En doğal görünen saç modellerinde bile bir takım krepe uygulamaları mevcuttur. Saça krepe yapmak demek aslında saçınızın olağandan daha hacimli görünmesinin bir yöntemidir. Krepe, kısa saçtan uzun saça, dalgalı saçtan kıvırcık saça hatta düz saça bile uygulanabilir. Krepe yapılan saç eskisinden daha kabarık, daha havalı çok daha kolay şekil verilen ve verilen saç modelini gösteren bir etki yaratır. Saçlara krepe atmak son derece kolaydır bunun için ne kuaföre ne de size yardımcı ikinci bir kişiye ihtiyacınız yoktur. Krepenin amacı saçı daha dolgun ve havalı göstermek, saçta bombe elde etmektir. Ayrıca krepe ile topuz yapacağınız saçta tokanın aşağı kaymadan saatlerce sabit kalmasını sağlamak da mümkündür. Aslına bakılırsa birkaç dakika içinde tamamlayabileceğiniz krepe işlemi sayesinde , gün boyu saçlarınızı hacimli ve göz doldurucu gösterecektir. Peki saça krepe nasıl atılır, saça krepe yaparken nelere dikkat etmek gerekir, işte size altın tavsiyeler;

Adım Adım Saça Krepe Yapımı

1Saç tipinize uygun krepe için tarak edinin. Saçınıza krepeyi yapma işlemi kadar krepe yaptığınız tarak da son derece önem taşır.

Saçınız kalın telliyse krepe yapmak için orta kalınlıkta dişlere sahip bir tarak alın.

Saçınız ince telliyse krepe yapmak için çok ince ve sık dişlere sahip bir tarak alın.

Kıvırcık saçlara sahipseniz krepe yapmak için seçtiğiniz tarağın kalın olmayan ince uzun bir yapıda olması gerekir ki saçlarınız arasında dolanırken lülelerinize tarak takılmasın.

Seyrek saçlara sahipseniz saçınıza krepe yaparken ekstra bir hassasiyet içinde olmalısınız. Krepe yapmak için son derece yumuşak dokulu saçlarınızı koparmayacak cinste saç tellerinizin kalınlığına göre bir taka seçin.

Saç fırçalarıyla krepe yapılır mı? Saç fırçaları yapılarındaki kıllardan dolayı saçınızın kolayca elektriklenmesine neden olur. Haliyle saçlarınızı krepe yaparken ekstra bir elektriklenme ve saçınızda dolanıklaşma istemiyorsanız, krepe yapmak için saç fırçalarını tercih etmeyin.

2Krepe yapacağınız saç bölgesine karar verin. Saçınızın tepesinde mi önünde mi bombe yapmak istiyorsunuz? Seyrek saçlarınızı daha gür ve havalı mı göstermek istiyorsunuz? Krepe yapacağınız bölgeyi belirleyin. Krepe bombesini oluşturmadan evvel karar verdiğiniz bölgeden 3-4 tel saç sırasını ayırın. Krepe işlemi sonrasında yaptığınız krepeyi saç arasında gizlemek için bu numaraya ihtiyacınız olacak.

3Krepe için seçtiğiniz bölümden 3-4 parmaklık saç ayırın ve saçı havaya kaldırın. Yukarı kadar kaldırdığınız saçınızda saç uçları ile işiniz yoktur. Seçtiğiniz krepe tarağını saç diplerinize yerleştirin ve saçınızı saç ucundan dibe doğru gelecek şekilde saç diplerinize doğru itin. Krepenin dolgun ve bombe görünümünü istediğiniz kadar bu işlemi tekrarlamanız gerekir. Bu esnada havada saç uçlarınızı tuttuğunuz elinizi krepe uygularken hafif gevşek bırakmaya ve siz saç diplerinizi çektikçe saç uçlarından gelmesine izin verin.

4Krepeyi oluşturduktan sonra krepeyi bozmadan saçınızı düzeltin. Saç dipleriniz oldukça kabarık ve hacimli bir hale geldi. Şimdi Saçınızdaki krepeyi, krepe yaptığınız tarakla üstten düzeltmeniz ve düzeltirken de krepeyi bozmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle krepe ile yapılan saç topuzu modellerinde topuzu şekillendirmek için krepe ile fazla oynamak kesinlikle krepe bombesini bozacaktır.

5Başta ayırdığınız tutamlar ile krepenizin üstünü örtün. Krepe yaptıktan sonraki en doğal sonuç, krepeyi gizlemektir. Özellikle at kuyruğu saç modellerinde saçın ön kısmına muhakkak krepe uygulanır, ancak saç modellerine baktığınızda bu ayrıntıyı fark edemezsiniz. Tüm sır krepeyi gizleyici saç tutamını baştan ayırmakta!