Saç tebeşiri, son yıllarda ülkemizde popüler hale gelen saça zarar vermeden saç rengini değiştiren bir üründür. Saç tebeşirleri ile saçlarınızı rengarenk boyayabilir, özel günlerinizde sıra dışı görünebilirsiniz. Birbirinden farklı ve eğlenceli renklerde saç tebeşirleri mevcuttur. Saç tebeşirini internet sitelerinden temin edebileceğiniz gibi kimi kuaförlerde de bulabilirsiniz. Saç tebeşiri hangi saç renklerine uygulanır, saç tebeşirini kullanırken nelere dikkat etmek gerekir, saç tebeşiri saça nasıl uygulanır dahası saç tebeşiri kullanmak saça zarar verir mi işte bilmeniz gereken altın cevaplar;

Adım Adım Saç Tebeşiri Uygulaması

1. Saç tebeşiri açık renk saçlarda daha iyi sonuçlar verir. Bildiğiniz üzere koyu saç renkli kişilerin saçlarının rengini açmadan evvel renk açıcı ürünler kullanılır (oriel) saç tebeşiri için de açık renkte bir saç bazı, saç tebeşirinde denediğiniz rengi daha canlı ve net bir şekilde gösterecektir. Koyu renkli saçlarda koyu renkler bordo, mavi gibi renkler daha olumlu sonuçlar verecektir.

2. Kimyasal bir ürün olan saç tebeşirini saçınızda maksimum 2 gün tutun. Saç tebeşiri diğer saç rengi açıcıları gibi zararlı olmasa da saçlarınızda iki günden fazla kaldığında saç tellerinizi yıpratabilir ve saçlarınızın sertleşmesine sebep olabilir. Saçınıza sık sık saç tebeşiri uygulamaktan kaçının. Saçınıza saç tebeşirini geçici olarak uygulamakta ve balyaj görünümü ile yetinmekte fayda vardır.

3. Saç tebeşirini saçınıza uygulamadan önce****havlu ile üstünüzü muhafaza edin. Toz bir maddeden meydana gelen tebeşiri, saçınıza uygularken üstünüze de dökülüp kalıcı izler bırakabilir. Bunun için saçınızı boyar gibi düşünün ve üstünüzü havluyla örtün. Saç tebeşirini uygulamak için, renkli saç tebeşirleri, su ve presse ihtiyacınız vardır. Pressiniz yoksa da fön makinası ya da kurutma makinasıyla saç tebeşirini kalıcı hale getirebilirsiniz.

4. Saçınızı renklendireceğiniz tutamları ayırın ve su ile nemlendirin. Su ile nemlendirdiğiniz saçlarınız saç tebeşiri ile birleşecektir. Saç tebeşirini saç diplerinizden saç uçlarınıza saçlarınızı elektriklendirmeden uygulayın. Bir boyama yapar gibi seçtiğiniz rengi saç tutamına iyice yedirin. Saçınızı arzu ettiğiniz miktarda ve uzunlukta boyamakta özgürsünüz.

5. Saç maşası, fön makinası ya da press yardımı ile saç tebeşiri ile boyadığınız saçınızı sıcaklık vererek sabitleyin. İlk başta ıslattığınız ve saç tebeşiri uyguladığınız saçınızı tamamen kurutarak o ısı ile saç renklendirmenizi sabitleyin. Son derece eğlenceli rengarenk balyajlar ile saçlarınızı neşelendirip stilinizi konuşturabilirsiniz. Saçınızda rengi sabitlerken fazla ısı tutmamaya ve saçınızı yıpratmamaya özen gösterin.

6. Saç tebeşiri nasıl çıkar? Saçınıza uyguladığınız renkli saç tebeşirlerini her zaman aldığınız duş ile şampuanla yıkayarak tamamen arınabilirsiniz. Şampuanla yıkama sonrası saçlarınızda sertleşme ve yıpranma seziyorsunuz ( bu anca gün aşırı saç tebeşiri kullanmak ile meydana gelebilecek bir sorundur) saçınızı nemlendirin.

İpuçları ve Uyarılar

Genelde erken yaşta saç boyatma isteği ve arzusunda olan genç kızlar için heveslerini alan bir yöntem olarak saç tebeşirini kullanabilirsiniz. Sça tebeşiri ile saçları iki gün boyunca renkli olacak ve geçici saç boyatma hevesleri de ortadan kalkacaktır. Saçlarını saç boyaları ile yıpratmaktansa saç tebeşiri ile renklendirmek son derece akıllıca bir seçim olacaktır.

Doğum günü partilerinde ya da özel günlerde arkadaş grubunuzla aynı renkte saç balyajları yaparak birlik ve beraberliğinizi sembolize edebilirsiniz. Örneğin arkadaşınızın düğüne var ve siz de nedimelerden birisiniz tüm nedimeler için lila renkte saç balyajı yaparak farklı ve eğlenceli bir anıya sahip olabilirsiniz. Ya da çocuğunuzun doğum günü var saçlarınızı gökkuşağının her renginden balyajlar ile saç tebeşiri ile renklendirerek unutulmaz bir anıya sahip olabilirsiniz.