Siz de evde kendi kendinize evinizde saç örgüsü yapmayı istiyor ve bu modellerin nasıl yapıldığını bilmiyor musunuz? Bu konuda endişelenmenize gerek yok! Bu yazıda saç örgü modellerinin anlatımlı ve basit bir şekilde nasıl yapılacağı adım adım anlatılacaktır. Sizin yapacağınız tek şey aşağıdaki adımları takip etmektir.

Yöntem 1: Saçlara Mısır Örgüsü Yapmak

Gerekli Malzemeler:

  • Tarak
  • Tel toka

Mısır örgü uygulanacak olan saçın uzun olması gerekmektedir. Eğer saçlarınız yeterince uzun değilse Mısır Örgü’ye yapmanız pek de mümkün olmayacaktır.

1Öncelikle saçı açarak at kuyruğu şeklinde toplayın. Bu işlemi yaparken tarak yardımıyla at kuyruğunun düzgün olması sağlanır. Alt kısımları aşağıdan yukarı doğru, üst kısımları da yukarıdan aşağıya olacak şekilde taramalı ve diğer elinizle bu saçı tutmalısınız.

2At kuyruğunu elde edebilmek için tuttuğunuz kısmı lastikle sabitleyin. Saçın at kuyruğu olan kısımları tarayarak mısır örgü yapmak için saçlar uygun hale getirilmiş olur.

3Saçtan bir tutam olarak lastiği saklayın. Lastik tokanın görüntüsünü ortadan kaldırmak için saçtan alacağınız 1 tutamı tokanın etrafında dolayın. Dolama işlemini saç bitene kadar yapın ve saçın ucunu saçın alt kısmına sıkıştırarak sabitleyin.

4Şimdi at kuyruğu olan saçı eşit iki parçaya ayırın. Bu ayırma işlemini göz kararı yapabilirsiniz.

5Bu adımda yapmanız gereken sağdan ufak bir tutam alıp sola ilave etmek ve soldan ufak bir tutam alıp sağa ilave etmektir. Bu işlemi yaparken çok sıkı olarak bu örgü işlemi yapılmalıdır. Tutam alıp sola, sağa ekleyerek işlemlere devam edilir.

6Örgü sonlandıktan sonra ufak bir tokayla sabitleyin ve hafif suyla ıslatın. Mısır örgünün keyfini sürün.