Sarı çok keskin bir renk olduğundan ya çok sevilir ya da sevilmez. Oysaki sarı renkler insanın içini ısıtan renklerdir ayrıca güneşin rengi olduğu için insan üzerinde ümit aşılayıcı etkilere sahiptir. Sarı renk ana tema olarak değil eğer ara ve geçiş renkleri olarak kullanılırsa hem evinizde sıcak bir ortam sağlarken hem de odanızı daha canlı gösterir. Bunun için en güzel ve modern yöntemlerden biri de sarı perde kullanmaktır. Tabii ki bu rengin rahatsızlık vermemesi ve odayı boğmaması için dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var.

Eğer renk karışımların ve canlılığı seviyorsanız, sarı perdelerinizi canlı renklerle kombinleyin ve enerjik bir ortam yaratın. Bunun için mor veya fıstık yeşili koltuklar, uçuk renklerde sandalyeler kullanabilirsiniz. Bunu yaparken sarıyı boğmamaya ve neon renkler kullanmamaya dikkat edin.

Krem ve kahve tonları hem güvenli hem sade bir hava yaratacaktır. Eğer odanızda sarı perdelerinizden daha açık tonlarda krem ve açık kahve tonları kullanırsanız şık ve zarif görünse de sıradan bir görünüm yaratabilir. Bu sıradanlıktan kurtulmak için uç renk sarılar kullanabilirsiniz ya da odanızın kenarlarına, sehpa üzerine koyu canlı renk –turuncu ya da yeşil tonları gibi- çiçekler, vazolar yerleştirebilirsiniz. Yalnız kahve ve kahverengi tonlarının fazla yaygın olmamasına dikkat edin. Fazla kahve tonları odanızı boğabilir ve rehavet havası verebilir.

Eğer sarıyı koyu renklerde kullanıyorsanız mobilyalarınızı gri tonlarından seçmek akıllıca olacaktır. Grinin soğukluğuyla sarının canlılığı muhteşem bir denge oluştururken, krem renkle olduğu gibi sıradan bir hava yaratmayacaktır.

Yeni modaya uyum sağlayın ve maviyle sarıyı kombinleyin. Her ne kadar biraz risk dolu görünse de dikkatli renk tonları seçiminden sonra çıkan sonuç sizi de şaşırtacak! Burada ise dikkat etmeniz gereken şey renkleri seçerken dengeye önem vermek çünkü ikisi de çarpıcı ve göz alıcı renkler olduğundan göz yorma ihtimalleri yüksektir.

Sarı perdelerinizi yatak odasında kullanmayın. Sarı uyarıcı bir renk olduğundan yatak odasında kullanırsanız uyumanızı olaştıracaktır. Özellikle perde olarak kullanılması rahat bir uyku uyumanızı engellerken perdeleri kapatsanız bile odaya güneş ışığı girmiş izlenimi yaratacaktır.