Sağlıklı bir kiloda olmadığınızı düşünüyorsanız muhtemelen obezite sınırındasınız belki de obezite hastasısınız. Obezite hastalığına yakalanan her birey gibi zayıflamak isteyip de zayıflayamadığınızda çevrenizdeki herkes kilolarınız ile yerinizde sayacağınızı ve asla zayıflayamayacağınızı söyler durur. Çevrenizdeki kişilerin söylediği tüm olumsuzluklara ve mutsuz olmanıza rağmen aşırı kilolarınız ile mücadele etmeye hazırsanız, sizin için altın öneriler:

Obezite ile Mücadele Etmenin Yolları

1. Daha iyi besin seçimleri yapmayı öğrenin. Obezite ile mücadele etmenin başında besinlerin vücudunuzda ne gibi etkiler yapabileceğini bilmenizden geçer. Obezite ile mücadele edebilmek için hangi besinler yüksek kolesterole sebep oluyor, hangi besinler doymuş yağlardan oluşuyor ve bunlar mide, damar ve damar yollarında ne gibi birikimlere ve olumsuzluklara sebebiyet veriyor bilmeniz gerekir. Örneğin, bir yumurta sarısı 300mg kolesterol içerir, yumurtanın beyazını yemeye ne dersiniz? Bir hafta içinde en fazla 10 adet tam yumurta tükettiğiniz de haftalık olarak 3gram kolesterolü bünyenize alırsınız. Obezite ile mücadele etmeye gönüllü iseniz yumurta yemeyi bırakmak yerine yumurtanın yalnızca beyazını yiyebilirsiniz. Obezite ile mücadele etmenin yolu kolesterol oranı yüksek gıdaları tüketmemek değil, onları oranlı olarak tüketmekten ve diğer vitamin değerlerinden yoksun kalmamaktır. Kolesterol yani doymuş doymamış yağ asitlerinin fazlaca olduğu besinleri az tüketmeli ve mümkün olduğunca kızartma yiyeceklerden kaçının. Pişirme esnasında yağı absorbe eden besinlerden ne kadar uzak durursanız obezite ile mücadeleniz o kadar kolay olur.

2. Obezite ile mücadelenizde kendinize güveninizi arttırmak için pozitif bir tutum sergileyin. Fazla kilolarınızdan kurtulmanızın yolu kendinize inanmanızla başlar. Kilolarınızı bir günde almadığınız gibi bir günde de veremeyeceksiniz ve obezite hastası olduğunuz için de kan değerleriniz normal bir insanınki ile aynı olmayacağından 1 yerine 5 kat efor sarfetmeniz gerekecek. Bu zorluklarla yüzleşin ve kendinize zaman tanıyın, doğru olanı yapıyorsunuz. Sağlığınıza kavuşacak ve iyi bir proporsyona sahip olacaksınız. Mücadeleniz sonunda fotoğraflarda bakıp beğendiğiniz fiziğinizi geri kazanacaksınız ve anılarınızı canlandıracaksınız.

3. Mücadelenizi destekleyecek bir sistem oluşturun. Yiyeceklerinize dikkat ediyorsunuz, kendinize güveniyorsunuz adım adım sabırla obezite ile mücadele ediyorsunuz ancak bu mücadelenizi duyan bir arkadaşınız sizinle alay ediyor ve hayal kurduğunuzu zayıflayamayacağınızı söylüyor! Bir anda tüm mücadele mekanizmanız alt üst oluyor ve her şeyi bırakıyorsunuz, yanlış! Obezite ile mücadelenizde sizin kadar çevrenizinde desteğine ihtiyacınız var. Sizinle fazla ve aşırı kilolarınız hakkında sürekli gündem yaratan ve gücünüzü kesen arkadaşlarınız ile bir süre görüşmenize ara verin. Mücadeleniz de ve zayıflama serüveninizde yanınızda size inanan ve hata yapmanıza kaçamak besinler tüketmenize izin vermeyecek arkadaşlarınız olsun. Gerektiğinde “Hayır, yanlış yaptığın bir şeyler var daha fazla yediklerine dikkat etmelisin gelişme göstermiyorsun” diyecek dürüst ve sağlığınızı düşünen insanlara ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Obeziteyi Yenmek En Büyük Hedefiniz Olsun!

