Otomatik vitesli arabalar hem yeni hem de tecrübeli şoförler arasında manüel vitesli arabalara göre kullanımda kolaylık ve uzun yolculuklarda sürüş kolaylığı sebebiyle oldukça popülerdir. Sıralanan basit adımlarla otomatik vitesli araba kullanmayı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak herhangi bir motorlu aracı kullanmadan önce, geçerli bir ehliyetiniz olduğundan ve belirlenmiş trafik kuralları hakkında yeterince bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun.

Bölüm 1: Sürüş Esnasında Otomatik Vites Kullanımı

1. Arabayı çalıştırın. Sağ ayağınızı fren pedalının üzerine yerleştirin ve sonuna kadar basın. Anahtarı yerleştirin ve aracı çalıştırmak için saat yönünde çevirin.

2. Vitesi ayarlayın. Sağ ayağınızı fren pedalının üzerinde tutarak vitesi sürüş seviyesine getirin. Bu seviye vites üzerinde ‘D’ sembolü ile gösterilir ve seçtiğiniz takdirde aydınlatılacaktır.

Sütun boyunca sıralanmış seçeneklerden birini tercih etmek için, öncelikle manivela (vites) kolunu kendinize doğru çekin, ardından yukarı veya aşağı yönde hareket ettirin.

Yer boyunca sıralanmış seçenekler için genelde yan tarafta manivela (vites) kolunun kilidini açmak için bir buton bulunur. Hareket ettirildikçe vitesi istediğiniz pozisyona getirebilirsiniz.

Otomatik Vites Araba Kullanımı

3. El frenini indirin. El freni ön iki koltuk arasındaki alanda veya ayaklarınızı yerleştirdiğiniz bölgenin sağ tarafında yer alır. Sağdan direksiyonlu araçlarda bu durum tam tersi şeklindedir. El frenini indirmek için frenin üzerine yerleştirilmiş olan butonu kullanmalısınız.

4. Çevrenizi kontrol edin. Kör noktaları da inceleyerek aracın etrafına bir göz gezdirin ve civarda hareket eden objeler olup olmadığını kontrol edin. Gözlerinizi yolun üzerinde tutmaya gayret edin.

5. Aracı sürmeye başlayın. Yavaşça sağ ayağınızdaki baskıyı azaltın ve ayağınızı fren pedalının üzerinden çekerek aracın hareketini başlatın. Fren pedalından çektiğiniz ayağınızı gaz pedalının üzerine yerleştirin ve hızınızı artırın. Düzgün bir yolda sürüş esnasında viteste herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez.

6. Aracı yönlendirmek için direksiyonu çevirin. Sürüş modundayken, aracı sola veya sağa döndürmek için direksiyonu da aynı şekilde sola veya sağa çevirin.

7. Yavaşlamak veya aracı durdurmak için frenleri kullanın. Sağ ayağınızı gaz pedalının üzerinden alın ve fren pedalının üzerine yerleştirin. Sarsılmalı bir duruşa sebep olmamak için fren pedalına uyguladığınız kuvveti yavaş yavaş artırın. Eğer tekrar harekete geçmek isterseniz, ayağınızı gaz pedalına geri döndürün.

8. Aracınızı park edin. Hedeflediğiniz noktaya vardığınızda, fren pedalına yavaşça artan baskı uygulayarak aracı tamamen durdurun ve vitesi park ‘P’ pozisyonuna getirin. Anahtarı saat yönünün tersinde çevirerek motoru durdurun. Aracınızın farlarını kapatmayı ve araçtan inmeden önce el frenini kaldırmayı unutmayın.

Bölüm 2: Alternatif Vitesleri Kontrol Etme

1. Geri gidin. Eğer geri yönde hareket etmeniz gerekirse, vitesi geri pozisyonuna almadan önce aracın tamamen hareketsiz olduğundan emin olun. Vites kolunu ‘R’ seçeneğine doğru hareket ettirin ve etrafınızdaki engelleri kontrol edin. Ayağınızı nazikçe fren pedalından kaldırın ve gaz pedalına yerleştirin.

Geri yönde hareket ederken, aracınız direksiyonu çevirme yönünüzde hareket edecektir. Geriye gittiğinizden, aracın önünden ziyade arka tarafı direksiyon yönünde hareket eder.

2. Vitesi boşta kullanın. Bu kullanım yalnızca aracınızın kontrolünü takip etmek zorunda olmadığınız zamanlarda geçerli olup düzenli sürüşlerde geçerli değildir. Aracınız uzun süre rölantide çalışırken veya çekilirken vitesi boşta kullanabilirsiniz.

3. Düşük vites kullanın. Bu vitesler sütun boyunca 1,2 ve 3 sembolleriyle gösterilir. Bu vitesler motor içi frenleri olarak değerlendirilebilir. Birinci vites, yalnızca çok yavaş gitmeniz gereken durumlarda kullanılmalıdır. Bu viteslerle normal sürüş vitesi arasında geçiş yaparken arabayı durdurmanız gerekmez.