Nasırlaşmış ayaklarınızı yumuşatmak istediğinizde veya en basitinden kendinizi şaşırtmak için bir gün arıyorsanız, pedikür yapmak oldukça iyi bir çözüm olacaktır. Az bir zaman ve eforla, yumuşacık ayaklara ve mükemmel boyanmış tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Adım Adım Pedikür Yapımı

1. Gerekli malzemeleri edinin. Kaliteli ve güzel bir pedikür için, bazı basit malzemelere ihtiyacınız olacak. Bir leğen ve bir miktar su, tırnak makası, tırnak törpüsü, kütikül kürdanı, parlatıcı törpü, fırça ve tercih edeceğiniz bir oje gerekli malzemeler arasında yer alıyor. Ayrıca tercihinize göre yine banyo tuzları, kütikül yağı ve kesicileri ile masaj için losyon kullanabilirsiniz.

2. Eski ojenizi çıkarın. Bu adım maniküre başlamadan önce uygulamanız gereken en önemli adım olacak. Aksi takdirde, eski ojenin üzerine yenisini uygulamak oldukça zor olacaktır. Bir miktar aseton ve pamuk yardımıyla, kolaylıkla ojeden kurtulabilirsiniz. Kütiküllerinizin etrafındaki ojeyi iyice çıkardığınızdan emin olun.

3. Ayaklarınızı suya sokun. Bir leğeni veya büyükçe bir kabı sıcak su ile doldurun, arzu ederseniz sıcak suya banyo tuzu da ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı 10 dakika boyunca suda bekletin; sıcak su nasırlaşmalarınızı yumuşatacak ve olası kiri uzaklaştıracaktır. Aynı zamanda bu işlemle kütikülleriniz ve tırnaklarınız yumuşayacak. Oje uygulamasından önce bu adımı atlamadığınızdan emin olun.

4. Tırnaklarınızı kesin ve törpüleyin. Tırnaklarınızı kısaltarak işe başlayın, tırnaklarınızın ucundan bir iki cm kalacak ve hafif kare biçimde kısaltın. Törpü yardımıyla keskin uçları rötuşlayın ve isteğinize göre şekillendirmeye devam edin.

Batık tırnak oluşumunu artıracağından yuvarlak kesimden kaçının.

Eğer mümkünse, tırnaklarınızı olası bir zedelenmeden korumak için aynı yönde törpüleyin.

5. Kütiküllerinizi işleme hazırlayın. Bu adım tercihe bağlı olmakla beraber, uygulandığı takdirde oje için tırnaklarınızı hazırlayacaktır. Kütikül kürdanınız yardımıyla tırnaklarınızın başlangıç noktasında oluşan kütikülleri nazikçe geriye itin. Eğer kütikül makasınız varsa, kısaltmak veya kesmek için kullanabilirsiniz. İşlemi kütikül yağı ile masaj yaparak tamamlayın.

6. Tırnaklarınızın üst kısmının pürüzsüzleştirin. Parlatıcı tırnak törpünüz ile tırnaklarınızın pürüzlü yerlerini iyice törpüleyin. Özellikle yeni rötuşladığınız tırnak köşelerinin pürüzsüzleşmesi için parlatıcı törpü uygulayın. Parlatıcı törpünüzü hep aynı yönde uygulayın ve açısını tüm tırnağınıza erişebilecek şekilde ayarlayın.

7. Temizleyin ve derinizi yumuşatın. Sıra ayaklarınıza geldi. Ponza taşı yardımıyla topuk ve ayak altınızdaki nasırlaşmalardan ve ölü derilerden kurtulun. İşlemi yaparken fazla baskı uygulamamaya gayret edin, çünkü bu alanlar kolaylıkla tahriş olabilir. Deri, ilgili dokuyu koruyabilmek için bu bölgelerde kalınlaşır ve bu sizi sürekli bir kısır döngüye sokabilir. bu yüzden, nazikçe yüzeyden uygulama yapın. Tüm ölü derilerden kurtulduğunuz takdirde, ayağınızın tamamını temizlemek için bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Ekstra temizlik için sabun eklentisi ile fırça kullanarak parmak aralarınızı ve ayağınızın üst kısımlarının da temizleyebilirsiniz.

Fırçalama işleminin ardından bir miktar suyla ayağınızı durulayın.

Ayağınızdaki ölü deriden kurtulmak için rende tipli ürünler kullanmayın: bu ürünlerin oldukça tehlikeli ve enfeksiyona sebep verici oldukları kanıtlanmıştır.

8. Oje için hazırlığı tamamlayın. Ayaklarınızı leğenden çıkarın ve kurulayın. Arzu ederseniz bir losyon yardımıyla ayak derinize masaj yapabilirsiniz. Eğer bu işlemi uygulayacaksanız, uygulayacağınız ojenin kuruması zorlaşacağından öncelikle bir miktar oje çıkarıcı ile fazla losyondan kurtulun.

9. İlk kat ojeyi sürün. Koruyucu cila olarak öncelikle bütün tırnaklarınıza bir kat renksiz oje uygulayın. Bu işlem sürülecek asıl ojenin tırnaklarınızı sarartmasını engeller. Ayrıca ojenin tırnağınıza tutunmasını da artırır.

10. Tercih ettiğiniz rengi uygulayın. Bir oje rengi tercih edin ve her bir tırnağınıza uygulamaya başlayın. Oje sürme işlemine tırnağınızın ortasında kütikülden başlayın ve tırnak ucunuzda tamamlayın. Şeritler halinde tüm tırnağınızı kaplayacak şekilde uygulamaya devam edin. Tırnağınızın yanında oluşan fazlalıklardan kütikül kürdanı veya kulak pamuğu yardımı ile kurtulun. Opak bir görünüm sağlamak için birkaç kat ojeyi üst üste sürmeniz gerekebilir.

11. İşlemi tamamlayın. Ojenin kurumaya başlaması için birkaç dakika bekleyin, ardından yeni katı uygulayın. Bu sayede ojenizin kalıcılığı artacaktır. İşlemin ardından, tırnaklarınızın tamamen kuruması için 10-15 dakika kadar bekleyin. Ojenin kuruyup kurumadığını kontrol edin, eğer dokunduğunuzda tırnağınız üzerinde bulanık bir görüntü oluşmuyorsa, pedikürü tamamladınız demektir. Yeni görünümün tadını çıkarın.