Oturma odaları her evin en çok kullanılan bölmüdür; aile bireylerinin bir araya gelir, uzun uzadıya sohbetler edilir, televizyon izlenir, bir şeyler okunur , dinlenilir kısacaa oturma odası evin merkezidir. . En çok kullanılan ortak alanlardan biri olduğu için oturma odasının dekorasyonu büyük önem taşıyor. Oturma odanız küçükse dert etmeyin; aşağıdaki gibi dekorasyon ipuçlarıyla odanızı ferah, keyifli ve davetkar bir yaşam alanına dönüştürmeniz mümkün:

Oturma Odasını Daha Geniş Gösterme Yöntemleri

Evinizde en çok bulunduğunuz bölümde huzurlu ve rahat hissetmeniz gerekir. Oturma odasında çok vakit geçirmeyi tercih eden kişilerin en büyük problemi, oturma odasında kullandıkları tüm eşyaları bir araya getirerek eşya yığını oluşturarak, var olan oturma odasını daha küçük ve sıkıcı hale geldiğinde vakit geçirilemez hale geliyor. Oturma odasının daha geniş ve ferah kullanılıyor olmasının metrekare genişliği dışında daha doğru ve minimal dekore edilmesi gerekmektedir.

Adım Adım Oturma Odasını Genişletme İpuçları

1. Oturma odasına uygun mobilya seçimi yapmak. Oturma odasını daha geniş ve ferah göstermek istiyor iseniz açık renk, yalın hatlara sahip ve ayaklı mobilyalar seçmeye özen gösterin. Açık renk mobilyalar görüntü olarak daha az alan kaplıyorlarmış hissi verirler. Ayaklı mobilyalar ise zeminin daha fazla görünmesini sağlarlar ve böylelikle genişlik algısı artar.Bir diğer husus ise mobilya ebatları ile ilgilidir. Küçük bir oturma odası için küçük ölçekte mobilyalar seçmeye özen gösterin. Yine oturma odası içerisindeki yer işgali azaltmak adına raf, kitaplık, saklama ünitesi, aydınlatma, televizyon gibi eşyaları seçerken duvara monte edilebilen özellikte olanları tercih etmelisiniz.

2. Oturma odasını mobilya ve dekorasyon ürünlerinde doğru renkler seçmek. Oturma odasının duvarları kesinlikle açık renkler de seçilmelidir. Koyu renklere boyanmış duvarlar sadece küçük odaları değil daha ferah alanları da olduğundan daha küçük gösterir. Eğer oturma odasının duvarları için açık renk boyaları seçerseniz oturma odanız olduğundan daha geniş ve ferah görünecektir. Oturma odasının tavanında beyaz renkli boya kullanmak mekanda yüksekliğe dair bir illüzyon yaratacak ve odanızın olağandan daha geniş gözükmesini sağlayacaktır. Mavi ve yeşilin açık tonlarıyla birleşen nötr renkler de küçük oturma odalarında oldukça kullanışlı seçimlerdir. Soğuk renkler duvarların daha geride olduğu hissi yaratarak odanın daha geniş olduğu izlenimi yaratmaya katkıda bulunurlar.

3. Zemin materyallerinin renkleri ve karakterlerine karar vermek. Koyu renk zemin kaplamaları oturma odasının daha geniş gözükmesinde hiç yardımcı olmayacaktır. Koyu renk zeminler duvarlarla birleştikleri noktaları keskin çizgilerle ayıracağından oturma odanızın olduğundan daha küçük, kasvetli, dar ve sıkışık görünmesine neden olur. Açık renkli kaplamalar ise doğal olarak odada aydınlık bir his yaratarak gözün keskin kenarlara odaklanmasını engellerler. Yer kaplamalarınızda açık renk ahşap tonlarındaki alternatifleri seçerek oturma odasındaki ferahlık hissini artırabilirsiniz..

4. Ev tekstili dekorasyonlarında desen seçimlerine dikkat etmek. Küçük bir oturma odasını daha geniş göstermek amacıyla tekstil ürünleri seçerken ve dekore ederken kaçınmanız gereken şeylerden biri ağır ve çok desenli kumaşlardan uzak durmaktır. Örneğin; pencereleriniz için perde seçerken daha açık renkli, hafif ve şeffaf kumaşları seçerseniz oturma odasının biraz daha geniş ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Başka bir açıdan koltuk döşemesi, kilim, halı, yastık, örtü gibi detaylarda da oturma odasının daha geniş gözükeceği ürünler tercih etmelisiniz.

5. Oturma odasında ayna kullanmak. Oturma odasında genişlik illüzyonu yaratmak için en etkili yöntemlerden biri de ayna kullanmaktır. Odanızın dekorunu tamamlayabilecek tarzda bir çerçeveye sahip, büyük boy bir ayna kullanarak oturma odasının boyutlarına ilişkin bir göz hilesi yaratabilirsiniz, böylelikle oturma odanız olağandan daha geniş gözükür. Aynanın nerede konumlanacağına karar verirken de oturma odasının duvarlarındaki açık rengi ya da ışığı en iyi şekilde yansıtacak açıyı seçmeniz gerekir. Bunu için odanın farklı noktalarında, aynayı değişik açılarda tutarak deneye yanıla uygun konumu bulmalısınız.