Gür sakallar ve bıyıklar yakışıklı olmak açısından her ne kadar popüler olsa da bazı erkekler diğerlerine kıyasla sakal ve bıyığın büyümesi konusunda daha şanssızlardır. Eğer sakalınız ve bıyığınız daha kalın ve gür olsun diyorsanız işte size birkaç ipucu. Hızlı sakal uzatma yöntemleri ve Sakal daha hızlı nasıl uzar? sorularının cevapları aşağıda;

Bölüm 1: Evde Bulunabilecek Çözümler

1. Okaliptüsü deneyin. Okaliptüsün kılların uzamasına bir ivme kazandırdığı düşünülür ama okaliptüs yağını cildinize asla doğrudan uygulamayın. Bunu yapmak yerine ya su ile seyreltin ya da içerik olarak bu bitkiyi barındıran cilt bakım ürünleri kullanın.

  • 4 birim su 1 birim okaliptüs yağı ile seyreltin. Biraz pamuk yardımıyla direkt cildinize uygulayın ve bekleyin. Eğer bu cildinizi tahriş ederse çabuk bir şekilde yıkayın ve gelecekte bunu yapmaktan kaçının.

Okaliptüs içeren yüz temizleyicileri ve nemlendiriciler genelde yağından daha çok tercih edilirler.

2. Amla yağı ve hardal yapraklarından bir karışım yapın. Amla yağının yüzdeki kıl köklerini kaplamak konusunda en etkili doğal ürünlerden olduğu düşünülür.

1/4 su bardağı(60 ml) amla yağı ile bir yemek kaşığı (45 ml) hardal yaprağını macun kıvamına gelene dek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve yıkamadan önce 20 dakika kalmasına izin verin.

Karışımdan artan olursa 2-3 gün buzdolabında saklanabilir.

Amla yağına ek olarak, yüzdeki tüylerin çıkmasına yardımcı olan diğer yağlar jojoba ve üzüm çekirdeği yağı içerir. Bu yağlar hardal yaprakları ile karıştırmadan direkt yüze uygulanabilir.

3. Tarçın ve ıhlamur suyu deneyin. Bu içerikler yüzünüzdeki tüylerin daha gür çıkması için karıştırılıp günde iki defa yüze uygulanabilir.

Bir yemek kaşığı tarçın ve 2 yemek kaşığı ıhlamuru karıştırın, yüzünüze uygulayın ve 25-30 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayın.

Eğer tahriş olma durumu yaşanırsa acilen durun.

4. Biraz minoxidil kullanın. Bu ilaç genellikle başınızın üst kısmındaki saçların daha gür çıkması için kullanılır ancak ek bulgular yüzdeki kılların gelişiminde de pozitif bir rol oynadığını gösteriyor.

Bir şişe minoxidil alın. Şişeyi yukarıdan aşağı tutun ve püskürtücü kapağa basıp parmaklarınızın üstüne biraz püskürtün. Bununla yüzünüze, özellikle sakal ya da bıyık çıkmasını istediğiniz bölgeye sürün.

Günde sadece iki defa olmak üzere ya yarım fincan ya da 1 ml çözelti kullanın. Kazara haddinden fazla almamak için kabındaki yönlendirmeleri okuyun.

Yüzünüzdeki kılların büyüme hızını arttırmak için minoxidil almadan önce doktorunuza danışın.

Bölüm 2: Tıbbi Yardım

1. Finasterid kullanın. Bu minoxidil gibi, başın üst kısmındaki açların çıkmasını ve ayrıca yüzünüzdeki kılların da gürleşmesini sağlayan ağızdan alınan bir ilaçtır.

Bu ilaç testosteron seviyenizi %10-20 arasında arttırır bu saçtaki kıllarda artış gözlenmesini sağlar.

Bu ilaç sadece reçete ile satılır. Kazara doz aşımı yapmamak için ilacın kutusundaki yönlendirmeleri okuyun.

Bu ilaç sadece günde bir tablet şeklinde alınabilir. Her gün aynı saatte almaya gayret gösterin.

2. Testosteron tedavisi hakkında bilgi alın. Sakal ve bıyık sahibi olmakla ilgili problem yaşayan insanların bunu yaşamalarına testosteron eksikliği sebep olabilir. Dikkatli yapılan testosteron tedavisi bu sorunun çözülmesini sağlayabilir.

Bu terapi genelde enjeksiyon ve bölgesel uygulamalar ile yapılır. Ağızdan tedavi seçeneği de vardır ancak bu karaciğeri zorladığı için tercih edilmez.

Doktorunuz testosteron terapinizi çok dikkatli takip etmelidir. Bu hormonun haddinden fazla olması saçlarınızın büyüme hızının çok daha azalmasına sebep olabilir.

Bunun hızlı bir tedavi olmadığının farkında olun zira bu tedavi etki gösterebilmek için bir yıl bile yapılabilir.

3. Bir plastik cerraha gidin. Eğer gerçekten çaresizseniz ve diğer basit çözümler işe yaramadıysa bir plastik cerrah sakal ve bıyıklarınızın daha hızlı uzaması için vücudunuzun başka bir bölgesinden kıl kökü nakledebilir.

Bu tedavi basittir ve ayakta yapılır. Bazen ciltte küçük çaplı bir tahriş görülebilir ama bu, yaşayacağınız en kötü senaryodur.

Testosteron tedavisi gibi elbette bu da en hızlı tedavi yöntemi değildir. İstenilen sonuca ulaşılması için bu tedavinin 2 yıla yakın süre uygulanması da gerekebilir.