Resmi vasiyetnameniz siz öldükten sonra sahip olduğunuz mallara ne olacağını ve nasıl dağıtılacağını ortaya koyan doküman olarak tanımlanabilir. Vasiyetçi ( vasiyetnamesini hazırlatan kişi) ortaya koyulan dokümanın kanunları karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek ve güvence altına almak zorundadır. Karmaşık bir sistem içerisinde yanlış adımlar atmamak için bu işlemi avukat yardımı ile gerçekleştirmek bazı durumlarda daha mantıklı ve yararlı olacaktır. Eğer mali durumunuzda bir karışıklık yoksa ve her şeyi kendi başınıza hazırlayabileceğinizi düşünüyorsanız kendi vasiyetnamenizi kolaylıkla hazırlayabilir ve avukata ödemek zorunda olduğunuz masraflardan da kurtulmuş olursunuz.

Resmi Vasiyetinizi Yazmak

1. Vasiyetinizi nasıl yazacağınıza karar verin. Bu konuda birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır:

Kendi vasiyetnamenizi kendiniz hazırlayın. Yasal gerekliliklerin farkındaysanız ve mali durumunuz karmaşık bir yapıya sahip değilse vasiyetnamenizi kendi kendinize kolayca hazırlayabilirsiniz. Bu durumda vasiyetnamenizin yasal koşulları karşılayıp karşılamadığını denetlemek tam manası ile sizin denetiminize kalmıştır. Unutmayın ki yasalar zaman içerisinde değişime uğramaktadır. Bu nedenle vasiyetname hazırlamak sandığınızdan çok daha zorlayıcı olabilir.

Bir avukat yardımı ile vasiyetnamenizi hazırlayın. Avukat hazırlanmış olan vasiyetnamenin hukuksal boyutunu garanti altına alırken bir yandan da sizin bu vasiyetnameyi tam olarak aklı başında bir biçimde hazırlattığınızı garanti altına alacaktır. Bu seçeneğin size pahalıya mal olabileceğini belirtmek gerekmektedir. Avukatın talep ettiği ücret ve vasiyetnamenizin karmaşıklık seviyesi ödeyeceğiniz miktarı belirleyen unsurlardır.

Vasiyetnameniz doğal olmayan yollar ile hazırlanmış ise mutlaka avukat yardımına ve gözetmenliğine ihtiyaç duyacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Doğal olmayan yollar şu unsurları içermektedir; aileyi miras dışında bırakmak, ailenizin yaşayan üyeleri olmasına rağmen tüm mirasınızı uzun süredir tanımadığınız birilerine bırakmak.

Vasiyetname yazma işlemini internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bu internet siteleri vasiyetnamenizin yasal koşulları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmektedir. Vasiyetnamenizin ne derece kompleks olduğuna bağlı olarak ödeyeceğiniz ücret 120 lira ile 200 lira arasında değişim gösterecektir. Türkiye’de henüz pek popüler olmasa da yurt dışında yaşayanları kullanabileceği bir sistemdir.

2. Vasiyetnamenizde öncelikle kendinizi tanıtın. Vasiyetnamenizde kendinizi karışıklıklara mahal vermeyecek bir biçimde tanıtmanız gerekmektedir. Örneğin sizinle aynı adı taşıyan kişiler ile aranızda bir karışıklık çıkmamasına özen göstermeniz lazımdır.

Öncelikle TC kimlik numaranızı, varsa sigorta numaranızı belirtmelisiniz. Sigorta numaranızı bilmiyorsanız alternatif olarak ehliyetinizde bulunan sürücü belgesi detaylarını vasiyetnamenizde belirtebilirsiniz.

Buna ek olarak doğum tarihinizi de vererek durumu daha da kontrol altına alma imkanı yakalayabilirsiniz.

3. Vasiyetnamenizin beyanını yapın. Vasiyetnamenizin ilk cümlesinde bu belgenin sizin vasiyetnameniz olduğunu belirtin. Daha sonrasında ise akli sağlığınızın yerinde olduğunu ve kontrat imzalamak için gerekli olan bütün gerekleri yerine getirdiğinizi belirtmelisiniz. Bu adımı düzgün bir biçimde tamamlamazsanız vasiyetnamenizin hukuksal koşullara uyup uymadığı konusunda sıkıntılar çıkabileceğini unutmamalısınız.

Bu belge benim vasiyetnamemdir ibaresini kullanabilirsiniz.

4. Vasiyetnamenizi hazırlarken bundan önce hazırlanmış olan bütün vasiyetnamelerinizi geçersiz kılmalısınız. Yaptığınız bu işlem sayesinde daha önce hazırlanmış olan bütün vasiyetnamelerin geçersiz kılınmasını ve işleme konulma şansının ortadan kaldırılmasını sağlamış olursunuz.

Bu aşamada ‘önceki vasiyetnamelerimi geri alıyorum’ ibaresini kullanabilirsiniz.

5. Akli melekelerinizin bu vasiyetnameyi hazırlamaya uygun olduğunu vasiyetname içerisinde belirtmelisiniz. Vasiyetçinin akıl sağlığının tam olarak yerinde olmaması hazırlanmış olan vasiyetin geçerliliğini ortadan kaldırmaktadır. Örneğin vasiyetçinin demans (bunama) gibi doğru düşünmesini engelleyen bir hastalığı varsa hazırlanan vasiyetname hukuksal olarak geçerli olmamaktadır. Bu nedenle vasiyetçi akıl sağlığının yerinde olduğunu vasiyetname içerisinde dile dökmelidir.

