Güzel ve bakımlı görünmek isteyen kişilerin hem ciltlerine hem de saçlarına belli bakımlar uygulaması gerekmektedir. Kirli hava, düzensiz beslenme, stres gibi faktörler cildinizi yıprattığı kadar saçlarınızı da yıpratacaktır. Bir bayansanız ve saçlarınızı düzeltmek için saç düzleştirici gibi ürünler kullanıyorsanız bunlarda ister istemez saçınızı haddinden fazla yıpratacaktır. Saç uzatmayı kafaya koyan biri belli başlı süreçlerden geçecektir. Bu aşamada saçların sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlamak için hem maskeler, bakımlar uygulanmalı hem de beslenmeye dikkat edilmelidir. Siz de saç uzatırken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek istiyorsanız bu makalede anlatılacakları uygulamanız faydanıza olacaktır.

Bölüm 1: Güzel Uzun Saçlara Erişmek için Beslenmenin Önemini Kavramak

1Protein içerikli besinler tüketin. Güzel ve uzun saçlara sahip olmak isteyen kişilerin ilk dikkat etmesi gereken konu beslenmedir. Protein kaynaklı besinler saçlar için en yararlı besinlerdir. Bundan dolayı saç uzatmak isteyen kişiler protein bakımından zengin yiyecekleri tüketmelidir. Bu besinler hem saçlarınızın güzel bir şekilde, yıpranmadan uzanmasını sağlayacak hem de ışıl ışıl kırılmayan saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Fast food tarzı yiyeceklerden uzak durarak balık, yumurta, sebze ve meyve tüketimine önem verin.

2Düzenli olarak su için. Su vücuttaki tüm işleyiş için en önemli içecektir. Su sayesinde vücuttaki toksinler atılarak metabolizma hızlandırılır. Yetişkin bir birey kadın erkek fark etmeksizin 1,5 ile 2 litre arasında su tüketmelidir. Suyun düzenli bir biçimde tüketilmesi saçların kökünden ucuna kadar nemlendirilerek parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Nem seviyesi dengeye ulaşan saçların da kırılması büyük bir oranda engellenmiş olacaktır.

3Vitamin alın. Vücudunuzda belli dönemlerde vitamin eksikliği görülebilir. Bu durumsa saçlarınızın yıpranmış ve kuru bir şekilde görünmesine neden olabilir. A,B ve C ve multi vitaminleri takviye olarak alınabilir. Bununla birlikte bu vitaminleri içeren besinler de tüketilerek bu vitaminler vücuda alınabilir:

A vitamini içeren besinler: Yeşil bezelye, Greyfurt, Yeşil fasulye, Kayısı, Nane, Bal kabağı, Dolmalık biber, Maydanoz, Ispanak, Kuşkonmaz, Şalgam, Kavun, Pırasa, Kara lahana, Brokoli, Marul, Patates, Brüksel lahanası, Havuç, Domates, Kırmızı biber, yumurta, pisi balığı, ton balığı, inek ve keçi sütü, tavuk eti, koyun eti, peynir, yoğurt, peynir, hindi eti, somon balığı, karides

B vitamini içeren besinler: buğday tohumu, bezelye, tahıllı gevrekler, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, badem, pirinç, ceviz vb.

C vitamini içeren besinler: papaya, çilek, dolmalık biber, taze baharatlar, kırmızı ve yeşil acı biber, kivi, kavun, brokoli, portakal, greyfurt, karnabahar, domates, balkabağı, ıspanak, limon, ahududu, karalahana, bezelye, soğan, kuşkonmaz, yaban mersini vb.

Bölüm2: Saçlara Düzenli Bakım Uygulamak

1Saçlarınızı haftada bir kere kremleyin. Saç kreminizi kimyasal madde içermeyen ürünlerden seçmelisiniz. Bu kremler saçlarınızın beslenmesini yardımcı olacaktır. Uzun saçlara ulaşmak için beslenmiş saç derisi ve telleri oldukça önemlidir. Yoksa saçlar uzamadan kırılacaktır.

2Saçlarınızı tarayın. Saçların taranması kan akışını hızlandırır. Güçlü saçlara kavuşmak için baş bölgesindeki saçların günde 2-3 defa taranması o kısma masaj etkisi yapar.

Saçların ıslak değil de kuru taranması oldukça önemlidir. Islakken özellikle de fırçayla taranan saçlar ciddi derecede yıpranır.

3Bitkisel yağlarla bakım uygulayın. Saçların uzaması için kullanılabilecek doğal yağlar vardır. Bunları karıştırarak uygulayabileceğiniz gibi tek başına da uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken yağları karıştırarark ya da tek başına saç derinize masaj yaparak yedirmektir. Bu yağlarla parlak ve sağlıklı saçlara ulaşabileceksiniz. Bu yağlar:

lavanta yağı

biberiye yağı

Jojoba yağı

sedir ağacı yağı

hindistan cevizi yağı

kekik yağı

zeytin yağı

4Yumurta akıyla saç bakımı yapın. Yumurta akı ile saçınıza yapacağınız bakımlar saçlarınızın daha da sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu aşamada yapmanız gereken yumurtanın sarısını akından ayırmak ve akı saçınıza uyguladıktan sonra saçı streç filmle sarmaktır. Streç film ile saç sarıldıktan sonra bu şekilde 1-1,5 saat beklenilmelidir. Süre sonunda saçınızı düzgün bir şekilde yıkamalı ve yumurta akının saçtan ayrılmasını sağlamalısınız. Dilerseniz saça uygulamadan önce yumurta akına bir miktarda zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

İpuçları:

Saç düzleştirici aletler ve fön makineleri saçların içeriğindeki suyu hızlı bir şekilde yok eder ve bu da saçın yıpranmasına ve güçsüz bir hale gelmesine sebep olur.

Saç kurutma makinesi ise saçlarınızı kurutmak yerine bir havlu yardımıyla saçlarınızı kurutmak saçlarınızı yıpranmasını önleyecektir. İlla saç kurutma makinesini kullanmanız gerekliyse bu durumda kurutma makinesinin sıcak bölümünün kapatılıp sadece soğuk bölümüyle kurutma işlemi yapılması saçınızı için oldukça önemlidir.

Saç bakım ürünleri satın alacağınız zaman silikon bazlı olmamasına özen gösterin. Çünkü silikon bazlı ürünler saç diplerinin tıkanmasına neden olacak ve saçlarınızın beslenmesini engelleyecektir.