Geceleri uykuya dalma konusunda sıkıntı çekenlerin en büyük yardımcılarından papatya çayı, medikal olarak bir tedavide de büyük rol oynamaktadır. Papatya çayı evlerde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir çay iken gece yatmadan evvel tükettiğinizde hem kolay uykuya dalmanızı hem de tüm vücudu arındırarak derin bir uyku çekmenize yardımcı olmaktadır.

Papatya çayınının hazırlanışı oldukça basittir. Papatya çayınızdaki en önemli nokta papatyanın doğru koşullarda bekletilmiş olması ve hazırlanmış olmasıdır. Son zamanlarda papatya çayları hazır olarak da satışa sunulduğu gibi büyük market ve aktarlarda da papatya bitkisini bulabilirsiniz. Elverişli ortamlarda kurutulmuş papatya, iki sene boyunca ışık görmeyen saklama kaplarında saklanabilmektedir.

Hazırlanışı:

Temin ettiğiniz papatyanızı öncelikle soğuk su ile yıkayın ve sonrasında kuruturken üzerindeki tozlardan arınmasını sağlayın.

Daha sonra başka bir yerde kaynatmış olduğunuz suyun üzerine papatyaları bırakın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise papatyaların üzerine kaynar su dökmemektir.

Bir fincan su için 3 tutam papatya koymanız yeterli olacaktır.

7-10 dakika arası bir süre demlemesini bekleyin.

Papatyanın tortusunu süzerek papatya çayınızı içebilirsiniz.