İtalyan kahvesi, Amerika’da ve Amerikan kahve kültürünün hakim olduğu her yerde genel olarak espresso olarak bilinir. Aradaki fark ise yapılış şeklinin farklı olmasıdır. Bu fark hazırlanma işleminin gerçekleştirildiği makinenin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Espresso özel kahve makinesinde 9 birim atmosfer basıncı altında hazırlanılırken, İtalyan kahvesi yalnızca 1,5 birim atmosfer basıncı altında hazırlanmakta ve daha az basınç altında hazırlanmasına rağmen neredeyse kahvenin barındırdığı özel yağların aynı oranda salınmasını sağlamaktadır. İtalyan kahvesinin yapıldığı makinede espresso makinesinden çok farklıdır. İtalyan kahvesi moka (machinetta) cezvesi kullanılarak hazırlanmaktadır. Bu cezve suyun oluşturduğu buharın basıncı sayesinde çalışır. İlk olarak İtalya’da kullanılan bu cezvede kahve hazırlama işlemi 5 dakikayı geçmemektedir. Eğer sizde ev yapımı İtalyan kahvenizi kendi başınıza hazırlamak istiyorsanız, aşağıda anlatılan adımları doğru bir şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.

İtalyan Kahvesi Hazırlama Adımları

1. İlk olarak eğer moka cezveniz yok ise bunu temin etmeniz gerekmektedir. Kahve hazırlama işleminizden sonra gerçekten lezzetli bir kahve yudumlamak istiyorsanız bu cezveyi almanız bir gerekliliktir. Alacağınız bu cezvenin fiyatları çok pahalı değil ve vereceğiniz bu para işlemin sonunda tadacağınız kahveye değecektir.

2. Moka cezvesi genel olarak 6 parçadan oluşmaktadır;

  • üst hazne,
  • orta sütun,
  • filtre tabakası,
  • huni filtre,
  • su basıncının dışarı çıkmasını sağlayan subap, alt hazne.

3. Aklınıza tutmalısınız ki; moka cezvesinde üst hazne orta sütun ve filtre tabakası birleşik halde bulunmaktadır. Huni filtre ayrı bir parçadır ve subap ve alt hazne de tek bir parçadan oluşmaktadır.

4. Gerçekten üst seviye bir kaliteye sahip kahve kullanın, özellikle espresso hazırlamak için üretilmiş kahve çekirdeklerini kullanmanız en güzel sonucu elde etmenizde size çok yardımcı olacaktır. Eğer çok bilginiz yoksa bu konuda kahve satan kişiden fikir alabilirsiniz.

5. Alt hazneyi soğuk su ile doldurun.

6. Huni filtreyi yerleştirin. Eğer su huni filtre kısmına doğru gelmeye başladıysa bu bir miktar suyu boşaltmanız gerektiğinin bir işaretidir.

7. Huni filtre bölmesini espresso yapımı için özel olarak hazırlanmış kahveniz ile doldurun. Hangi boyutta moka cezvesi kullandığınız önemli değil bu adımda huni filtrenizi üzerinde bir tepe oluşacak şekilde kahve ile doldurun. Kahvenizi kesinlikle başka bir araçla bastırıp sıkıştırmayın.

8. Cezvenin üst kısmını yerleştirin, contayı ve filtreyi kontrol edebilmek için ters çevirin. Eğer herhangi bir tıkanıklık varsa temizleyin. Temizleme sonrasında da cezvenin birleştirme işlemini düzgün bir şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız. Eğer parçaları birbirine düzgün bir şekilde birleştirmezseniz karşılaşacağınız sonuç sizin için büyük bir temizlik sorunu haline gelebilir.

9. Cezvenizi ocağa yerleştirin. Eğer ocağınızı çok büyük bir ayara getirirseniz elde edeceğiniz kahve çok daha sert olacaktır. Ama İtalyan kahvesini hazırlamak için ideal sıcaklık orta sıcaklıktır.

10. Bekleyin. Cezvenin alt haznesinde bulunan su kaynamaya başladığı zaman , su yavaş yavaş kahvenizin üzerine doğru gelmeye başlayacaktır. Suyun kahvenizin üzerine doğru taşındığını duyduğunuz ilk andan itibaren 15 dakika beklemelisiniz. Bunun ardından cezvenizi ocaktan alabilirsiniz.

11. Cezvenin içindeki kahve 30 dakika boyunca daha cezvenin içinde bekletilirse, filtreleme işlemi tam olarak gerçekleşir ve içeceğiniz kahve çok daha lezzetli olacaktır.

İpuçları

İtalyanların bu kahveyi hazırlarken kullandığı ufak bir ip ucu vardır. Alt hazneye doldurulan suya şeker ilave ederler. Bu işlem kahvenizin tadını daha karamelize bir hale getirir. 56 gr su için 1 çay kaşığı şeker ilave etmeniz yeterli olacaktır.

Yukarıda verilen tarif çok sert bir kahve elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer daha hafif bir kahve elde etmek istiyorsanız , huni filtre bölmenizi ağzına kadar kahve ile doldurmayın. Daha az kahve ile doldurun ve kesinlikle başka bir araç ile kahvenin üzerine basınç uygulamayın.

İşlemi tamamladıktan sonra cezvenizi kesinlikle köpüklemeyin, sadece sıcak su ile yıkayın. Eğer sabunlarsanız bir sonraki kahve hazırlama işleminizi gerçekleştirdığinizde elde ettiğiniz tat ilki kadar güzel olmayacaktır.

Kahvenizi bir parça limon dilimi ile de servis edebilirsiniz

Uyarılar

Bu kahve klasik Amerikan kahvelerine benzememektedir. İtalyan kahvesinden 56 gr içtiğinizde , bir fincan Amerikan kahvesi içmiş gibi hissedeceksiniz.

İtalyan kahvenizi gereken sürede ocaktan almazsanız elde edeceğiniz kahvenin aroması çok sert olacaktır. İtalyan kahvenizi ocağın üzerine koyduktan sonra başka işlerle uğraşmayıp başında beklemelisiniz ki elde edeceğiniz sonuç çok daha başarılı olsun.