Tedavi amaçlı yapılan sırt masajları için profesyonel eğitim gerekse de, rahatlatıcı bir sırt masajını eğitime ihtiyaç duymadan da yapabilirsiniz. Bazı temel masaj teknikleri öğrenerek, sırt masajını rahatlıkla evinizde uygulayabilirsiniz. Profesyonel eğitim olmadan masaj yapılacaksa bu aşamada unutulmaması gereken en önemli şey, masaj esnasında sırta uyguladığınız basıncın hafif olması gerektiğidir.

Sırta Masaj Yapmak

[dropcap]1[/dropcap]Başlamak üzere olduğunuzu, masaj yapacağınız kişiye belirtin. Siz masajı uygulamaya başladıktan sonra masaj yapılan kişi herhangi bir şekilde kendini rahatsız ya da acı içinde hissederse size söylemesini belirtin. Rahat hissetmenin en önemli kuralı kişinin size olan güvencidir. Sırt masajı, şaka yapmak ya da müstehcen yorumlar yapmak için uygun bir zaman değildir.

Ara ara masaj yaptığınız kişiye yavaş ve derin nefes almasını hatırlatın, bu olay kişinin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

[dropcap]2[/dropcap]Avucunuzun içine masaj yağı dökün. Masaj yağını bir çay kaşığı ölçüsü ile ellerinize dökün. Masaja başlamadan önce ellerinizi birbirine sürterek masaj yağını avuç içlerinize yayın.

Organik hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı ve badem yağı masaj yapmak için kullanılan faydalı masaj yağlardır. Aynı zamanda pahalı ve ayrı özelliklere sahip olan masaj yağlarını marketlerde bulabilirsiniz.

[dropcap]3[/dropcap]Masaja başlayın. Masaj yağını, masaj yaptığınız kişinin sırtına yaymak için ‘ışık sürtünmesi'(effleruage) tekniğini kullanabilirsiniz. Hafif baskı uygulayarak, dairesel hareketlerle başlayın.

Sırt bölgesinin aşağısından başlayarak yukarı doğru ilerleyin. Omuz bölgesine geldiğinizde yarım daire çizerek sırtın kanat kısımlarınada ellerinizdeki masaj yağını yayın.

Masaj yağını tüm sırta yedirmek için 3 ile 5 dakika arası bu işlemi tekrarlayın.

Omuz ve ense kısmınıda atlamayın.

[dropcap]4[/dropcap]Petrisaj(yoğurma) tekniğini kullanın. Petrisaj tekniği için effleruage tekniğine göre daha kısa daireler ve daha fazla baskı gerekir. Bunu vücuttaki dolaşımı hızlandırmak için kullanılan bir teknik olarak düşünebilirsiniz.

Bu tekniği avuç içinizle, parmak uçlarınızla ve hatta dirseğinizle bile uygulayabilirsiniz.

Harekete bel bölgesinden başlayıp, omuzlara kadar ilerleyebilirsiniz. Bu sayede masaj yaptığınız kişinin yorgunluğunu almış olursunuz.

2 ile 5 dakika arası bu hareketi tekrarlayın. Eğer daha etkili olmasını istiyorsanız, hem petrisaj hem de effleruage tekniğini karışık olarak uygulayabilirsiniz.

Eğer petrisaj hareketlerini uygulamak için mesleki eğitiminiz yoksa orta derecede basınç kullanarak masajı uygulamalısınız.

[dropcap]5[/dropcap]Perküsyon darbeleri uygulayın. Perküsyon darbeleri, ellerinizle masaj yapacağınız bölgeye vurarak uygulamış olduğunuz bir yöntemdir. Yumruklarınızı, ellerinizin yan kısımlarını ya da parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Bu hareketler doku üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir.

Darbeleme(tapotement) tekniği ile sırta çok fazla basınç uygulamadan darebeler uygulayarak masaja başlayın. Ama unutmayın sırt masajı şaka yapmak için doğru zaman değildir bu yüzden darbelerinizi orta ayarda tutmaya dikkat edin.

Bu hareketi en fazla 2-3 dakika boyunca tüm sırta uygulayın.

[dropcap]6[/dropcap]Kas kaldırma tekniklerini uygulayın. Bunu gerçekleştirmek için parmaklarınızı ıstakoz kıskacı şeklinde kapatın. Sırt bölgesinde dört parmağınızla, baş parmağına doğru hareketle basınç uygulayın. Sanki o bölgeyi kıskaç darbeleri uyguluyormuşsunuz gibi bu hareketi tekrar edin.

Bu hareketi 2-3 defa tekrar edin.

[dropcap]7[/dropcap]Yelpaze tekniğini kullanın. Masanın başında durun ve baş parmaklarınızı ensenin hemen altında omurganın iki tarafına yerleştirin. Baş parmaklarınız sabit olarak avuç içinizle sırtı ovalamaya başlayın. Bu hareketi kalçalara kadar indirip tekrar yukarı doğru devam edin.

Eğer aldığınız eğitim yeterli değilse bu hareket, masajı uyguladığınız kişi için rahatsız edici ve hatta tehlikeli olabilir.

[dropcap]8[/dropcap]Tay (kalça-twist) mesajı uygulayın. Masaj yaptığını kişinin tekrar yan tarafına geçin. Her bir eliniz, masaj yapacağınız kişinin kalçasının altında kalan kısmına yerleştirin. Avuç içlerinizle hafif daireler çizerek masaja başlayın. Bu hareketi 3 kez tekrarlayın.