Futbol(Amerikada veya kanada da soccer olarak bilinir)dünyadaki en popüler sporlardan biridir.İnsanlar ortalıkta ki topa vuran profesyonel atletleri seyretmeyi severler. Eğer profesonel bir oyuncu olmak istiyorsanız,top ile sıkı bir alakanız olmanız gerekir.Bu kendi kendinize sık sık futbol oynadığınız ya da etraftaki toplara vurduğunuz anlamına gelir. Bu tutku ve oynama gayreti profesyonel futbolcu olmak için en önemli şeydir. Bu yol boyunca başka nelerin gerektğini ve beklenen zorlukları anlayalım.

BÖLÜM 1: KENDİNİZİ OYUNA TESLİM EDİN

1. Kendinizi futbola adayın. İşte bu tutkunluk sizi profesyonel bir futbolcu yapacak olan tutkunluktur. Tutku, zorlu ve negatif anlarda size bu anları atlamanızda yardımcı olur. Profesyonel futbol sizin yapmayı istediğiniz bir şey olmalıdır. Bunu umduğunuz ya da başka birisinin rüyası olduğu için yapmayın.

Eğer bugünün vitrininde profesyonel bir oyuncu olmak istiyorsanız,kendinizi bütün bir şekilde oyuna teslim etmek zorundasınız. Vücudunuzun her bir parçasının oynamaya odaklanması gerekir. Eğer iddaalarınızı garantiye alırsanız,yapabileceğiniz kadar iyi bir oyuncu olamazsınız.

2. Futbolu çok iyi bilin. Futbol hakkında öğrenebileceğiniz kadar çok şey öğrenin. Kitap okuyun, maçların dvdlerini izleyin, işinde iyi olan futbolcularla konuşun. Onlara kendi taktikleri ve üst düzey futbolculuğa tırmanırken neleri yararlı bulduklarını sorun.

Ünlü futbolcuların başarılı olmak için neleri yapıp neleri yapmadıkları size bu anlamda yol gösterici olabilir.

3. Çokca antrenman yapın ve bir futbolcu olarak kendinizi fiziksel ve mental olarak geliştirin. Çokça antrenman yapın, antrenman yapmaya ve bu güzel oyunu oynamak için kendinize zaman oluşturun, çünkü günün sonunda sadece bir şans bulursunuz.

Depar özelliğinizi ve refleklerinizi geliştirebilir. Sahada oynayan tek umut olarak kendinizi görürseniz top sürmenizi ve refleklerinizi geliştirebilirsiniz, hayal gücünüz yardımıyla top süren bir oyuncu olun ve yine hayal gücünüz yardımı ile top sürerken favori hareketinizi dahil edin.

4. Futbol oynamaya genç yaşta başlayın. Başlangıçta takımda yer bulabilme hakkında fazla endişe etmeyin. Zaten arkadaşlarınız ve aileniz küçük yaşlardan itibaren sizinle mümkün olduğu kadar futbol oynar. 5 ve 14 yaşları arasında düzenli bir genç takımda oynarken oynadığınız mevkileri değiştirirseniz bu sizin yararınıza olacaktır.

5. Düzenli olarak antrenman yapın. Antrenmanlara mümkün olduğu kadar erken katılın. Eğer klübünüz antrenman kampları, yaz kampları gibi çeşitli organizasyonlar düzenler bunlara katılmanız son derece faydalı olacaktır. Diğer oyuncuların tecrübelerini ve rekabet yeteneklerini yararınıza kullancaksınız böylece. Ayrıca kısa zamanda ve baskı içinde çok şey öğreneceksinizdir.

Mümkün olduğu kadar erken bir şekilde çeşitli turnuvalara katılın.Okulunuzu,bölgenizi,eyaletinizi ya da ükenizi temsil eden turnuvalara veya maçlara dahil olmaya çalışın.

6. Mezun olana kadar tempolu bir biçimde alıştırma yapın. Okul takımı, mahalle takımı ya da düzenli bir şekilde katılım gösterebileceğiniz ve iyi bir koça sahip olan bir takım seçin. En iyi seçenek genç oyuncuları profesyonel yapmak için hazırlayan akademiler olurdu. Her yıl genç takımla birlikte devam edin, genç takım gibi her sene kendini geliştirmeye odaklamış, iyi yetenekleri seçip bulabilen takımlara katılmaya çaba sarfedin.

