Parasız yaşamak toplumsal başarı ve mutluluk anlayışının geneline ters düşen bir şeydir ancak her geçen gün daha fazla insan bu şekilde yaşamaya yöneliyor. Azalan ekonomik kaygılara ek olarak, parasız yaşamak çevreden gelen etkileri azlatır ve sahip olduğunuz şeylere verdiğiniz önemi arttırarak daha amaçlı bir hayat yaşamanızı sağlar. Eğer tamamen parasız yaşayamayacağınızı düşünseniz bile, bu yazı tutumsuzluk seviyenizi oldukça düşürecektir. Şimdi bu hayatı planlayacağımız aşamalara bir göz atalım.

Parasız Yaşamanın Yolları

1. Parasız yaşamaya kalkışmadan önce harcamalarınızı azaltmayı deneyin. Başkaları ile ya da başkalarına destek olarak yaşıyorsanız parasız yaşama kararı hayatınızı baştan başa değiştirecektir. Parasız yaşamın size göre olup olmadığını anlamak için önce bir hafta ya da bir ay gibi zaman diliminde denemesini yapın. Hayatınızın içinde yaptığınız harcamaları azaltmak için birçok yol vardır ancak tamamen parasız yaşamayı tercih etmeyecekseniz de vereceğimiz yöntemler paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

  • İşe giderken yürüyün ya da bisiklete binin. İşe yürüyerek ya da bisiklet ile gitmenize uygun bir çevrede yaşıyorsanız ulaşım ve onun getirdiği harcamalardan kaçabilirsiniz (benzin parası, park yeri, araç bakımı) ve kendi gücünüz ile işe gidip gelebilirsiniz. Bu sağlığınız için de harika olacaktır.
  • Bir haftayı market alışverişi yapmadan geçirmeyi deneyin. Yemek yapmak için sadece dolabınızdaki malzemeleri kullanmayı deneyin. Sadece sahip olduğunuz malzemelerle yapılabilecek birçok yemek olduğu gibi internet üzerinde de az malzeme ile yemek çeşitliliğini arttırabileceğiz harika web siteleri vardır;
  • Para harcamadan eğlenmenin yollarını bulun. Yerel gazeteler genellikle yaşadığınız yerdeki ücretsiz aktivitelerin bir programını verirler, bunun için internette sizin için tamamen bir etkinlik ajandası haline gelecektir. Kitap okumak, parkta piknik yapmak, ücretsiz resim sergilerine gitmek, şiir dinletisinden sanat galerilerine kadar bir çok aktiviteyi yaşadığınız yerde bulabilirsiniz. Belediyelerin düzenlediği organizasyonları da takip etmeyi ihmal etmeyin.

2. İhtiyaçlarınızı belirleyin. Yalnız yaşayan bir insansanız, parasız yaşamanız ailesiyle yaşayan bir insana göre çok daha kolaydır. Çünkü parasız yaşamak büyük bir vaattir ve esas ihtiyaçlarınızın parasız da karşılanabileceğinden emin olmalısınız. Örneğin siz ya da bir aile üyeniz sıklıkla tıbbi bakım görüyor ya da ilaç kullanıyorsa, parasız yaşamaya çalışmak iyi bir fikir değildir.

Parasız Yaşam Deneyimlerini Dinleyin

![](/content/images/2017/12/parasiz-nasil-yasanir-deneyim-300x200.jpg)
**3. Para tasarrufu yapan insanların tecrübelerini okuyun. **Göçebe hayatı benimsemiş “Living Without Money” belgesi ile ün kazanan Alman Heidemarie Schwermer veya tamamen paradan bağımsız yaşamış olan Daniel Suelo gibi bir hayatı uygulayacaksanız bunu daha önce denemiş insanların tecrübelerinden faydalanın. Bu girişeceğiniz yol hakkında daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlar.
  • Mark Boyle tarafından yazılmış olan The Moneyless Man: A Year of Freeconomic Living parasız yaşamla ilgili yapılmış ilk belgedir. Bu konuyla ilgili tecrübelerin anlatıldığı ve insanların tecrübelerini paylaştığı yerlerden faydalanın.,The Moneyless Manifesto adında bir kitap yayınlanan bir başka kitap ve Streetbank adında düşük harcamalı yaşamı anlatan web sitesi, Mark Sundeen’in hazırladığı The Man Who Quit Money, 14 yıl parasız yaşamış olan Daniel Suelo’nun biyografisi, size rehber olabilecek kaynaklar arasındadır.

4. Nelere yatırım yaptığınızı düşünün. Sebze bahçeleri, güneş enerjisi sistemleri, organik tuvaletler ve su kuyuları gibi gereksinimler önceden yatırım yapılmış ancak daha sonra parasız yaşamanıza yardımcı olacak adımlardır. Bu yatırımlar elbette kısa sürede olmayacaktır ama daha sonra gerçekleşecek faturalarınıza olumlu etkileri sizin için büyük bir ödül olacaktır.

Halka açık yerlerde yaşıyorsanız ya da kendi eviniz yoksa seçenekleriniz elbette azalacaktır. Sizin için uygun olanı bulmak için biraz araştırma yapmalısınız.

5. Bazı harcamaların her zaman gerekli olabileceğini anlamalısınız. Örneğin ilaç kullanıyorsanız, bir anda bu ilaçlara harcadığınız parayı kesmek iyi bir fikir olmayacaktır. Bu ilaçları kullanmayı bırakmadan önce kesinlikle bir doktorla konuşun ya da evinizi satmak istemiyor ya da satamıyorsanız, haciz ya da tahliye ile karşılaşmamak için taksitlerini ödemeye devam etmek zorundasınız.

  • İşinizde devam etmeyi düşünüyorsanız, vergilerinizi ödemeniz gerekecektir.
  • Zorunlu sağlık sigortası ile ilgili durumunuzu da araştırmalısınız.