Kına uygulamak herhangi bir saç boyası gibi değildir. Köfteli pizza sosuna ya kremşantiye dokunuyormuş gibi hissedersiniz. (Temiz & Dağınık ). Saçlar uzunsa, durum karmakarışık bir hal alır. Ancak, kına saçlar için zararlı olmamakla birlikte, suni boyalara göre saçtan daha çabuk akar. Kına, saçı keratin ile bağlayan şeffaf bir boyadır. Bu durumda, canlı-kırmızı bir renge sahip olmakla birlikte saça ve vücuda parlaklık verir. Saydam bir boya olduğu için, saçınızın rengini değiştirmez yalnızca saçınızın üzerini rengiyle kaplar. Bundan ötürü, doğrudan güneş ışığına maruz bırakıldığında siyah saça, kızılımsı bir parlaklık verir ancak sarı ya da gri saçı parlak bir turuncuya ve kahverengi saçı koyu kumral kestaneye döndürür. Saçınızı griye boyarsanız, Gri saçlarınız parlak bir hal alacak ve neredeyse pembe-turuncu rengine dönecektir. Saçınızın iyi bir renk olmasını sağlamak için vücut kalitesine uygun olan kınayı seçin. Tarifi çok basittir : Asidik sıvı ve kına tozu. Limon suyu kullanabilirsiniz ( ya da diğer asidik suları ), çay ya da kahvede kullanabilirsiniz. Macunu yoğurt kıvamı olana kadar karıştırın. Kaseyi sıkıca plastik streç ile kaplayın ve kınanın minimum 12 saat ılık beklemesine izin verin. Tek sefer kullanım için, kınayı plastik bir şişenin içine koyun ( ya da köşesi kesilmiş plastik bir torbaya )

Saça Kına Uygulama Adımları

Başınızı bir küre gibi düşünün. Saçınızı kuzey kutbuna doğru yatırmak isteyebilirsiniz. Böylece saçınızı yerinde tutmak için herhangi bir şeye ihtiyaç duymayacaksınız.

2 Saç çizginize yakın olan yüz bölgesine vazelin sürün. Bu kına lekelerinin o bölgelere ulaşmasını engelleyecektir. Islak ya da kuru saça kınayı uygulayabilirsiniz ancak kuru saça uygulaması daha kolay olacaktır.

3 Eldiven takın ve kınayı uygulamaya başlayın. Saçınızın çok küçük bir kısmını alacak boyamaya en üstten başlayın.

4 Kınayı saç köklerine ve cildinize yakın saç bölümlerine uygulayın. Çokça kına kullanın ve yoğun bir uygulama yapın.

5 Saç uzunluğuna göre daha fazla kına uygulayın.

6 Saç kökleriyle başlayın, ve saçın kalan kısımlarına uygulayın.

7 Saçın bir kısmını kıvırın ve kalan kısımlarını bırakın.

8 Saçın alacağınız sonraki bölümünün, kınayı uyguladığınız kısma yakın olduğundan emin olun.

9 Saçınızı en üst bölgeye topladığınız için, saçınız toka ile tutturmadan sabit bir şekilde orada kalacaktır ve işlemi saçınızın her bir kısmı için aynı yönde sırayla yapın. Saçınızın tamamına kınayı uygulayana kadar bu işlemi devam ettirin.

10 Kınayı 2-4 saat saçınızda bekletin ya da daha derin renk için fazla bekletin. İsterseniz gece boyunca kınayı saçınızda bekletebilirsiniz. Başınızı plastik örtü veya bir başlık ile sarın. Sonra kınanın herhangi bir yere bulaşmasını önlemek için yağmur başlığı ile sıkıca sarın.

11 Tüm kınayı durulayın. Bunu yapmak çok zor olabilir. Başınızı musluğun altına tutarak, saçınız kınadan arınana kadar su ile yıkamaya başlayın. Kınanın saçınızdan rahat bir şekilde çıkmasını sağlayacak bir krem kullanın. Kınanın saçınızdan tamamen çıkmasını sağlamak için bunu 2-3 kere tekrarlayın. Ardından saçınıza nemlendirici sürün. Kına saçınıza protein tedavisi uygulanmış gibi bir etki bırakır böylece saçınız çok güçlü olur ancak saçınızı kuru veya sert hissedebilirsiniz. Nemlendirme tedavisine de bunun etkisini ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyacaksınız. En azından 10-15 dakika nemlendiriciyi saçınıza uygulayın. Sonra saçınızı tekrar yıkayın, İhtiyaç duyarsanız ve saçınızın düğümlenmesinden kurtulmak isterseniz daha fazla düzenleyici ( krem vs) uygulayabilirsiniz. Şampuan kullanmak için en azından 3 gün beklemelisiniz, kınanın saça rengini vermesi bu süreye bağlıdır.