Ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen renklerden olan pembe rengi, içi kıpır kıpır kaynayan ve pembeden kendini alamayan bayanlarında vazgeçilmez tercihleri arasında yer almaktadır. Çok uzun yıllardan beri pembe panjurlu ev hayaliyle yanıp tutuşanlar için de pembe salon dekorasyonu yapmak hiç de zor olmayacaktır. Yoğun ve iç açıcı bir renk olan pembeyi salon dekorasyonlarında nasıl kullanabilirsiniz?

Pembe Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ton. Pembe renk canlılık, dinginlik ve sakinliğin rengi olmasına rağmen salon dekorasyonlarında pembe rengi tercih ederken pembenin hangi tonunun seçileceğine doğru karar vermek gerekir. Özellikle evin en çok kullanılan bölümü olan salonlarda koyu tonlarda bir pembe kullanırsanız iç karartıcı bir manzarayla karşı karşıya kalabilirsiniz; koyu pembe bulunduğu mekanı karartır ve asıl yaratması istenen ferahlığın tam tersini yaratır. Bu yüzden de özellikle duvar rengini pembe seçecekseniz seçmeniz gereken renk toz pembe ya da pudra tonlarında olmalıdır.

**Renk. **Pembe renkle salon dekorasyon yapmak demek salonunuzu baştan ayağa pembeye boğmak demek değildir. Pembe salon dekorasyonunuzu yaparken birbiriyle uyumlu pembe tonlarını seçebilir yahut pembeyle yakışan renkleri bir arada kullanmalısınız, turkuaz ve gri pembeye en çok yakışan renklerdendir. Son senelerde pembenin tonsürtonu olan kırmızı ile pembe birlikteliğine de gözlerimiz fazlasıyla alıştı. Pembe salon dekorasyonunda farklı tatlar deneyimlemek isterseniz de pembenin kontrastı renklere yönelerek dekorasyon parçalarınızı seçebilirsiniz. Sıradanlığın dışına çıkmak istiyorsanız pembe rengin yanında lacivert ya da cam göbeği rengini kullanarak, hem değişik hem de güçlü bir dekorasyon yakalayabilirsiniz.

**Eşya. **Pembe salon dekorasyonunuzda kullanacağınız parçaların uyumu da son derece önemlidir. İlk etapta salonunuzdaki halı, koltuk, sehpa, perde gibi tüm parçaların aynı renkte olması sıkıcı bir manzaraya sebep olabilir haliyle örneğin koltuklarınızı pudra pembesi olarak seçtiyseniz sandalyelerinizi krem seçebilirsiniz. Sandalyelerinizi de pudra pembe tonlarında seçme arzusu içerisindeyseniz kısımlarındaki ahşap ayrıntı sizi boğacaktır. Masa, sandalye ayağı, sehpa gibi eşyalarınız açık renkli mika malzemesinden tasarlanmış ürünler olmasında fayda var. Beyaz orta sehpa ve pudra pembe tonlarında bir halıyla tasarımınız göz alıcı olacaktır.

Atmosfer. Pembe renk dekorasyonlar her ne kadar tüm mekanlarda kullanılıyor olsa da feminenliğini büyük ölçüde kaybetmez. Bu nedenle salonunuz için seçeceğiniz aksesuarlar da mistik özellikli, iddiadan ve şaşaadan uzak, daha çok sevimli, sıcak aksesuarlar olmalıdır. Böylelikle pembe salon dekorasyonunu tamamladığınızda kesinlikle bir bütün halinde, iğreti olmayan bir salona sahip olabilirsiniz. Unutmayın pembe, renk itibariyle kendini ön plana çıkaran bir renk olduğu için dengeyi kurmak son derece önemlidir. Salonunuzu dekore ederken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri pembe rengi serpiştirirken dengeleyici ürünlerden ve renklerden uzak durmamanız gerektiğidir.