Her mutfağın ihtiyacı göz önüne alınarak icat edilmiş salata kurutucu gerçekten de mutfağın en gerekli ihtiyaçlarından biriydi. Salata kurutucusu, mutfağınızda yıkayıp hızlı şekilde kurutmanız ve kullanmanız gereken tüm sebze ve salatalık yeşillikleri birkaç dakika içerisinde sizin için kullanıma hazır hale getirmektedir. Salata kurutucu fiyatları hem ekonomik hem de zaman açısından size kazandıklarıyla mutfakların vazgeçilmez parçaları arasında yerini almaya başladı, peki salata kurutucusu nasıl seçilir, salata kurutucusu modelleri arasında kullanım farkı var mıdır işte sizin için altın öneriler:

Salata Kurutucu Kullanımı

1. Size en uygun salata kurutucusunu seçin. Salata kurutucuları büyük, küçük ve orta olmak üzere bir çok ebatta bulunmaktadır. Siz de ailenizin kalabalıklığına ve kullandığınız yeşillik malzemelerin çokluğuna göre ortalama borda bir salata kurutucusu seçebilirsiniz. Salata kurutucuları ile ilgili en büyük yanılgılardan biri olan plastik, yer kaplıyor, gereksiz gibi şehir efsanelerini bir kenara bırakın ve derin bir nefes alın. Tupperware gibi protez malzemesinden yapılan sağlıklı kırılmaz plastiklerden yapılmış salata kurutucularını seçebilirsiniz. Zaten salata kurutucuları ile salatalık malzemelerinizin teması 2 dakikadan fazla sürmeyecektir. Salata kurutucunuzu alın ve kendinizi mutfakta özgü r çalışma konusunda rahatlatın!

2. Salata kurutucusunun çalışma mekanizmasını öğrenin. Salata kurutucularının amacı ıslak halde koyduğunuz marul, maydanoz, tere, semizotu gibi yapraklı yeşilliklerin yıkandıktan sonra hızlı bir şekilde kurumasını sağlayan tıpkı çamaşır makinalarının düzeneğinde olduğu gibi bir döndürme mekanizmasıdır. Geniş derin bir kap içerisine süzgeç e benzeyen bir iç kap yerleştirilir ve bir kapak yardımı ile iç bölmedeki süzgecin hareket etmesi sağlanır. Salatalık malzemelerinizi süzgeç kısmına koyarak kolaylıkla kurutabilirsiniz.

3. Yeni yıkadığınız salatalık yeşilliklerinizi ıslak şekilde salata kurutucusunun içerisine yerleştirin. Özellikle çalışan kadınların salatalık malzemelerini hızlıca kurutması için harika bir yöntem! Sulu sulu marul yapraklarınızı, maydanozlarınızı salata kurutucusunun içerisindeki süzgeçli bölmeye yerleştirin ve daha sonra ıslak yeşilliklerinizi kurutun.

4. Salata kurutucusunun kapağını iyice kapatın. Salata kurutucusunun kapağını iyice kapattığınız zaman içindeki dönme mekanizması harekete geçmeye hazır hale gelir. Salata kurutucusunun kapağını kapattıktan sonra gücünüzü zemine vererek tek yönde seri bir şekilde kapağın üzerindeki düğmeyi tutarak döndürün. Salata kurutucusu içerisindeki dönme sayesinde hız ile birlikte yeşillikleriniz üzerinde bulunan su savrulacak ve seri şekilde salata yapmaya hazır yeşilliklere sahip olacaksınız.

İpuçları ve Uyarılar

Son derece pratik salata kurutucuları sayesinde zaman kazanacak ve alışkanlık haline getireceksiniz.

Salata kurutucusunun içerisine ağırlığı fazla salatalık, havuç gibi malzemeler koyarak mekanizmayı bozmayın. Roka, tere, ıspanak gibi hafif yeşillikler için olduğunu aklınızda bulundurun.

Kuru sebze ve yeşillikleri ekstradan kurutmak için salata kurutucusu kullanılmaz. Salata kurutucusunun tek işlevi ıslak halde olan yeşilliklerinizi kurutmaktır. Örneğin nane kurutmak için taze naneyi saatlerce çevirmeniz elinizdeki naneyi yalnızca çürütür.

Salata kurutucusu modelleri arasından bütçenize en uygun olanı seçerek salata hazırlama sürenizi kısaltın.