Er ya da geç, eğitsel ve üniversitelere özgü takımlara gidersin. Ve ondan sonra ardı sıra amatör ve yarı-profesyonel takımlar ve klüpler gelir. Seviyeleri yavaş yavaş tırman,kıdemli oyunculara karşı oynadığından emin ol. Eğer U.S.A de isen,amacın yürürlükte ki en iyi futbol programlarına sahip kolejlere girmek olur.

BÖLÜM 2 : ZORLUKLARLA TANIŞMAK

1. Çok çalışmak ve çokça alıştırma yapmak. Antrenmanda tamamen profesyonel oyuncu olmaya odaklan. Hava durumuna bakmaksızın, neredeyse her gün alıştırma yapmaya ihtiyacın olacak. Ayrıca okul çalışmalarında ya da yarı zamanlı işlerde çalışırken bir yandanda alıştırmalara ve antrenmanlara devam etmek zorunda kalacaksın. bunları yaparkende fiziksel olarak zinde kalmaya ihtiyacın olacak. İşte bu alıştırmalar ve tecrübeler yani senin günlük fedakarlıkların yeteneklerini geliştirecek ve becerilerini daha da keskinleştirecek.

Eğer profesyonel futbolcu olmak isteyen bir çocuğunuz varsa,onun bu yolda karşılaşacağı zorlukları atlatmasında en az çocuğunuz kadar fedakarlık yapmanız gerekebilir. Onu neredeyse hergün antrenmalara götürmek,futbol oynaması için gerekli olan ekipmanları almak,üyelik aidatlarını ödemek,çocuğunuzun gelişimi ile ilgili koç ile irtibat halinde olmak,fiziksel ve zihinsel olarak bitik durumda olduğu günlerde ona moral vermek gibi bir çok konuda destek olmalısınız.

2. Sabırlı ol. Profesyonel olma serüveninin kademeli bir işlem olduğunu kabul etmelisiniz. Her zaman yeni şeyler öğrenmek için devam etmelisin, kendi teknik becerilerini oluşturmalı, futbol terimlerini öğrenmeli, diğer insanlar ile güzel diyaloglar kurmalısın.

Profesyonel gelişim programları için aratıştırmalarda bulunmalı ve bunların nasıl parçası olacağını tecrübe ederek görmelisin. Koçuna ya da klüp mentörünün geleceğinle ilgili verdiği tavsiyeleri pür dikkat dinlemelisin.

3. Kendini futbolcu olarak gör. Maçlar oynadıkça ve zaman ilerledikçe yeteneklerini ciddi bir şekilde gözden geçir. Sahada sana en uygun olan pozisyonu keşfet. Sahada olduğun maçlarda kesinlikle bencil olmamalısın. Yeteneklerinin takım oyununa hangi ölçüde etki edeceğini ve kondisyonununu tüm oyunda nasıl fit tutacağını düşün. Farkında olacağın gibi, hayatın boyunca bir sürü maça çıkacaksın ve bir sürü turnuva da boy göstereceksin bunun için kendini iyi bir şekilde hazırlamalısın.

Koçunun senin ve senin form durumunda hakkındaki düşüncelerini iyi dinleyip iyi anlamalısın. Kendini nasıl geliştirebileceğin hakkında koçunla daima fikir alışverişinde bulunup,bunları ivedilikle hayata geçirmelisin.

4. Kendi pozisyonunda en iyisi olmak için çabalamalısın. Eğer öyle değilsen, yeteneklerini nasıl geliştireceğini ya da farklı bir pozisyona geçmenin gerekliliği konusunda kendinle yüzleşmeli ve değerlendirme yapmalısın. Ara sıra değil, sürekli olarak iyi olmalı, her hafta fedakarca savaşmalı ve bunu seni izleyen herkese göstermelisin.

Eğer her hafta en değerli oyuncu olursan, doğru yoldasın demektir.

5. Haberleşmek. Futbol bir takım oyunudur ve iyi diyalog hayati bir öneme sahiptir. Her zaman diyaloglarında iyi olduğunu kanıtlamalısın. Ahlaklı olmalı, kendini açık bir şekilde tanımlamalı, saha içinde hiçbir zaman kendini kaybetmemeli ya da kızgın davranışlardan kaçınmalısın. Tam anlamıyla bir takım oyuncusu olmalısın.

Bencil bir futbolcu ya da diyaloğa kapalı bir futbolcu takım üzerinde öenmli bir kambur olur. O futbolcunun takımın gelişmesine katkı vermeyi bırakın bilhassa oynadığı takımı ve takım arkadaşlarını geri götürmede başı çekmesi kaçınılmaz bir gerçekliktir.

