amaç için en uygun olan malzemelerden ikisi olarak görülmektedir. Okaliptusun içinde bulunan antibakteriyel özellikler enfeksiyonu sizden uzak tutarken dekonjestan özelliği sayesinde de burnunuzda meydana gelen bütün tıkanıklıkları ortadan kaldırabilirsiniz.

3.Ilık kompres uygulayın. Sıcaklık da en az nem kadar sinüslerinizi açmaya ve boşaltmaya yardımcı olacaktır. ıslak bir bez alın ve mikrodalga fırınınızın içerisine ısınması için yerleştirin. Bezin sıcaklığı hem yüksek olmalı hem de tahammül edilebilir ve derinize zarar vermeyecek bir yapıda olmalıdır. Bezi burnunuzun üst kısmına yerleştirin ve bezin ılıklığı ortadan kalkıncaya kadar bezinizin orada durmasını sağlayın. Gerekli gördüğünüz kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra burnunuzu sümkürerek kanalların daha da açık bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Mikrodalga fırın içerisinde fazla ısıtılmış bezler nedeni ile kendinizi yakmamaya özen göstermelisiniz. Her mikrodalga fırının farklı bir çalışma performansı olduğunu ve aşırı ısınma durumunda yanma tehlikesi ile karşı karşıya gelebileceğinizi unutmamalısınız.

4.Tuzlu su spreyi hazırlayın. Tuzlu su spreyi sinüslerinizin sağlıklı bir biçimde boşalması için mucizevi bir etki gösterebilir. 250 gram suyun içerisine bir çay kaşığı tuz karıştırarak gerekli olan spreyi çok kolay bir biçimde elde edebilirsiniz. Spreyi doğru bir biçimde değerlendirmek için uygun bir kap satın almanız gerekmektedir. aldığınız kabın içerisini düzgün bir şekilde solüsyon ile doldurmaya başlayın. İnce uçlu kısmı burnunuzun içerisine yerleştirin. Her burun deliğinize iki kere spreyleme işlemi gerçekleştirerek kanallarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından sümkürmek hem kanallarınızı temizleyecek hem de rahat bir nefes almanızı sağlanacaktır.

Bu karışımı kendiniz hazırlamak istemiyorsanız aynı işe yarayacak damlaları veya spreyleri eczanelerden de bulabilirsiniz. Her birkaç saate bir spreyinizi uygulayabilirsiniz. Bu spreylerin içerisinde tıbbi bir kimyasal bulunmadığı için endişelenmenize de gerek yoktur. Bu tuzlu spreyi bebeklerde de büyük bir gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

5.Bir Neti Pot kullanın. Neti pot küçük boy demlik şeklinde düşünülebilecek bir aygıt olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu küçük demlik sinüslerinizin temizlenmesini ve daha rahat bir nefes almanızı sağlayabilir. Burun deliklerinizden birinden ılık su girip diğerinden çıktığı zaman kanalların hoş bir biçimde açıldığını siz de hissedeceksiniz. Başınızı sol yana doğru eğin. Demliğin ucunu sağ tarafınızda kalan burun deliğinize yerleştirin. Demliği yavaşca havaya kaldırın ve içerisinde bulunan ılık suyu kanallarınızdan içeri doğru boşaltmaya başlayın.

Kullandığınız suyun temiz ve steril olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. kullanacağınız ılık suyu öncelikle kaynatın ve içerisinde bulunan kirlerden ve muhtemel pisliklerden arının. Kaynatma işlemi sayesinde suyunuzun içeriği çok daha saf bir hal alacaktır.

**6.Sıcak şeyler yiyin için. **Sinüslerin açılması konusunda sıcak içecek ve yiyecekler de büyük bir etki gösterebilirler. İçtiğiniz sıcak su buhar tedavisi ile aynı görevi görebilecek kapasiteye sahiptir. çaydan yükselen sıcaklık sayesinde sinüsleriniz rahatlayacak ve aynı zamanda boğazınızın da daha yumuşak bir hale gelmesi sağlanacaktır. Nane çayı kullanımının veya diğer sinüs rahatlatıcı bitki çaylarının kullanımın ekstra bir etkisi olacağı da tahmin edilmektedir.

Yeme alışkanlıklarınızı da bu dönem içerisinde değişime tabi tutmalısınız. Burun akıntınızı tetikleyecek baharatlı yiyecekler tercih etmek sizin için çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Sıcak bir çorba veya et suyu hem vücudunuz için faydalı hem de sinüsleriniz için açıcıdır.

7.Egzersiz yapın. Egzersiz yapmak ile sinüsleriniz arasında bir bağlantı kuramıyorsanız veya egzersiz için doğru gün olmadığını düşünüyorsanız yanlış bir yoldasınız demektir. Yapılan egzersizler ile beraber mukus tabakasının sinüslerinize doğru hareketi gerçekleşir ve bu sayede de sümkürme vasıtası ile büyük bir rahatlama yaşayabilirsiniz. 15-20 dakika boyunca yaptığınız aerobik egzersizler sayesinde hem sinüslerinizi boşaltabilirsiniz hem de daha sağlıklı bir insan olma yolunda adım atmış olursunuz.

Polene karşı alerjiniz varsa sporu dış ortamda yapmak yerine evinizde ya da spor salonunuzda yapmak sizin için daha makul bir seçenek olacaktır.

8.Masaj yapın. Sinüslerinizi boşaltmak için zaman zaman ellerinizi de kullanıp kolay adımlar ile bu sorununuzu çözebilirsiniz. Orta parmağınız ve işaret parmağınız vasıtası ile sinüslerinize baskı yaparak boşalmasına yardımcı olabilirsiniz. dairesel hareketler ile alnınızda burun kısmınıza doğru ilerleyin. Bu şekilde tıkalı olan kanalların açılmasını tetiklemiş olacaksınız. Daha etkili bir sinüs açma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız çeşitli yağlar kullanarak bu işlemi hem daha güzel kokan hem de daha hızlı sonuç veren bir hale getirebilirsiniz.

Elleriniz bölgeyi ısıtarak hem tıkanıkların açılmasını sağlayacak hem de sinüslerinizin boşalmasına yardımcı olacaktır.