Sağlıklı saçların bile her duş sonrası ve günlük rutin olarak ortalama 100 saç teli kadar döküldüğü düşünülürse, saç dökülmesine bir çözüm olarak üretilen ve geliştirilen saç aşısı denemeye ve hakkında bilgi edinmeye kesinlikle değer! Amerikalı doktorlar tarafından keşfedilen saç aşısı, saç dökülmelerini durdurucu ve yeni saçlar çıkmasına yardımcı bir yöntem olarak stil kurtarıcı bir görev üstleniyor. Saç dökülmesinden şikayetçi yediden yetmişe herkes için de harika bir haber. Saç aşısı kişiye özel bir şekilde uygulanır ve kesinlikle olumlu sonuçlar verdiren bir yöntemdir. Saç klonlaması olarak de bahsedilen saç aşısı nedir, nasıl yapılır, her saçı dökülen saç aşısı yaptırabilir mi ya da saç dökülmesi dışında saçlarınıza ne gibi faydaları ve etkileri vardır işte sizin için altın bilgiler,

Saç Aşısı ile Saç Dökülme Tedavisi

1. Saç aşısı niçin saç dökülmesini durdurur ve yeni saçlar çıkmasını sağlar, öğrenin. Saç dökülmesine asıl sebep olan saç hücrelerinizin ölmesi ya da ölmeye yüz tutmasından kaynaklıdır. Dünya üzerindeki erkek nüfusunun yüzde 65’inde sıklıkla rastlanan erken saç dökülmelerinin sebebi henüz açıklanamasa da saç dökülmesine sebep olan olgunun saç köklerindeki hücrelerin ölmeye başlaması olduğu ve ölen hücrelerin saç çıkarmadığı gerçeğidir. Saç aşısı, saç dökülmelerinde henüz tamamı ile ölmemiş saç köklerini canlandırmak, vücuttan alamadığı hücre büyümesini ve gelişmesini dışarıdan bir etki ile hızlandırmaktan geçer. Kendi kanınızdan alınan PRP, saç köklerinizi besleyecek vitaminler ve özel bir takım ilaç ile hazırlanan solüsyona saç aşısı denir. Kendi kanınızda bulunan PRP’nin saç aşısına eklenme sebebi kanınızda inaktif halde bulunan saçınızın dökülmesine sebep olan doku hücrelerini karışıma dahil ederek onları aktif hale getirmek ve saç diplerinizde yok olmaya yüz tutmuş doku hücrelerini beslemek ve büyümelerine yardımcı olmaktır.

2. Saç aşısı seansında neler yapılır?

Öncelikle saçınızda ölü hücreler nerede, ölmeye yakın kökler ne durumda bunun tespiti yapılır. Saç aşısı ölmeye yüz tutmuş saç kökleriniz çevresine uygulanır.

Saç aşısı tek bir sefere mahsus olmakla beraber kişiye tek seans uygulanır. Yaklaşık 1 saat süren saç aşısına başlamadan önce, hastanın saç diplerine lokal anestezi uygulanır.

Böylelikle saç diplerinize uygulanacak aşı iğne ile enjekte edilirken ağrı ve acı duymazsınız. Acıya aşırı hassasiyeti olan kişilerin endişelenmemesi gereken bir uygulama olan saç aşısı, vücudunun herhangi bir bölgesine lokal anestezi yapılamayan kişilere ise sedasyon ile uygulama yapılabilmektedir.

Saç foliküllerinize, saç aşısı minimal hareketler ile enjekte edilir ve saç dökülme tedavisi başlamış olur.

3. PRP yani kendi kanınızdan alınan kök hücreler ile saç aşısının izleyeceği yollar,

Kanınızda inaktif halde bulunan ve özel olarak saç aşısı haline getirilen bu kök hücreler saç diplerinize enjekte edildikten sonra bu hücreler saç dipleriniz etrafında sağlam bulunan saç köklerinize benzer şekilde davranarak bir modelleme meydana getirir ve sağlam ve canlı kök hücreleriniz gibi davranmaya başlar.

Bunun sonucu olarak sağlıklı saç köklerinizi saç aşısı sayesinde taklit eden yeni hücreleriniz bu modellemeyle saç dipleriniz etrafında yayılıyor ve saçta çoğalma ve büyüme meydana gelmeye başlıyor.

Aynı zamanda sağlıklı saç dipleriniz de bu aşılanmadan olumlu yönde fayda görüyor, bir bakım olarak düşünebileceğiniz saç aşısı ile daha sağlam ve daha güçlü saç kökleri haline geliyorlar. Saç aşısı sonrasında saç renginde koyulaşma meydana gelmesi oldukça sık rastlanan bir sonuçtur, bilginiz olsun.

4. Saç aşısı kimlere uygulanabilir? Genel olarak erkeklerin problemi gibi görünse de saç aşısını kadın erkek herkes uygulatabilir.

Erkeklerde kelliğin yeni başladığı dönemlerde saç aşısı uygulaması, dökülmenin azalarak durduğu ve kelliğin daha ileriki yaşlara ötelendiği ya da tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Hastadan hastaya değişen bu sonuç, her saç DNA’sına göre farklılık göstermektedir.

Kadınlarda, saç aşısının başarı oranı oldukça yüksektir. Her türlü saç dökülmesinde özellikle kadınların hamilelikten sonra yaşadıkları saç promlemlerinden sonra saç aşısı ile eski doğal saçlarına kavuşma çaresi elde ediyorlar. Ayrıca saç yanması, saç boyasından dolayı saç dökülmesi, saçın bakımsız bir şekilde yıpranması sonuçlarında da saç aşısı saçı güçlendirici ve çözüm üretici bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Saç aşısı saç dökülmesinin önüne geçmesinin yanı sıra, ince telli ve zayıf saçları daha kalın telli ve hacimsel açıdan da daha güçlü hale getirmektedir. Zayıf ve tüysü saçlara sahip kişiler saç aşısı yaptırarak saçlarını güçlü hale getirebilirler.

Saç kıran rahatsızlığı geçiren hastalar saç aşısı ile eski saçlarına kavuşma imkanına erişirler.

Metabolik rahatsızlıklar sonrasında örneğin demir eksikliği, ya da yan etkilerinde saç dökülmesi bulunan bir ilaç kullanımından sonra da saç aşısı uygulaması yapılabilmekte ve olumlu sonuçlar alınabilmektedir.