Fransa’nın batısında bulunan Dordogne, yeşilin her tonuna rastalayabileceğiniz bir yelpazeye sahip. Dordogne Nehri boyunca, efsanelere sebep olan karakteristik mağaralar, yer yer uçurumlar ve tarihi aydınlatan kaleler bulunmaktadır. Dordogne Nehri ile bölünen şehirde Güney Périgord (Périgord Noir ) genellikle siyahilerin yaşadığı bir bölge, özellikle yaz aylarında bölgeye karavanlarıyla gelerek ikamet eden çokça turist bulunuyor.

Périgord’un doğusu ( Périgord Blanc ) müthiş kubbeli manastır ile ünlüdür. Sorges adı verilen siyah yer mantarı ile de dünyaca ünlü şeflerin uğrak yeridir. Bergerac merkezli Périgord, mütevazi bir havaalanına sahip, Ryanair havayollarının uçuş yaptığı şehire ulaşım hem kolay hem de ucuz. Périgord Vert’e ulaşmak için havalimanından sonra 1 saat kadar bir yol gitmek gerekiyor, ayrıca Paris’ten trene binerek 3-4 saatte de Périgord Vert’e ulaşmak mümkün.

Bir Bakışta Dordogne

Périgord Vert, küçük köylerden oluşan yemyeşil bir bölge. Orkide tarlaları ve ayçiçek tarlalarıyla dolu olan bölge, üzümleriyle de ayrıca bir üne sahip. Sessiz zevkler yerine büyük jestlerle ayrıcalıklı hissedeceğiniz Périgord Vert, Fransa’nın doğal güzelliklerini korumayı başaran şehirlerinden.

Périgord Vert ve İngilizler

Fransa ve İngiltere arasındaki 100 yıl savaşları sonrasında iki ülkenin aralarındaki anlaşmazlık 300 yıl boyunca sürdü. Zaman içerisinde aralarında dengelerin değiştiği İngilizler ve Fransızlar Périgord Vert’te mevsimsel olarak birarada yaşıyorlar. Périgord Vert yaz aylarında kesinlikle İngilizlerin uğrak yeri! Dönemlik olarak kiraladıkları villalar ile doğayla iç içe olmayı tercih ediyorlar. 25 yılı aşkın süredir İngilizlerin sık sık ziyaret ettiği bölge de bir çok yerde ingilizce konuşan yerlilere rastlamanız olası. Hatta süper marketlerde zamanla Fransızlara özgü ürünlerin yanına İngilizler için özel olan ve aranan ürünler gelmiş. Yerel ekonominin de artmasına sebep veren bu ilgi sayesinde İngiliz ve Fransız ilişkileri de güçlenmiş, özellikle bölgede yetişen üzümlerle özel olarak hazırlanan şaraplar tüm Avrupa tarafından biliniyor. Konyak ile güçlendirerek hazırladıkları yerel şarapları “lirik” olarak tanımlıyorlar.

Périgord Vert’de Gezi Dordogne Nehri

Périgord Vert gezmeyi seven ve yeni şeylerle karşılaşma heyecanıyla dolu kişiler için inanılmaz bir yer, alışıldık tatilden çok gezilip görülmesi gereken bir yer. Périgord Vert’in Şatosu’nu şehre girer girmez farkedeceksiniz, muhakkak görmelisiniz. Büyük kubbeli kilisesi de en ilgi çekici yerlerden bir tanesi. Hayallerinizdeki masalsı manzaraları sıklıkla seyredeceğiniz şehir de şarap mahsenleri, şarap yapımı gibi kışkırtıcı tatlar tadacaksınız. Anglo-Fransız Kriket Kulübü, yediden yetmişe herkesin uğrak yeri. Şehrin sokaklarını gezerken özgürlük hissini tamamen hissedeceksiniz, bisikletle de gezebilirsiniz. Bunun için bisiklet kiralayabileceğiniz yerler ve rahatlıkla bisiklet sürebileceğinimüz yollar var. Yaz aylarında elinizde dondurma ile kıvrılarak köylere giden yolları yaya olarak da rahatlıkla gidebilir, küçük ve sevimli köyleri görebilirsiniz. Yerliler son derece sıcak kanlı ve yardımseverler. Dordogne Nehri boyunca tekne turlarına çıkabilir, kano yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. Özel el yapımı ayakkabı ve çanta satın alabileceğiniz dükkanlar olduğu gibi, kitapçılarla dolu bir şehir olan Périgord Vert’ten kendinize bir gezi kitabı da almalısınız.

Périgord Vert’de Yiyecek

Périgord Vert, tepelerin arasında bir ova üzerine kurulmuş bir yerleşke ve nehir kenarından bulunduğundan tarım oldukça gelişmiştir, hala geleneksel usuller ile yetiştirilen sebze ve meyveler yüzde yüz organiktir. Périgord Vert etli olgun çilekleri ve enginarları ile tüm Fransa’da meşhur bir bölge, şehirde Cuma günleri kurulan organik pazarlar da bölgede yetişen tüm ürünlere rastlamak mümkün. Tatil için gittiğiniz Périgord Vert’de küçük pansiyonlarda kalıp kendi yemeğinizi pişirebileceğiniz gibi orta büyüklükler de otellerde de kalabilirsiniz. Şehirde bulunan restorantlar da şehrin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. “Noix tart” diye adlandırdıkları cevizli turtaları ve “Confit” diye adlandırılan ördekle hazırlanmış özel tarifleri denemelisiniz.

Bon Appetit! / Afiyet olsun