“Akli ve ruhi sağlığımın yerinde olduğunu beyan etmekteyim” sözünü vasiyetname içerisinde kullanabilirsiniz. Buna ek olarak akıl sağlığınızın ve ruh sağlığınızın tam olarak yerinde olduğunu belirten doktor raporu almak durumu sağlamlaştırmak adına önemli bir adım olacaktır.

Daha da güçlü bir kanıt bırakmak isterseniz video kaydı veya ses kaydı gerçekleştirerek ileride gelecek iddiaları asılsız bırakma fırsatını da elde etmiş olursunuz.

6. Oluşturduğunuz vasiyetnameyi herhangi bir haksız kötü etki sonucunda hazırlamadığınızı da belirtmeniz gerekmektedir. Bu adım vasıtası ile hazırladığınız vasiyetnamenin tam manası ile kendi istekleriniz doğrultusunda hazırladığını ve bir dış etkiye maruz kalınmadığını ortaya koymaktadır.

Vasiyetnamenizi hazırlarken herhangi bir olumsuz dış etkiye maruz kalacağınızı düşünüyorsanız avukatınıza danışmalı ve ondan sizi bu etkiden hukuksal olarak korumasını talep etmelisiniz.

“Vasiyetnamem hiçbir dış etkiyi içerisinde bulundurmadan tam olarak benim isteklerimi ve arzularımı yansıtmaktadır” ibaresini kullanabilirsiniz.

7. Aileniz ile alakalı detaylara yer vermelisiniz. Evinizin veya malınızın bir kısmını eşinize, çocuklarınıza veya akrabalarınıza bırakıyorsanız aileniz hakkında detaylar vermeniz gerekmektedir. Bu sayede olası karışıklıkları da net bir biçimde önlemiş olursunuz. Aşağıdaki ibareleri kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

“…… isimli kişi ile evliyim, vasiyetname içerisinde bu şahıs benim eşim olarak nitelendirilecektir.”

“…….. isimli çocuklara sahibim, vasiyetname içerisinde bu şahıslar çocuklarım olarak nitelendirilecektir.”

8. Vasiyetnamenin hangi kişi tarafından tatbik mevkisine konulacağına karar vermelisiniz. Vasiyetnameyi tatbik mevkisine koyacak olan kişi genel olarak kişisel temsilci olarak da adlandırılmaktadır. Gerekli görülen durumlarda bir değil iki adet kişisel temsilci atama hakkınız olduğunu da unutmamalısınız.

Kişisel temsilci vasiyetnamenize uygun olarak mal varlığınızı dağıtacak olan görevlidir. Ticari veya hukuksal bir kariyere sahip olan bir kişiyi temsilci olarak seçmek sizin için çok daha faydalı olacaktır. Mallarınız dağıtılana kadar vasiyetnamede belirtilen malları elinde tutan kişi bu kişisel temsilci olacaktır. Kederli ailenize nasıl yaklaşması gerektiğini bilen ve bunun yanında mallarınızı da düzgün bir biçimde dağıtma yetisine sahip olan bir avukatı bu göreve getirmeniz sizin açınızdan çok daha olumlu olacaktır.

Örneğin: “Vasiyetnamemi uygulamaya koymak için ….. adlı kişiyi kişisel temsilci olarak atıyorum. Belirttiğim kişisel temsilci o dönem içerisinde hizmet etmek istemezse alternatif olarak ….. adlı kişiyi kişisel temsilcim olarak atıyorum.” Diyerek vasiyetnamenizin içerisinde bu kişiyi görevlendirebilirsiniz.

Kişisel temsilcinize borçlularınızdan belirli meblağları alma hakkını verirseniz mülklerinizin kötüye kullanılmasını da engellemiş olursunuz. Fakat bu görevlendirmeyi yapmanın size pahalıya mal olabileceğini unutmamalısınız. Mal varlığınızın büyüklüğüne göre avukatınıza ödemeniz gereken hizmet bedeli de artış gösterecektir.

9. Kişisel temsilcinizi yetkilendirin. Kişisel temsilcinize verebileceğiniz görevler arasında cenaze masraflarını karşılamak, borçlarınızı ödemek, borçlularınızdan belirli meblağları tahsil etmek gibi alt başlıklar bulunmaktadır. Kişisel temsilcinizi hangi alanlarda yetkilendirdiğinizi net bir biçimde vasiyetnameniz kapsamında belirtmelisiniz.

Sizin karınız söz konusu ise mallarınızın bir kısmını satılığa çıkarmak veya kefalet olarak teminat bırakmak konusunda kişisel temsilcinizi görevlendirebilirsiniz.

Mallarınızın vergilerini ödemek, borçlarınızı kapatmak, cenaze masraflarını karşılamak gibi görevleri de bu kişiye verebilirsiniz. Bu görevler sayesinde miras bıraktığınız kişiler veya borç aldığınız kişiler mağdur olmadan kendi paylarına düşen kadarı almış olurlar.

Kişisel temsilciniz teminatlı bir biçimde çalışırsa, mirasçıların hakları kişisel temsilci tarafından korunmuş olur. Buna ek olarak kişisel temsilcinin yaptığı bir hata ortaya çıkarsa bunun karşılığını ödeme koşulu da duruma dahil edilmiştir. Mallarınızın çokluk seviyesine göre kişisel temsilcinin ödemesi gereken miktar da artış gösterecektir. Bu nedenle bazı durumlarda kişisel temsilci görevi icra etmek istememe hakkını eline almış olur.