4. Küçük hedefler koyun. Obezite ile mücadelenizde en dikkat etmeniz gereken etkenlerden birisi de küçük hedefler koymak ve planlı bir şekilde onları gerçekleştirmek. Uzun ve gerçekleşmesi imkansız gibi gözüken planlar sizi endişelendirecektir, haklısınız. Bu sebepten fazla kilolarınızdan kurtulurken yapsanız da yapmasanız da hayatınızda büyük değişikliklere sebep olmayacak küçük hedefler seçin. Örneğin, otobüsten bir durak önce inin ve evinize dönerken yürüyün ya da akşam yemeğini akşam saat 9dan sonra yemeyeceğim diyin ve bunu bir süre uygulayarak değişimleri gözlemleyin. İnsan bedeni nankördür zamansız acıkır kafasına göre hareket etmek ister. Sizin yapmanız gereken isteklerinizi terbiye etmek ve nefsinize hakim olmaktır. Küçük hedeflerinizi gerçekleştirdikçe daha büyük hedeflere hazır hissedeceksiniz ve bunları istem dışı yapmaya başlayacaksınız. Bir dilim pasta yemek her şeyi yerlebir etmek değildir, kimi zaman obezite ile mücadele ediyor da olsanız motivasyonunuzu yükseltmek için bir dilim pasta yemelisiniz.

5. Egzersiz yapın. Şimdiye kadar hiç başlayamadığınız, yarım bıraktığınız ya da çok istediğiniz bir spora başlayabileceğiniz gibi doktorlar tarafından sürekli önerilen sağlık egzersizlerini yapmalısınız. Obezite ile mücadele ederken şimdiye kadar hareket etmediğiniz kadar hareket edin ve üşengeçliği üzerinizden atın. Egzersiz denildiğinde aklınıza sıkıcı ve saatlerce sürecek aktiviteler gelmesin. Örneğin squat yapın, günde sadece 5 dakika çömelin. Belki de bunu günlük hareketleriniz içerisinde zaten yapıyorsunuz ancak bilinçli olarak bunu yapmak ve küçük bir hedef olarak planlamanın getirilerini göreceksiniz. Evde yapılabilecek egzersizler arasında en kolaylarından biri de yere yanlamasına uzanarak üstte kalan bacağınızı açıp kapamak! Yalnızca 5 dakika, denemek için düşünmeyin bile. Harekete geçtiğiniz an değişimleri gözlemleyerek motive olacak işinizi kolaylaştıracaksınız! Düzenli ve sistemli yapılan her fiziksel aktivitenin bedeninize ve sağlığınıza olan katkısını göreceksiniz.

6. Obeziteniz için mutlaka bir şeyler yapın! Edindiğiniz tüm bilgiler ile fazla kilolarınızdan kurtulmamak için hiçbir sebebiniz yok, obeziteniz için muhakkak bir şeyler yapın. Yeterince durdunuz, oturdunuz, belki de fazla fazla istemediğiniz kadar besin tükettiniz, artık dur deme zamanı geldi! Kilo vererek herkesi şaşırtacak, obezite ile mücadelenizin olumlu sonuçları ile gurur duyacaksınız. Başta size inanmayan arkadaşlarınıza ya da sizin gibi obezite hastalığına yakalanmış kişilere örnek teşkil edecek onları da heveslendireceksiniz!

İpuçları

Obeziteden kendiniz için kurtulun, bir başkası için zayıflamaya kalkamayın!

Kilo vermeye başladıkça motive olacak, mücadele kararınızla gurur duyacaksınız.

Her zaman pozitif bir tutum içerisinde olun ve olumsuz demeçler veren çevrenizden uzak durun.

Kilolu olduğunuzu, obezite hastalığınız olduğunu bilerek bu mücadeleye başladınız, kimseniz şevkini kırmasına ve yüzünüze karşı obezliğinizden söz etmesine izin vermeyin.

Kilolu olduğunuzu hatırlatıp duran insanlara gülümseyin ve mücadelenizin sonunda da karşınızdaki kişinin suratını görmeyi bekleyin.

Uyarılar

Şok diyetlerden uzak durun, obezite hastası olduğunuz için bunlar sizi sadece kandıracak ve dengenizi şaşırtacaktır.

Karaciğer ve böbreklerinize dikkat edin, bir doktor kontrolünde diyet yapabilirsiniz.

Yediklerinize dikkat edin ancak hiçbir zaman aç kalmayın. Açlıkla başedemeyecek bir bünyeniz olabilir.