6. Forma girmek. Futbolda formda olmak çok önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapmalı, sağlıklı beslenme düzenini oluşturmalı ve alkol, sigara gibi bedenini olumsuz yönde etkileyecek maddelerden kaçınmalısın. Her gece yeterli olacak şekilde uyumak gibi hususlar bu bağlamda önem teşkil eder. Sakatlanmadan çalışmayı öğrenmekte hayati bir öneme sahiptir. Sergilediğin oyunda en iyi olmak için çabalamalı, kariyerini ne olursa olsun geliştirmeye odaklanmalısın.

BÖLÜM 3 : PROFESYONEL FUTBOLCU OLMAK İÇİN HAZIRLIK

1. Bireysel antrenman yapmaya devam et. Klüpte olmasa bile arkadaşlarınla ve aile ferdleriyle birlikte futbol oynamaya müsait olan alanlarda alıştırma yapmalısın. Tecrübeli futbolculardan mümkün olduğu kadar çok şey öğrenmeye bakmalısın. Amaç her zaman teknik kapasiteyi geliştirmektir. Zayıf olduğun özellikler üzerinde çokça çalış.

2. Mental olarak güçlü ol. Profesyonel futbol oynamak aslında bir bakıma kararsızlık ve belirsizlik içerir. Bakıldığında sakatlanıp futbol hayatının bitmesi olasılığı da mevcut. Kısa zamanlı kontratlar, sakatlık riskleri, kaçınılmaz olan yaşlanma ve bunun beraberinde gelen form düşüklüğü bu kararsızlık ve belirsizlikleri olduğu gibi açıklar. Bu gerçeklikler güvensizlik ve moral kaybına yol açabilir. Bu kadar çok beklentinin olduğu bir ortamda bu gibi gerçeklikler seni ezilmiş hissettirebilir. Bu yorucu olabilir hatta sizi depresyona bile sokabilir.

3. Klübünü iyi kullan. Klüpler deneme günleri ya da yetenek günleri düzenleyebilir. Aynı zamanda çevrelerindeki yerleşkelerde ki futbolcu çıkarabilecek bölgelere oldukça güvenirler ve gelecek vaadeden futbolcuları orada en iyi şekilde görme imkanına sahip olurlar ve sonuçta da en iyi oyuncuları değerlendirirler. Kendini bu denemelerde iyi göstermelisin. Birçok insanla mümkün olduğu kadar tanışmalı ve bu fırsatları değerlendirmelisin.

Bu gibi yetenek günlerinin nasıl ve hangi şartlar altında düzenleneceği hakkında bilgi al ve klübünün yetenkli gözlemcileri klübüne ziyarete gelmesi konusunda cesaretlendir.

4. Gözlemcilerin nelere dikkat ettiğini bilmelisin. Gözlemci bütün vaktini takımı kontrol ediyor gibi görünür ama gerçekte gözlemci senin bütün tutum ve davranışlarını izler. Onlar sadece senin topla olan ilişkine bakmazlar en az yeteneklerin kadar karakterinin de onlar için çok önemli olduğunu kesinlikle aklından çıkarmamalısın. O yüzden ikili ilişkiler her zaman takımın menfaatini önde tutmalısın. Takım arkadaşlarına takım olma ruhunu gösterip onlara yardımcı olmalısın. Hırsını ve rekabetçi ruhunu her zaman her yerde göstermelisin.

Basınç altında odaklanabildiğini ve sakin kalabildiğini seni izleyenlere gösterebilmelisin. Her zaman herşeyini vererek oynadığını unutmamalısın. Çünkü kimlerin akın akın geldiğini hiçbir zaman bilmeyeceksin.

5. Sık sık hareket halinde olmaya hazırlıklı ol. Klüpler ve temsilciler kendi istekleriyle yüzleşip senin onların isteklerine çabuk alışmanı isteyeceklerdir. Buna tamamen hazırlıklı olmalı ve kariyerini ve yeteneklerini her zaman geliştirmeye odaklamalısın.

Transfer olmadan önce bir düşün. gideceğim takımda yeteri kadar süre bulabilecek miyim eğer farklı bir ülkeye gidersem o ülkenin yerel dilini konuşabilecek kapasitede miyim,senede ne kadar kazancağım,klübün hedefleri benim hedeflerimle örtüşüyor mu, eğer sakatlanırsam sağlık durumumun iyiye gitmesi gerekli tedavileri gereken en iyi şartlarda sahip olabilece miyim diye kendinizi dinlemeli ve bu karar verme sürecinden sonra kendiniz için en iyi seçimi yaptığınıza emin olmalısın.