Günümüz gençleri olduğu kadar yetişkinleri arasında da oldukça popüler olan dövmeler motifler, yazılar, resimler şeklinde farklı tonlar ve tarzlarda karşımıza çıkıyor. Kimi küçücük kimi ise çok geniş alanı kaplayan dövmelerin kişiye bambaşka bir hava kattığı kuşkusuz fakat yapım aşaması da çok kolay değil. Özellikle geniş alana yayılan dövmelerin tamamlanması bazen aylar sürerken maddi yönden de oldukça pahalı olabiliyorlar. Ayrıca yaptırdığınız bir dövmeden ne kadar memnun kalacağınız da bir risk konusu. Fakat bir kere dövmenin can alıcı dünyasına daldığınızda vazgeçemeyeceğiniz de bir gerçek. Siyah-gri ya da rengarenk tonlarda uygulanan dövmeler zorluklarına rağmen oldukça hoş ve marjinal bir görünüme kavuşmanızı sağlıyor. Peki, renkli ve göz alıcı dövmelerin yapımında nasıl bir yol izleniyor ve nelere dikkat ediliyor? Bir göz atalım.

Renkli Dövme Yaparken Nelere dikkat etmeli?

 1. Uygulamaya başlamadan önce iğneler, boya potaları ve makinenin uç kısımlarının sağlığa uygunluk açısından vakumlu paketlerde korunmuş ve tek kullanımlık olmalarına özen gösterilmelidir.

 2. Kullanılan malzemelerin uluslararası sağlık örgütü damgalı ve son kullanma tarihlerinin üzerlerinde yazılı olması gerekir.

 3. Makine tutma kısmının işlem sonucunda ultrasonik temizleyiciler ile temizlenmesi ve buharlı dezenfektan cihazında bir iki saat tutularak üzerindeki bakterilerden arındırılması gerekir.

 4. Dövme makinesinin parçaları poşetlenerek kullanılmalıdır.

 5. Kişinin uzun süreli memnuniyeti açısından kendi istekleri doğrultusunda ilerlenmelidir.

 6. Ten rengi ve dövmenin uyumu göz önünde bulundurulmalı ve kişi bu konuda bilgilendirilmelidir.

 7. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için dövmenin bitiminden itibaren 48 saat bölge su ile temas ettirilmemelidir.

 8. İyileşme sürecinde ilk iki gün vazelin ve sonraki sekiz gün de bölgenin üzerine merhem sürülmesi gerekir.

 9. Solgun ve cansız bir görüntü oluşturacağından dövmenin üstü kuru bırakılmamalıdır

Renkli dövme nasıl yapılır?

 1. Öncelikle dövmeyi yaptıracak kişinin renkli dövme istediğinden emin olunur.

 2. asarım belirlendikten sonra uygulama yapılacak kişinin vücudu steril hale getirilir ve modelin transferi gerçekleştirilir.

 3. Şablon oluşturulduktan sonra steril hale getirilmiş ekipmanlar ile renkli dövme işlemi gerçekleştirilir.