İyi liderler, iyi rol modelleridir, alanlarında bilgili olurlar ve saygı görmeye değerler. İster iş yerinde bir liderlik rolü üstlenin isterseniz spor takımınızın kaptanı olun, insanlara liderlik etmenin bir çok yolu vardır. Hayatınızda herhangi bir durumda iyi bir lider olarak olmanıza yardımcı olması için işte birkaç ipucu.

İş Hayatında Liderlik

1. İyi bir rol model olun. Saygı kazanmak için, çalışanlarınızı işinizde iyi olduğunuzu göstermek önemlidir. Eğer alanınızda uzman olduğunuzu bilirlerse, insanlar sizi dinler ve size saygı duyar.

Tecrübelerinizi paylaşın. Çalışanlarınıza belli etmeden, onlara kaç senedir iş hayatı içinde olduğunuzu ve neler başardığınızı görmelerine izin verin. Böylece sadece neden sizin patron koltuğunda oturduğunuzu anlamayacaklar, ayrıca takımının bir parçası oldukları için heyecan duyacaklar ve sizi takdir edecekler.

Profesyonel davranın. Patron olsanız bile, yine de çalışanlarınıza cana yakın bir şekilde davranmalısınız. Ayrıca, düzgün giyinme, işe ve toplantılara saatinde gitme, ve profesyonel bir tavırla iletişim kurma gibi genel profesyonellik standartlarına uyum sağlamalısınız.

2. Kurallarınız ve beklentileriniz konusunda açık olun. İster şirketin CEO’su olun, isterseniz dört kişilik bir takımın yöneticisi, başından beri beklentileriniz konusunda oldukça açık olmak çok önemlidir.

Çalışanlarınıza nasıl davranmaları gerektiğini gösterebileceğiniz bir davranış kodunuz ya da kural kitabınız olsun.

Eğer bir projede çalışıyorsanız, beklentileriniz ve hedefleriniz projenin başından beri belli olmalıdır. Böylece çalışanlarınızın kafası karışmayacak ve proje için daha motive olacaklardır. Hedeflerinizi yazılı bir şekilde sunmanız daha iyi olabilir.

Projenin ortasında talimatlarınızı değiştirmeyin. Gerektiğinde iş ortamında düzenlemeler yapabilirsiniz ancak, beklentileriniz konusunda açık olduğunuz gibi tutarlı da olmalısınız. Eğer bir toplantının tam ortasında kararınızı değiştirirseniz, çalışanlarınız sizi ciddiye almayabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilir.

3. Başkalarının fikirlerine de yer açın. Bir firma olmak önemli olsa bile, diğer insanların değerlendirmelerini de dikkate alın. Böylece bir diktatör gibi gözükmezsiniz. Ayrıca çalışanlarınızdan iş hayatınızda gelişmelere yol açabilecek şeyler öğrenebilirsiniz de.

Geri bildirim isteyin. Bir projeyi bitirdikten, bir toplantıda kuralları belirledikten ya da bir yardım etkinliği düzenledikten sonra çalışanlarınızdan geri bildirim istemek çok önemlidir. Bunu çalışanlarınızı korkutmadan da yapabilirsiniz. Basitçe e-mail aracılığıyla geri dönüş isteyebilirsiniz ya da anonim anketler gönderebilirsiniz.

Yüz yüze fikirlerini belirtmelerini isteyin. Bir toplantının sonunda, insanlara sorularını sormalarını ve fikirlerini belirtmelerini isteyebilirsiniz. Bu yöntem çalışanlarınızın iş üzerine düşünmelerini sağlar. Ayrıca projeleri tartışmak için çalışanlarınızla birebir görüşmeler yapabilirsiniz, onları ofisinize davet edebilirsiniz. Onlara bakış açılarının başarıya ulaşmak için son derece gerekli olduğunu söyleyin.

Liderlik ve Ödüllendirme

4. İyi davranışları için çalışanlarınızı ödüllendirin. İyi bir lider olmak için, takımınızın moralini yüksek tutmalısınız ve hedeflerine zamanında ulaşabilmeleri için çalışanlarınızı motive etmelisiniz. Ayrıca ödüllerinizi çekici ve eğlenceli yapın!

Tamamlanmış hedefleri ve başarıları kutlamak için aylık takım yemekleri düzenleyin. Bu yemekler sadece lezzetli olmanın yanında, aynı zamanda iş arkadaşlarınızla eğlenceli bir şekilde ilişkilerinizi güçlendirmek ve onları motive etmek için oldukça iyi bir yöntem.

Gerekirse bireysel olarak teşekkür edin. Eğer çalışanlarınızdan biri oldukça önemli bir başarı elde ettiyse, bir toplantıda ya da e-maille çalışanınızın başarılarını duyurmakta bir sakıncı görmeyin. Böyle anonslar çalışanınızı utandırsa bile, sizin ona önem verdiğinizi gösterecek ve sıkı çalışmaya devam edecektir.

İyi çalışanlarınıza armağanlar verin. İster bir film bileti isterse son model bir teknolojik alet olsun, armağanlar çalışanlarınızın daha çok çalışması için gereken teşviklerdir ve sizin iyi bir patron olduğunuzu düşünmelerine yol açar.

5. Sevilen biri olun. Çoğunluk olarak çalışanlarınızın tarafından saygı duyulsanız bile, sizi beraber vakit geçirmeye değer biri olarak görmeleri kimseye zarar vermez. Sevilen biri olmanız onları sizin gibi bir liderle çalıştığı için heyecanlandıracak. Sevildiğinizden emin olmanız için işte birkaç yol:

Hatalarınızı kabul edin. Mükemmel değilsiniz, arada sırada bazı şeyleri daha farklı planlamanızın daha iyi olabileceğini onlara gösterin ki sizin sadece bir insan olduğunuzu görüp size daha çok saygı duysunlar. Elbette yaptığınız her hatayı göstermemeniz daha iyi olabilir çünkü yaptığınız işte iyi olduğunuzu göstermelisiniz.

Arada sırada kişisel hikayelerinizi anlatın. Çalışanlarınızla çok yakın olmanıza gerek yok, ancak onlarla geçmişiniz, aileniz hakkında konuşmak, sizinle daha kolay iletişim kurmalarını sağlar.

İlişkilerinizde tutarlı olun. Eğer sadece toplantılarda arkadaşça davranıyorsanız, ancak koridorda gördüğünüzde geçip gidiyorsanız, çalışanlarınızın kafası karışabilir ve sizin hakkınızda iyi şeyler düşünmeyebilirler. Sadece belirli zamanlarda değil, her zaman sıcak kanlı olmak önemlidir.

Ancak yine de çalışanlarınızla çok yakın ve sosyal olmayın. İş ortamında arkadaş edinmek sağlıklıdır, ancak yaptığınız tek şey damacanadan su alırken ya da kahve alırken insanlarla konuşmaksa, böyle bir şey insanlara iyi bir lider olduğunuzdan çok, onların beğenilerini kazanmaya çalıştığınızı düşündürtebilir.

İş yerinde romantik ilişkilerden uzak durmaya çalışın. Bu ilişkiler genellikle kötü sonla biter ve insanların saygısının yanında, işinizi kaybetmenize de yol açabilir.