Kendinizi öyle bir durumda bulursunuz ki: eskimiş ojenizi çıkarmak istiyor veya yenisini sürmek istiyorsunuz, fakat bir baktınız ki asetonunuz yok. Bir başka açıdan bazen asetonun bile yetemediği pullu ve parlak ojelere bayılıyorsunuz ama asetonla bile temizlemesi neredeyse saatler alıyor. Şanslısınız ki, bu gibi durumlarla başa çıkabilmek için evinizde başvurabileceğiniz birçok yöntem var, peki asetonsuz oje nasıl çıkarılır işte bilmeniz gerekenler;

Yöntem 1: Evlerinizde Bulunan Ürünlerin Kullanın

1. Alkol ve alkol bazlı ürünleri kullanarak ojeyi çıkarın. Bu noktada alkolün kuvveti arttıkça oje çıkarma etkisi de artacaktır. Bu noktada önerilen ürün genelde izopropil alkol olmakla beraber içeriğinde alkol bulunan diğer bileşikler de kullanılabilir. İzopropil içeren ve evinizde bulabileceğiniz ya da kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemeler aşağıdaki gibidir;

Ev yapımı Oje Çıkarıcılar

  • Parfüm
  • Saç spreyi
  • El dezenfektanı
  • Sprey Deodorant
  • İspirto

Aseton Olmadan Oje Çıkarma Yöntemleri

İlk tercihiniz olmamasını önermemizle birlikte, votka veya cin gibi içkiler içerisindeki alkol oranı sebebiyle ojeniz ile savaşabilir. En etkili çözüme ulaşmak için tırnaklarınızı votka ya da cin içerisinde 10 – 20 dakika boyunca bekletmeniz gerekebilir.

2. Beyaz sirke veya sirke-limon karışımı kullanarak ojenizi çıkarın. Sirke bir asit olmakla beraber evinizde de temizlik maddesi olarak oldukça kullanılır. Bu yüzden de oje çıkarıcı olarak kullanımı kulağa oldukça mantıklı gelecektir. Sirkenin etkisini artırmak içinse, yarım limon veya bir miktar portakal suyu ekleyebilirsiniz.Parmaklarınızı 10-15 dakika boyunca karışımın içerisinde bekletin ve diğer elinizin tırnaklarını kullanarak ojeyi soyun.

3. Ojeyi çıkarmak için bir miktar diş macunundan yardım alın. Bu işlem için tek ihtiyacınız bir parça diş macunu olacak. Diş macununu tırnağınıza uyguladıktan sonra eski bir diş fırçası veya kağıt havlu yardımıyla ojeyi tırnağınızdan kaldırın. Genelde, beyaz diş macunları diğerlerine göre daha başarılı sonuç verecektir.En iyi sonuca ulaşmak içinse, bir miktar diş macunu ve karbonatı karıştırıp aynı adımları uygulayabilirsiniz.

4. 2 ölçek hidrojen peroksit ile 1 ölçek sıcak suyu karıştırın ve ellerinizi 10 dakika boyunca bu karışımda bekletin. Bu noktada bulabileceğiniz en sıcak suda tırnaklarınızın iyice yumuşamasını sağlayın ve ardından bir törpü yardımı ile ojeyi tırnaklarınızdan kazıyın.

5. Alternatif olarak, önerilmemekle beraber, güçlü bir çözücü veya boya çıkarıcı kullanabilirsiniz. Bu, her gün uygulayabileceğiniz bir çözüm olmamakla beraber, kimyasal kullanımı tehlikeli olabilir. Bu kimyasallar normal bir oje çıkarıcı hızında etki gösterir. Sıralanan kimyasallar sizin son tercihiniz olmalı, ve oldukça iyi havalandırılan bir alanda uygulanmalı:

  • Aseton
  • Boya inceltici
  • Sıvı inceltici

Yöntem 2: Oje Çıkarıcıların Doğru Kullanımı

1. Seçili ürünü pamuk yardımıyla uygulayın. Oje çıkarıcı olarak kullanabileceğiniz ürüne karar verdikten sonra, bir miktar pamuk veya kağıt havlu yardımıyla ürünü tırnaklarınıza uygulayın. İhtiyacınız olduğu takdirde pamuğa daha fazla ürün dökebilirsiniz. Kullandığınız pamuk ojenin rengiyle boyandığında ve etrafa bulaşmaya başladığında, değiştirin.

2. Ürünün etkisini göstermesi için birkaç dakika bekletin. Mağazalarda satılan bir oje çıkarıcı kullanmadığınızdan, ürünün emilmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir.

Ürünün etki etmesi için ne kadar beklerseniz o kadar iyi sonuç alırsınız.

Bu yöntemi önceden denediyseniz, veya daha güçlü bir oje çıkarıcıya ihtiyaç duyuyorsanız, 4-5 dakika boyunca tırnaklarınızı solüsyona direkt maruz bıraktıktan sonra bu adıma geçin.

3. Ürünü tırnaklarınızdan temizleyin ve ojeyi çıkarmak için kazımaya başlayın. Ürün etkisini gösterdikten sonra, nazikçe temizleyin ve ardından tırnaklarınızı kurutun. Kurutma işlemi için pamuk veya kağıt havlu kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızdaki ojeden kurtulmak normal bir oje çıkarıcı kullanımından daha uzun süre alabilir. Hatta parlak ve yapışkanlı ojeler için bu süre daha da uzayabilir. Eğer ojeyi ilk seferde çıkaramıyorsanız, işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

Kazıma işlemi için eski bir fırçadan yardım alabilirsiniz.

Kağıt havlular genelde pamuktan daha sert bir yapıya sahip olduğundan, zor yapılı ojeler için daha kalıcı çözüm olabilir.

4. Ellerinizi sıcak suya sokun, ojeyi iyice sıyırın, işlemi tekrarlayın. Sıcak su ojeyi yumuşatacaktır, bu sayede ojesiz tırnağınıza ulaşmanız kolaylaşacak ve ojeyi sıyırabileceksiniz.

Bu işlem için dayanabileceğinizi düşündüğünüz en sıcak suyu hazırlayın, ellerinizi yakmamaya dikkat edin.

Ellerinizi yaklaşık 20-25 dakika boyunca suda tutmanız gerekebilir, televizyon karşısında işleme başlayabilir ve diziniz bittiğinde kolaylıkla ojenizi çıkarabilirsiniz. Gerek duyarsanız, suyu tekrar ısıtabilirsiniz.